הדורז 1967

הציתי בי אש Light My Fire

הדלתות הדורז The Doors

0/5

Light My Fire, מתוך אלבומה הראשון, נשאר הסמל מסחרי של להקת הדלתות להיט ענק שהזניק את הלהקה בן לילה לעבר תהילת נצח. לפני שהשיר יצא, הדורז נחשבה להקת מחתרת פעילה ומבוקשת באזורי לוס אנג'לס. השיר הזה הוציא אותה מהמרתפים. השיר התבסס במקום הראשון המצעד המכירות של הבילבורד בשלושת השבועות הראשונים של חודש יולי 1967.

זה היה השיר הראשון שרובי קריגר, גיטריסט הלהקה כתב הלחין. הוא רצה שבשיר יהיו אלמנטים של אוויר, מים ואש. ג'ים מוריסון כתב גרסה שניה, ושאר חברי הלהקה תרמו לעיבוד, כמו פתיחת הקלידים של ריי נזרק. ג'ים מוריסון, הסולן, לא כתב ביומנו כי לא אהב את השיר, ואף שנא לבצע אותו בהופעות של הלהקה..
בחברת התקליטים אלקטרה חשבו כי השיר בגרסתו הראשונה ארוך מדי לרדיו. קטעי הסולו של הגיטרה והקלידים הוצאו, והשיר קוצר. עם זאת, תחנות רדיו רבות דווקא העדיפו להישמע את הגרסה הארוכה בת 6:50 דקות. מעריצי הלהקה שהעדיפו את הגרסה הארוכה – רכשו את האלבום, ובכך העלו גם את מכירותיו. גרסת הסולו אורגן המורחבת באלבום התבססה על My Favorite Things (השיר מתוך "צלילי המוסיקה") בגרסת הג'אז של ג'ון קולטריין.
אחת מגרסאות הכיסוי הבולטות לשיר היא של הזמר הפוארטו ריקני העיוור, חוזה פיליסיאנו, שהגיעה למקום השלישי במצעד האמריקני ב-1968, ואף זכתה בגראמי על הביצוע הקולי של אמן חדש.

You know that it would be untrue
You know that I would be a liar
If I was to say to you
Girl, we couldn't get much higher

Come on baby, light my fire
Come on baby, light my fire
Try to set the night on fire

The time to hesitate is through
No time to wallow in the mire
Try now we can only lose
And our love become a funeral pyre

Come on baby, light my fire

וידיאו: מזכרת מרטיטה מג'ים מוריסון והדורז: Light My Fire המסעיר שהוקלט באד סוליבאן שאו ב-1967, כאשר מוריסון זועק את נשמתו. קרא עוד

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות