עיון ביקורת

שרים ורוקדים, 80 השירים היפים של ריקודי העם – אוסף (מדיה דיירקט, 2001)

אוספים, מוסיקה ישראלית, מוסיקה ישראלית פלוס, שירים ישראלים - הגדולים ביותר

שמישהו ינסה לקום ולסתור את הקביעה הבאה: בישראל רוקדים מה שנקרא "ריקודי עם" יותר אנשים מכל מקום אחר בעולם. ריקוד עם הוא אחד המוצרים המבוקשים-נצרכים  ביותר בתרבות המקומית.
אז מה זה ריקוד עם ישראלי? "הורה חדרה", "צדיק כתמר", "איריסים", "דבקה רפיח", "בת שישים", "שני שושנים", "ים ושקיעה", "נעמה", "טיול לילי", "בוא בשלום", "בפרדס ליד השוקת", "ארץ ארץ", "נעימת השיכורים", "המיסטיקנים הסינים", "גוונים" (דגימה למטה).
"המיסטיקנים הסינים"  של שלמה ארצי ובביצוע נורית גלרון  פותח את האוסף.  הרמתי גבה. איך זה הפך ל"ריקוד עם ישראלי"? לא ידעתי גם ש"בגללך" של מיכה שטרית וארקדי דוכין בביצוע אריק איינשטיין הוא חלק מהרפרטואר של ריקודי העם העכשוויים. האם  פספסתי משהו? האם ריקוד עם חייב להיות משהו מיושן-אנכרוניסטי, או גם כל שיר חדש/מודרני? המציאות היא שמכתיבה בסופו של דבר מצב שהריקוד הישן – כבודו במקומו מונח, אבל הוא כשלעצמו אינו יכול למנוע את היווצרות החדש.
ההסבר הוא כזה: בכל ערב נולדים ריקודים חדשים באולמות ההומים באלפי מפזזים, שמגיעים ללמוד את החדשים, שנוצרו על-ידי מדריכים ומומחים אחרים. יוצרי הריקודים האלה קשובים לשירים חדשים ,לא רק מתרפקים על מה שנקרא נכסי צאן ברזל של ריקודי העם הישראלים.
מה שמעלה את השאלה – ריקודי-עם זה רק "פאן" (ספורט, מפגש חברתי, מועדון היכרויות) או  גם תרבות, היסטוריה, המשך מסורת, סמלים (קשר לאדמה, למדינה), סיפורים של ארץ ישראל, זיכרונות, קשר לנוף הארץ, תרבות מטעם (כמו פעם), געגועים לעבר על רקע הניכור החברתי בחיים המודרניים, פולקלור עכשווי?
אפשר לענות על השאלה הזו בדרך מאוד פשוטה:  כל שיר ישראלי שהופך לריקוד הוא ריקוד עם ישראלי, להבדיל נאמר מהריקוד הקובני או האמריקאי, או הברזילאי, וזאת אפילו שלריקוד הישראלי עשויים להיות יסודות של סמבה וטנגו ופולקה וואלס ומוסיקה יוונית, שאינם ישראלים. לא לשכוח שגם לריקוד העם הישראלי התפתחו צעדים שאין לאף עם בעולם. גם השפעות ייחודיות כמו התנועה החסידית. אבל מה שהופך ריקוד עם לריקוד מקומי – זה לא רק המקצב והתנועה אלא גם התוכן. הרצון ליצור משהו מכאן.
הבעיה היא מן הסתם בכך, שהומצאו כבר כל-כך הרבה "ריקודים מקומיים" למעגלי ההרקדה, בזוגות, בקבוצה ובמעגל, עד שבחלקם הגדול התאיידו. מה שנשאר לנצח נצחים זה  יותר השיר ופחות הריקוד.
ארבעת הדיסקים האלה אינם עוסקים בצעדים ובתנועות ידיים או בסיבובים של בני הזוג הרוקדים. הם קודם כל השיר או השירים עצמם, שירים שלפיהם העם הזה ממשיך לפזז בחוגים המוניים. אלה השירים, שמהווים את הקלאסיקה של ריקודי העם, שכנראה כוחם יעמוד להם לנצח. 80 השירים אכן מבטאים את כל מה שהרכיב את הרפרטואר של ריקוד העם הישראלי עד שנות האלפיים – מכל סגנון, עדה, השפעה, סוגים (זוגות, מעגלים,) יוצרים ומבצעים. לא לחפש קונספט/ מכנה משותף.

מלחינים: סשה ארגוב, יעקב הולנדר, אפי נצר, משה וילנסקי, חיים אגמון, יגאל גורדון, מאיר נוי, יאיר רוזנבלום, קובי אושרת, נורית הירש, נחום היימן, נעמי שמר, אביהו מדינה, יוני רועה, אריס סאן, שייקה פייקוב, לוי שער, שמוליק קראוס, בני ברמן ועוד
כותבי מילים: אהוד מנור, ירון לונדון, חיים חפר, עמנואל זמיר, רחל, דידי מנוסי, דוד ברק, יורם טהרלב, אהרון שבתאי, יחיאל מוהר, יוסי גמזו, נתן אלתרמן, אברהם בר-עוז, לאה גולדברג, יצחק קינן, עמוס אטינגר, חיים קינן, רמי קידר, תלמה אליגון, יעקב אורלנד, רחל שפירא, עלי מוהר.
מבצעים: יהורם גאון, אריק איינשטיין, חווה אלברשטיין, עופרה חזה, יהודית רביץ, עליזה עזיקרי, החלונות הגבוהים, הגבעתרון, להקת הנח"ל, אילן ואילנית, דקלון, יזהר כהן, הפרברים, הדודאים, בעז שרעבי, גאולה גיל, משה דץ ולהקת חופים ועוד.

Singing Dancing 80 Songs
דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

One thought on “80 השירים היפים של ריקודי העם – אוסף

  1. נשמע יפה.
    אשמח לקנות :]
    (הלגה ברגרן)(12/02/2011)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *