אבבה In My Thoughts

In My Thoughts

אבבה

מרץ 2019
4.5/5

אבבה דסה (Aveva) היא נציגה נפלאה של גל ה-Soul החדש של הקהיליה האתיופית. המוסיקה שלה  נטועה חזק באדמת ה – R&B, הגם ששורשיה מבית אתיופיים. השירים באלבום קשורים בטבורם לתרבות האפרו אמריקאית.  In My Thought הוא בגדול אלבום Soul, המספר את סיפורה ותחושותיה של מי שספגה סיפורים מהבית על החיים באתיופיה, מי שהוריה איבדו שניים מאחיה, כשעלו לישראל ודרך תאונת דרכים שעברה בעת שירותה הצבאי ועד אובדן פתאומי של אביה. המוסיקה ספוגה בתחושות מנוגדות כמו אהבה ופחד, חולשה וכוח. I’m a slave to your love, היא שרה בפתח האלבום בקול מיוסר גבוה המגיע עד זעקה. השיר הוא על כניעה לאהבה מתוך רצון לנתינה יותר מאשר קבלה.  יכולים לקחת את הרעיון לכיוונים שונים, מאהבה פרטית ועד אהבת הקהל. מדובר בתלות, בהדדיות אולטימטיבית. אתה נותן הכל כדי לקבל בחזרה. זוהי לעיתים עבדות שוללת  חירות, כי כולך נמצא בנתינה במקום ליהנות מהקבלה.
קולה הדק-גבוה של אבבה מגיע ממקומות שמתחת למיתרי הקול, זעקה פנימית. השיר מתפתח איטי מסול סולידי לגוספל בעיבוד מאוזן ופונקציונאלי, מעבר בס אפקטיבי, נגיעות מזרחיות, צליל גיטרה מינימליסטי שנותן קצב, קול שצובר עוצמה במהלך השיר מצטרף לקולות מקהלתיים שמחוברים לשורשי המוסיקה השחורה ושורשיה האתיופיים.  אבבה מעניקה למילים תוכן אמוציונאלי ממדרגה ראשונה במנגינה יחודית, בעוצמה המבטאת חיבור ללא תנאי למהות הסיטואציה.
You Find Me הוא בלדת סול מעוטרת בקישוטים פסודו אתניים, שיר על מצוקותיה של אישה אוהבת, שנשברת מאכזבתה: You find me in the darkest moment of the night"
"When I don’t know what’s wrong or right / That’s where you find me.  השיר Life Goes נשמע כמו שיר תפילה, מעין גוספל, בחלוקת התפקידים בין הזמרת והמקהלה. אבבה היא כאן זמרת סול בדם, כשהיא שרה: "כל חייך חיפשת אהבה/ את צריכה מישהו שלא יעמוד כדי לראותך נופלת".
היא נוגעת באפליה ובגזענות בשיר Black ומייחסת את השקר הגדול לשטן כדי להגיע לתובנת השחרור והגאולה: Now it’s our time / To say what’s on our minds / Demand our" "freedom, שיר מצמרר שמסתיים בקול גברי באקצנט אפריקאי.
ב – Won't Let You היא שרה מתוך אמונה, שלמרות חולשתה של האישה, יש בכוחה לנצח את מי שדחף אותה עד הקצה. "חשבתי שיש לי הזדמנות אמיתית/ להראות שאני שווה  כמוך אבל דחפת אותי לקצה … פחדי, ספקותי חיזקו אותך/ אבל הזמן יוכיח שאתה טועה/  אני לא אתן לך למשוך אותי עוד/  לא אתן לך לא אתן לך/ למשוך אותי למטה…" I won't let you pull me down no more.
מהפתיחה האקוסטית בעל הצליל הפריך – קולה של אבבה מספר את סיפור בעוצמה פנימית, בשכנוע נחרץ. הבית החוזר הוא מוזיקת  גוספל מקהלתית, שבגבה נושבת רוח של אמונה חזקה. המנגינה והקצב יוצרים שלמות אורגנית, בעיטור יפהפה של צליל המסנקו (כינור חד-מיתרי) שמנגן סלומון קהתי.  צליל הגיטרה הוא ניואנס שכמו מאפק מעדן את עוצמת השירה ויוצר קונטרסט יפהפה. הקול שלה צובר עוצמה במהלך השיר, מצטרף לקולות מקהלתיים שמחוברים לשורשי המוסיקה השחורה ושורשיה האתיופיים במנגינה יחודית, בעוצמה המבטאת חיבור ללא תנאי למהות הנרטיב. כזאת גם העוצמה שמוקרנת משירתה בבלדת אהבה כ – Lover Man. הפילינג במקצב סלואו עוצמתי ומחלחל מגובה ע"י קולות מקהליתיים. בסיום היא מגוונת בפופ רגאיי בשיר Color. אבבה תמהה על מהות האהבה באמצעות שאלות על צבעה בשיר מלודי מענג וסוחף: Can someone tell me the color of love / Is it red like blood / Is it black like me / Is it white like you / Will someone tell me the color of love
האלמנט של מוסיקה אתיופית קיים במוסיקה של אבבה אבל הוא יותר כקישוט מאשר הטמעה. לא נוצר כאן פיוז'ן מקורי עם מוסיקה אתיופית, אלא יותר פופ סול באוריינטציה אוניברסלית. מה שיותר משמעותי הוא עוצמת שירתה העומקה חדורת הכוונה של אבבה- באנגלית ובאמהרית. מהבחינה הזו לא הייתי מהסס להנפיק לה תעודת יצוא כחול-לבן לעולם הגדול.

שירים: Slave, You Find Me, Life Goes, Run Run Run, Black, Won't Let You ,My Heart, Lover man, Same But Different, Color

מילים ולחנים: אבבה דסה Aveva Dese

עיבוד והפקה: איציק פצצתי (עומר מור) 

Slave

Won't Let You

My Heart

AvevA – In My Thoughts

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות