להקת-כוורת

שלטון המגפיים של ברוך

המצעד של 1973

/5

במצעד השנתי תשל"ג (1973) שלטה ללא עוררין להקת כוורת. הלהקה זכתה ללא מתחרות בתואר "להקת השנה", ושירה "המגפיים של ברוך" זכה בתואר "שיר השנה", כל זאת לפני שיצא אלבומה הראשון, "סיפורי פוגי". ישראל השתתפה בשנה זו בפעם הראשונה בתחרות האירוויזיון, עם השיר "אי שם" בביצוע אילנית. אילנית הגיעה למקום הרביעי בתחרות, וזכתה בתואר "זמרת השנה" בפעם השלישית ברציפות. שלמה ארצי נבחר כ"זמר השנה" בפעם השנייה ברציפות, הפעם בעקבות אלבומו "אומרים ישנה ארץ". הרפרטואר שלו אז היה רחוק מאוד משלמה ארצי של  השנים הבאות.
1973 מציינת שנת מעבר מהמוסיקה השיראלית הקלאסית של נעמי שמר ("חבורת בימות") ושל אילנית ("אי שם" – השתתפות ראשונה של ישראל באירוויזיון) לרוק של גבי שושן ("שש עשרה מלאו לנער") ורותי נבון ("בין האצבעות") ולפופ החדשני והייחודי של "כוורת".
כוורת, שקובצה לה יחדיו מחברים ששירתו יחד בלהקת הנח"ל (פרט ליוני רכטר), שינתה את פני הזמר המקומי, שהתבסס עד אז (1973) בעיקר על שירי כפר, מולדת וצבא. המהפך היה קודם כול בהעזה לעשות נונסנס עם מוסיקה מקורית. "מסיפורי פוגי אפשר ללמוד", כך נפתח התקליט שיצא ב-1973. מה אפשר היה ללמוד מסיפורי פוגי? א. שמותר לעשות במוסיקה דברים שאחרים לא העזו לעשות.
אחרי שלטון שירי השירון הלאומי ההירואיים בפזמון המקומי ("שיר הרעות", "שנינו מאותו הכפר", "חורשת האקליפטוס") בא דני סנדרסון,  יוצר עתיר דימיון מתפרע, ולקח אותנו במקום אל הזיכרון הקולקטיבי של עם ישראל – אל ה"זיכרון" הפרטי המטורלל והשטותניקי שלו.
כבר הפתיחה – "אני זוכר אתה מהמכולת". על זו שקנתה שם סולת והיה לה אף ופה כמו של תרנגולת – רמזה על החידוש וההעזה, פופ ישראלי שלוקח קצת מהסיקסטיז ומגיע עד חופי הים התיכון שטופי השמש. רוקנ'רול? פחות. פופ ישראלי מקומי ומקורי – בעיקר.
הנוסנס הגיע עד גבול השטות המוחלטת: "אם אשתו לפעמים תופרת, אל תאמר שהוא תפרן/ אם בתו לפעמים עוברת אל תקרא לו עבריין".("פה קבור הכלב") או "סיפור הארון" המסופר כקטע ביניים על-ידי גידי גוב.
נונסנס זה עיסוק בסוגיה לאן נעלמו מגפיו של ברוך? מסיפורי האגדות של פוגי וסנדרסון, מתברר שברוך מאוד אהב את מגפיו. הטרגדיה הייתה, שהם לא אהבו אותו. אצל "כווורת" זה הפך למערבון עם מוסר השכל.
לא רק נוסנס, אלא גם שירי אהבה פשוטים. אפרים שמיר שר "ביום ובלילה", וזה נשמע לחלוטין שיר אהבה. גם "ילד מזדקן" ששר גידי גוב נשמע כשיר חברתי הגיוני . "ילד מזדקן, מתקלקל, לומד את הפרינציפ רק אחרי שהוא נופל" זה אגב, אחד השירים היותר רציניים-נוגים בתקליט, המשרה תחושה של סיפור קשה.
המדהים הוא שפרץ המשפטים השטותיים הזה הוליד השירים מהיפים שנוצרו בפופ המקומי. "סיפורי פוגי", דיסק ראשון, נשמע כמו אלבום קונספט, או אופרת רוק, למרות שהוא אינו אלבום קונספט ולא אופרת רוק. קטע כמו "למרות הכל" הוא קלאסיקה של תזמור פופ. "פה קבור הכלב" הוא מנגינה ייחודית, מעובדת יפהפה קולית.
"יו יה" – מהשירים היותר מיוחדים של כוורת, בביצוע גידי גוב בתפקיד הראשי. שירי אישי כביכול על חייו של האיש שחושב שהחייים זה לא דבר פייר. השפה הנוסנסית, המנגינה, העיבודים לגיטרות, המעברים – זה "כוורת" בגדולתה.
כוורת לא יצרה את אופרת הרוק הישראלית הראשונה, למרות שבמקור התכוונה לכך. "סיפורי פוגי" היא יצירה בלתי ניתנת להגדרה, בשילובים של נונסנס מילולי חמוד ומוסיקת פופ מקורית מונעת בקצבי אסטה-אסטה, מתוזמרת להפליא לגיטרות חשמליות ולקלידים, ומצטיינת בהרמוניות קוליות מופלאות.

שיר ביצוע מילים לחן עיבוד
1 המגפיים של ברוך כוורת דני סנדרסון, מנחם זילברמן ואלון אולארצ'יק דני סנדרסון דני סנדרסון
2 אי שם אילנית אהוד מנור נורית הירש נורית הירש
3 שיר בבוקר בבוקר שלמה ארצי, בנות חוה ואף אוזן גרון אמיר גלבע שלמה ארצי ירון גרשובסקי
4 אימא אדמה אריק איינשטיין יענקל'ה רוטבליט מיקי גבריאלוב מיקי גבריאלוב
5 שש עשרה מלאו לנער גבי שושן עלי מוהר קובי אשרת וצביקה נוי קובי אשרת
6 גוליבר אילנית אהוד מנור קובי אשרת קובי אשרת
7 האיש מן הבקעה להקת פיקוד המרכז חיים חפר מוני אמריליו מוני אמריליו
8 בין האצבעות רותי נבון מירית שם אור צביקה פיק אלדד שרים
9 סימנים צביקה פיק אהוד מנור צביקה פיק צביקה פיק, יצחק קלפטר ואלדד שרים
10 ישראל שלי חוגגת אילן ואילנית דודו ברק מוני אמריליו מוני אמריליו
11 שיר המכולת כוורת דני סנדרסון דני סנדרסון דני סנדרסון
12 אחכה לך הנשמות הטהורות דודו ברק נתן כהן נתן כהן
13 ליל חניה חנן יובל, אפרים שמיר, ירדנה ארזי ואף אוזן גרון נתן אלתרמן יאיר רוזנבלום ירון גרשובסקי ויאיר רוזנבלום
14 בראשית גבי שושן אהוד מנור צביקה נוי קובי אשרת
15 אצלך כמו תמיד סילבן ויאיר יאיר קלינגר יאיר קלינגר ירון גרשובסקי
16 קליפסו בשחור לבן אל תקרא לי שחור דן אלמגור בני נגרי בני נגרי
17 ברחוב הנשמות הטהורות צוות הווי הנדסה קרבית שמעון ספיר נתן כהן מתי כספי
18 לשיר זה כמו להיות ירדן חבורת בימות נעמי שמר נעמי שמר פולדי שצמן
19 ספר לי כוכב עדנה לב אפרים רימון אורי שבח אריה לבנון
20 אחותי הקטנה מתי כספי אהוד מנור מתי כספי מתי כספי
21 עיר כלה אורי שבח עמוס מלר עמוס מלר ירון גרשובסקי
22 קרוב רחוק ששי קשת ונירה גל דודו ברק שייקה פייקוב אלברט פיאמנטה
23 אומרים ישנה ארץ שלמה ארצי שאול טשרניחובסקי שלמה ארצי אלברט פיאמנטה
24 יעלה ויבוא גידי גוב, בנות חוה ואף אוזן גרון יורם טהרלב בני נגרי בני נגרי
25 מר נרקיס חבורת בימות נעמי שמר נעמי שמר מתי כספי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות