דיוניסיס

דיוניסיס – בכפיים

דיוניסיס

בכפיים מילים ולחן: גיורגוס מיצאקיס תרגום: יעקב גלעד עיבוד: דיוניסיס תאודורו ואיציק צארום בוזוקי שירה – דיוניסיס תיאודורו
3.5/5

ב-1985 הוציא יהודה פוליקר את אלבום הסולו "עיניים שלי". הגיטריסט והזמר שזוהה עם  רוק ו"בנזין", הפנה את כיוון ההפלגה שלו ליוון. בין השירים – "בכפיים", שיר יווני משנות החמישים של מיצאקיס, שתורגם לעברית ע"י יעקב גלעד ועובד ע"י פוליקר ברוח שנות השמונים.
דיוניסיס תיאודורו, שמריץ  כאן מופע הנקרא Bouzouki Groove, וירטואוז בוזוקי ממוצא קפריסאי, עשה לשיר עיבוד חדש  ושינה את הקצב לרקיד יותר, מעין רומבה מזרחית בתוספת אלמנטים של רוק. הבוזוקאי המדופלם לא רק מנגן את השיר, אלא גם מנסה לזמר אותו, וכאן הכפיים רחוקים מלהזכיר את הביצוע של פוליקר.

*** הבוזוקאי והזמר דיוניסיס תיאודורו מוכר מהופעותיו עם שלומי סרנגה, שמעון פרנס וירון אנוש. בחודשים האחרונים הוא מופיע במופע של מוסיקה יוונית עם להקת  Bouzouki  Groove. דיוניסיס בילה את ילדותו על הקו קפריסין- אנגליה. הוא  ניגן מגיל 12 במיטב המועדונים הקפריסאים. בהמשך ניגן גם במועדונים יווניים באנגליה וארצות-הברית, שם התחזקה ההתקרבות שלו ליהדות.  דיוניסיס שבילה חלק ניכר מחייו באנגליה וארצות, מוביל להקה המננגנת לא רק יוונית, אלא מגוון סגנוני מההפלמנקו ועד כלייזמר. .

**** הבוזוקי הוא פיתוח מאוחר של הבגלמה, כלי מיתר מונגולי שהובא אל אגן הים התיכון עם מסעות הכיבוש המונגולים בימי הביניים. במזרח התיכון שונה מבנה תיבת התהודה והוספו סריגים. לכלי נבחר השם "בוזוק" שמשמעותו "צוואר",  וזאת בשל צווארו הארוך והצר של הכלי. נגני בוזוקי הם מהמוזיקאים המוערכים ביותר ביוון ובקהילה היוונית בישראל, והם נמדדים בין השאר במהירות נגינתם.

בבוזוקי היווני המסורתי יש שלושה זוגות מיתרים. בשנת 1955 החלו לייצר בוזוקי שבו ארבעה זוגות מיתרים, האחראי לכך היה נגן הבוזוקי הידוע, מנוליס חיוטיס. שינוי זה הפך את הבוזוקי לכלי שניתן לנגן בו אקורדים כמו בגיטרה, ונגינת קטעים מלודיים בווירטואוזיות רבה. ביוון יש עדיין נגני בוזוקי רבים שמשמרים את הנגינה בבוזוקי  שלושה מיתרים, במסורת של מוזיקת הרמבטיקו. חלק מנגני המוזיקה הים-תיכונית מוסיפים לצוואר הבוזוקי שריג ביניים צף (לא מקובע לצוואר), בדומה לאופן שבו נעשה הדבר על גיטרה חשמלית. השריג הצף מאפשר לנגן גם רבעי טונים, בדומה לעוד ולבגלמה הטורקית ובניגוד לשריגים הרגילים של הבוזוקי, שמאפשרים לנגן רק חצאי טונים.

לילה לילה היא רוקדת 
לצלילי הבגלמה 
הגברים נותנים לה קצב  
היא רוקדת לעצמה 

בכפיים, בכפיים 
תנו לה קצב בידיים 
תנו לה קצב ברגליים 
בעקב הנעליים 

לילה לילה במרפסת 
היא רוקדת רק לבד 
הגברים שוברים צלחת 
רץ בקבוק מיד אל יד 

בכפיים, בכפיים… 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות