רבקה זהר לירון לב אור מסביב

אור מסביב

רבקה זהר לירון לב

ספטמבר 2015
4.5/5

הדואט של רבקה זהר ולירון לב לשירו של שלמה קאלו "אבי הטוב שבשמיים" מאיר נתיב נוגה מלא כוונה בפתיחת האלבום של שניים שנועדו, למרות פער הגילים ביניהם.
זה אלבום לקט שהוקלט בהופעות חיות של הצמד, ששורשיו נטועים באדמתה של המוסיקה הישראלית-יהודית, מהסוג שמחזירה לקו שפיות שאני מחפש בארץ קשה, אוכלת יושביה. אני מדבר על הטוהר הזה שמגיע משירתם ב"קטונתי" (עפ"י בראשית, תהילים) של יונתן רזאל בעיבוד מעצים תחושה.
הלמות קצב איטית מציינת סטייה מהקו ההרמוני ב"מודה אני" לפי מאיר אריאל, שני בתים – הודיה לאל ותחושת הטוב של הבוקר עם העזר כנגד.  זה סוג השירים שהייתי שוקל פעמיים ושלוש אם לקחת למחוזות הדואט, מצד שני, אבל הפרשנות ל"יש בי אהבה" של ארקדי דוכין בליווי אקוסטי – מתקבלת באהבה, כולל המעבר בין האקוסטי לחשמלי-פאנקיי  המבליט ניגוד בין המאופק לצנוע לעוצמתי-רוגש. אהבתי גם את הגוון העממי-בוכרי הקצבי המלהיב (חפלאי) שהצמד העניק ל"עץ הרימון".
שירים מקוריים חדשים: את השיר הנושא את שם האלבום – "אור מסביב". אפשר להכניס לרשימות הקלאסיקה של הזמר המקומי. תערובת מופלאה של ישראלי, יהודי, חסידי. עוד שיר שכבר שוכן בפנתיאון של המוסיקה הישראלית הוא "תיקון כללי". דואט שמושר בפתיחתו  כמעט בלחישה מינורי ונוגה, אך בהמשך, לקראת סיום הופך לזעקת לב. המקצב הולסי והמנגינה ממלאים את  הנפש. ועוד אחד: "מביט בך", שיר געגועים לירי קסום על קשר בין שניים ש"בין כרובים מרחף". המנגינה, העיבוד הטון הקולי (הבודד, המשותף) מדייקים בתיאור התחושה של ריחוק וקרבה גם יחד.
חיים חדשים לקלאסיקות – "חורשת האקליפטוס" מהשירון של נעמי שמר ומהשירון הארצישראלי, מהימים ששיר ישראלי נקרא גם "פזמון עברי". זה אינו עוד ביצוע כדי לצרף לשירה בציבור. "מה אברך" (רחל שפירא – יאיר רוזנבלום), הלהיט הגדול ביותר של להקת חיל הים לתולדותיה, שנולד בתקופת הזוהר שלה. המנגינה והביצוע מעניקים לשיר את עומק הצער והעצבות על האבדן. אחד מהשירים האלה – שממשיכים להרטיט.
לקט ההופעות החיות של זהר את לב אינו חדש, אבל הוא מכיל תערובת שבאה להאיר את הנתיב החדש של השניים, את דרכיהם שהצטלבו כדי להעניק עצמה מחודשת לשירים ישנים, להציג  שירים חדשים ברוח הישן  בעיבודים רעננים.

שירים: אבי הטוב שבשמיים, קטונתי, מודה אני, יש בי אהבה, עץ הרימון, אור מסביב, חורשת האקליפטוס, מה אברך, הלאה, תיקון כללי, מביט בך, אל תוותר.

 

רבקה זהר לירון לב – ההופעה המשותפת

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות