בן אלקיים הזדמנויות חולפות

הזדמנויות חולפות

בן אלקיים

הליקון
4/5

אחרי 8 שירים (יש 13) לחצתי סטופ. בוא נרגיע. הייתה תחושה שכל שיר מעצים את המלודרמה האישית של בן אלקיים, שאני נע על אותו ציר טקסטואלי-מוסיקלי מוצף ייסורים, שגורם להפסיק להבחין בין שיר לשיר. אז לקחתי מנוחה מעודף האמוציות של הזמר הנואש וחזרתי להקשיב למחרת. בהקשבה שנייה מצאתי דברים טובים.
בן אלקיים סומך על הקול הגבוה התחושתי  שלו כדי להביע תוגה עמוקה. זה מתחיל בדרך כלל רך, צלילים מינוריים, ומטפס לפסגת הרגש, נוסק לזעקה.  מדובר בטקסטים לא מורכבים, שברי רעיונות, זרם תודעה בענייני אהבה-נטישה, שנשענים ההבעה הנרגשת שלו ועל עיבודים והפקה שמעצימים את המלודרמה.
בן אלקיים משאיר להפקה לעבות  את השירים, להעניק ממד סוער יותר לסערת הרגש שלו.
לעיתים התחושה היא של יתר התבכיינות דיכאונית  כמו בשיר "באת אליי" ("מה זה שווה שהשמש זורחת/ אם צד אחד נשאר חשוך") וקלישאות מיותרות ("האושר הוא זמני")
אין זה בא להגיד דבר נגד אמינותו של היוצר-זמר הזה, שאכן כאבי ליבו נשמעים כנובעים ממצוקות לב אמתיות של אדם דואב, מתגעגע, נבגד, מיואש, עצוב. מנעד קולו הגבוה  מתרגם את מנעד רגשותיו, בכך אין לי ספק.  הוא נסער כל כך, שקשה לחשוד בהצגה.
יש שירים שההפקה המוסיקלית המהוקצעת אינה מאפילה אלא משדרגת: "אחיזת הלב", לדוגמא,  הוא שיר שנפתח  יפהפה בהתאמה בין הגיטרה וקולו  הגבוה. מתחיל מדוכדך ונוגה  ומטפס בסולם הרגש. מהשירים היפים בחיבור של מילים ומוסיקה, בהפקה מוסיקלית פונקציונאלית. הצליל האקוסטי של "אין לי סיבות" מיטיב עם השיר יותר מאשר הפקה מנופחת.
"הזדמנויות חולפות" הוא דוגמא לטקסט קצר של  11 שורות שבו מחשבה אובססיבית על אהובה – הופכת קינה מלאת תוגה. מתחיל רך, מטפס אט אט לפסגת הרגש עד זעקה שמגיעה מתחושה קשה.
ב"כמה אתה מוכן לשלם" ההפקה הקצבית (רוק) נשמעת כמעט כמו ניואנס באלבום.
הפתיח הווקאלי הארוך ב"מעל המים" נשמע מודבק, ניסיון להעצים את המלודרמה באמצעים של ניפוח מלאכותי. בן אלקיים מקונן שהשמש כבר אינה מאירה את חייו, שהוא כבר אינו "חלק ממנה" ומעדיף שהיא (האהובה) לא תבכה עוד ותעזוב. הנרטיב הזה מוארך לחמש דקות של רגשנות שמועצמת בעיבוד בומבסטי המעוטרת בקולות זעקה נואשים. לעומת זאת, העיבוד של "צער כל ימי חייך" (שיר זעם לאהובה) פתח את השיר נפלא.
בן  אלקיים  הוא יוצר זמר נפלא-מסעיר במוסיקה המקומית, ועם זאת, נהר רגשותיו נוטה לעלות על גדותיו, עד כדי כך שלעיתים מצוקותיו הנפשיות  אינן גורמות לך להשתתף בצערו.

שירים: הזדמנויות חולפות, באת אליי, אחות גדולה, מי זה, איתו במיטה, כמה אתה מוכן לשלם, אחיזת לב, מעל המים, אין מי ש…, צער כל ימי חייך, אין לי סיבות, כתם, תעשי משהו שיגמר טוב.
מילים ולחנים: בן אלקיים
הפקה מוסיקלית: שמוליק נויפלד.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות