ברי סחרוף דוד טסה בדל של אור 2

ברי סחרוף דוד טסה בדל של אור

המפגש ברי סחרוף דודו טסה הוא יותר מבדל של אור בתוך החשכה שהשתררה בתרבות המקומית

4.5/5

מנין יגיע בדל של אור? האם רואים את האור בקצה המנהרה? למרות שלא נמצא הקוד למעיין המתגבר, כפי שמבקש האורח אהוד בנאי, בשיר האחרון "על פי הבאר" – המפגש ברי סחרוף דודו טסה הוא יותר מבדל של אור בתוך החשכה שהשתררה בתרבות המקומית בשנה האחרונה. האור דעך, הניצוץ נעלם, אבל אחר תשעה שירים באלבום המשותף, יש מצב לאור חדש מעומעם, אמיתי, מרומם נפש.
מה משותף ביניהם? המזרחיות שטבועה בשניהם הצטלבה במקום ובזמן הנכונים. הקטע האינסטרומנטלי הפותח, "קרטאש", בשיתוף תזמורת מיתרים מזרחית וסלסול קולי בנוסחי תפילה ערבית (טסה) בליווי חשמלית מאלתרת – הוא פתיח של הצהרת הראשים המדברים. אנחנו מוסיקאים מערביים, אבל המזרח טבוע בנו עמוק. בהמשך יבצעו בערבית את  يابا لا יָא ָבּא לָא  של האחים רחבאני, המוזיקאים הלבנוניים, שהמוזיקה שלהם הוגדרה כ 'ערביזציה של מוזיקה אירופית'. השיר מספר על אוהב המבקש מציפור להעביר לנאהבת את דבר אהבתו. בדל אור שמשיב רוח מזרחית ערה ומשמחת לאלבום.
"ראי איזה פלא" (גלעד כהנא-דודו טסה/ דוד טסה) נפתח בתזמור מזרחי. שיר על "קרן שמש" כנגד הסיכויים ביחסים שבינו ובינה. שירתם המשותפת של סחרוף וטסה משדרת אמוציונאליות מחלחלת. העיבוד המזרחי מערבי מוסיף נדבך מסעיר.
תוגתו של טסה מסתלסלת ב"הכי קרוב שיש", מעין קינה אקוסטית מלנכולית על אבא שהיא "מעבר לזמן", מצד אחד מצבו הבריאותי הנחות, מצד אחר רוחניותו היפה,המוקרנת משיר העצב והכאב שלו.
תוגתו של סחרוף מתועלת לרוק הגיטרות אפלולי וטעון של "כל שנוצץ" (בר סיכון נפילה), שיר על האשליות הגדולות: "כל שנוצץ בלילה אוזל האור/ נעלם". לא כל מה שאנו רואים הוא מה שקיים. "ארמון בחול הוא לא יכול/ בגאות הגל ייקח הכול, זה רק מים". המשל והנמשל.
קו התוגה ימשיך בקצב איטי ב"הרגעים האחרונים של האור", סיפורו-שירו העצוב של אלי אליהו על סיטאוציות נואשות, הנוסך אווירה אפוקליפטית, ובטון הסיפור של סחרוף נשמעים שקיעתה של הזריחה, או הרגעים האחרונים של האור.
תקשיבו ל"מה אספר לך". צליל ההרומניום מעטר פתיח של דרמה בקולו העמוק, הנסער של סחרוף על מורכבות האדם, פניו הרבים היוצרים את הסיפור שלו. בלדת רוק עוצמתית, מעבר גיטרות בניחוח מזרח, צלילי פסנתר, ביטים אלקטרוניים, שמניעים את הנרטיב בקצב מסוער, סוחף.  שיר אחד שמצדיק את כל השת"פ.
"לעת ערב"  (מילים: אלי אליהו, דודו טסה לחן: דודו טסה ברי סחרוף) נשמע אלתרמני משהו, סיפור יחסים מתפוררים בינו ובינה במוסיקה של קדרות אפלה עמוקה, בקולו הנמוך הדרמטי של סחרוף ובטון הגבוה הנואש של טסה, עטוף במיתרים מזרחיים.  שיר על המודעות למחיקת הטוב שהיה ביניהם. "כמה עצב עכשיו מונח/ במקום שאהבנו כל כך".
הסיום "על פי הבאר" למילותיו של אהוד בנאי מחזיר לבסיס –  מנין אתה בא ולאן אתה הולך בעולם הזה, או בשפת הדיגיטציה – "האם תוכל להזכיר לי את הקוד המזהה" של המעיין המתגבר. החיים גדולים מאיתנו, והדברים שמובנים מאליהם (כנף ציפור, חיוך של ילד, שלהבת של נר) הם חידה אחת גדולה. סוד קיומם של החיים נמצא בדברים הקטנים.
סיום ברוח האלבום – עגמומי, קצב מעין אפרו, אלמנטים של מחיאות כף פלמנקואיות, בקישוט יפהפהה של צלילי נשיפה.
שני יוצרים שהשאירו אגואים מחוץ לאולפן, וחברו למוסיקה שנותנת את התמצית של שניהם במעין לכידות אומנותית עילאית.
ראשי משוחח עם הראשים המזמרים, אבל זה לא רק הראש. זה הלב שמתרגש מהצלילים שנובעים כמעין מתגבר בימים טרופים אלה.

**** לפני כשנה, היכל התרבות, נפגשים דודו טסה וברי סחרוף מאחורי הקלעים בהופעת המחווה ליצחק קלפטר שבה התארחו שניהם. דודו זורק לברי הצעה: "קפוץ לאולפן שלי, אולי נקליט יחד, אלבום, או שניים". ברי נענה ואומר "אלבום זה אולי קצת מוגזם, אבל בטח ייצא מזה שיר יפה".
וכך זה התחיל.
"בדל של אור" נולד מתוך אותה שעת רצון. את החורף של השנה שעברה בילו סחרוף וטסה באולפן של דודו. בהתחלה רק שניהם, בלי טכנאים, בלי עוזרים, ובלי שאף אחד אחר חוץ מהם ידע על כך. החיבור והזרימה המוזיקלית הובילו ליצירת תשעת שירי האלבום.
שותפים לעשייה: אהוד בנאי, אפרת בן-צור, גלעד כהנא ואלי אליהו (שני האחרונים שותפים ותיקים לכתיבת טקסטים של טסה), דן מאיו, ותזמורת שהוקלטה במיוחד בטורקיה. בין שירי האלבום גם שיר בערבית – חידוש לשירם של האחים רחבאני שמוכר בזכות הביצוע של הזמרת הלבנונית פיירוז.
סחרוף וטסה החלו לשתף פעולה ב-2007 כאשר ברי הקליט לראשונה שיר בערבית-עירקית לאלבום הראשון של דודו טסה והכוויתים. המפגש האמנותי התפתח לשיתופי פעולה מוזיקליים נוספים, מפגשים רבים בהופעות, ובשנת 2016 לביצוע משותף של השניים לשיר "לאן תקחי אותי היום" באלבום "הגולה" של טסה.

 

ברי סחרוף דוד טסה בדל של אור השירים

קרטאש, ראי איזה פלא, הכי קרוב שיש, כל שנוצץ (בר סיכון נפילה), הרגעים האחרונים של האור, يابا لا יָא ָבּא לָא, מה אספר לך, לעת  ערב, על פי הבאר

הפייסבוק של דוד טסה

הפייסבוק של ברי סחרוף

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות