הטורנדוס טלסטאר

הטורנדוס Telstar

השיר נקרא על שם לוויין התקשורת Telstar, ששוגר ב -10 ביולי 1962.

4.5/5

"Telstar" הוא קטע אינסטרומנטלי משנת 1962 שכתב והפיק ג'ו מיק עבור הלהקה האנגלית "טורנדוס". השיר הגיע למקום הראשון ב- Billboard Hot 100 בארה"ב בדצמבר 1962 (ההקלטה הבריטית השנייה שהגיעה למקום הראשון במצעד באותה שנה אחרי "Stranger on the Shore"), והיה גם להיט מספר 1 ב מצעד הסינגלים בבריטניה.
השיר הוא תוצר האובססיות של המפיק ג'ו מיק – מסעות בחלל ואולפן ההקלטות ככלי בפני עצמו. השיר נקרא על שם לוויין התקשורת Telstar, ששוגר ב -10 ביולי 1962. השיר סימל מבחינתו עולם של ריגושים, כשהוא מערים שכבה אחר שכבה של צלילים כל כך צפופים עם אפקטים שאי אפשר להבין איזה מכשיר מפיק אותם . זה נשמע כמו שום דבר אחר. הוא הציג את הקלביולין (clavioline),  כלי מקלדת שמפיק צלילים אלקטרוניים, כלי מקלדת אלקטרוני, מבשר הסינתיסייזר האנלוגי. ההקלטה נערכה באולפן הביתי של מיק שבדירתו הקטנה מעל חנות בהולוויי רואד, צפון לונדון.
המלחין הצרפתי ז'אן לדרוט האשים את ג'ו מיק בגניבה ט וטען שהמנגינה של "טלסטאר" הועתקה מתוך "לה מארשה ד'אוסטרליץ", ("La Marche d'Austerlitz") קטע שכתב לסרט "אוסטרליץ" (1960). זה הוביל לתביעה שמנעה ממיק לקבל תמלוגים מהשיר במהלך חייו, והנושא נפתר לטובתו של מיק רק שלושה שבועות לאחר התאבדותו בשנת 1967.

הטורנדוס Telstar

The Tornados – Telstar

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות