Diwan דיוואן

Diwan

דיוואן

הפקה עצמאית
4.5/5

היום יקראו להחייאה שעושים ארבעת חברי אנסמבל דיוואן לשירת יהודי תימן – "מוסיקת עולם" במשמעות של מוסיקה אתנית (Ethnic Music) או מסורת מתחדשת (Neo Traditional) במונחים מוסיקליים, מתייחס המושג למסורות מוסיקליות בעלות סולמות ייחודיים או כאלו שמשתמשות בכלים אתניים מיוחדים.
דיוואן לוקחים אל ספר השירים של מסורת תימן כבסיס בארבעת השירים הראשונים. בהמשך מתברר כי האלבום הוא מסע אקלקטי של מוסיקאים עכשוויים אינדיווידואליסטים שיוצרים חדש על בסיס הישן. ירון חסון מתמחה בגיטרה קלאסית. גדי סרי הוא נגן הקשה ורסטילי רב סגנוני, שיר אום – אקורדיון וסינתיסייזר, טל בדני – שירה מסוגננת.
דיוואן יצרו עולם מוסיקלי משלהם. השירים והמלודיות הם בסיס. מכאן יוצאים הנגנים לדרכי חדשות. האלמנט של "מוסיקת עולם" קיים בשירי המסורת כמו  "אדון עולם" שנפתח בשירתו האפלולית של טל בדני באקצנט המקורי האותנטי בצליל אווירה מסתורי ומתפתח לפלמנקו בנגינת הגיטרה.  מיוחדים ומעניינים הם הקטעים היצירתיים הלא מסורתיים הארוכים כמו "לולה" הנפתח באלתור של אקורדיון, עובר לנגינת פלמנקו בגיטרה ומפליג למרחקים, "תיקון חצות" –קטע של אווירה קודרת בשירתו המעודנת רבת ההשראה של טל בדני, שמפליא בשירת רגש מאופקת בשיר "הרשות" – עיבוד אווירה (Ambient) לשירו של סעדיה בן עמרם. "ספרי" הוא חיבור של גיטרה קלאסית עם פלמנקו ומוסיקה מזרחית בשזירה מעודנת מופלאה.
"ג'רוזלם" – מסע אקזוטי יפהפה שנפתח בצליל אקורדיון במה שנשמע אלתור של מוסיקה יהודית שחובר בהמשך לצלילי הגיטרה של ירון חסון בשזירה מופלאה של שירת נשמה  מאולתרת.  כאן נגני דיוואן חיים בזמן שלהם, מתחברים בחיבור אינטגרטיבי ליצירה של השראה וחידוש.

משתתפים: ירון חסון – גיטרה קלאסית, גדי סרי – כלי הקשה, טל בדני – שירה, שיר אום – אקורדיון, סינתיסייזרים

שירים: אדון עולם, שיר הממונה, אם ננעלו, ספרי תמה, לולה, תיקון חצות, ג'רוזלם, הרשות, ספרי, גלבי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. תודה רבה יוסי, כתוב יפה מאוד לדעתי. נשמח להזמינך להופעה שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות