חברת הפרלמנט הטורקי תופיע בפסטיבל העוּד הבינלאומי ירושלים 2013

/5

חברת הפרלמנט הטורקי סבחאת אקיראז, מהמבצעות הדגולות ביותר של המוזיקה הטורקית, תופיע בפסטיבל העוּד הבינלאומי ירושלים, שייערך בסימן הנשים היוצרות והמבצעות בין ה-31.10 ועד ה-9.11.
סבחאת אקיראז  חשבת גם לאחת היוצרות והמבצעות החשובות של המוסיקה הטורקית העממית ובמוסיקה האתנית בכלל. זו הופעת הבכורה שלה בישראל. את ראשית הכשרתה המוסיקלית קיבלה אקיראז בבית משפחתה. מורתה הראשונה היתה הסבתא-רבתא שלה, פירדווס חאנים, מן הנציגות הבולטות של סגנון השירה העממית הסוּפית העלווית-בקטאשית. סגנון זה קשור לזרם השיעי העלווי שמקורו במאה ה-13, ונחשב למייצג את הפילוסופיות המזרחיות העתיקות של אזור אסיה הקטנה.
אקיראז המשיכה ולמדה לצד בני משפחה נוספים, והעמיקה גם בעולם השירה העממית האנטולית. כנערה, היגרה עם משפחתה לגרמניה – אך בראשית שנות השמונים שבה לטורקיה ופתחה בקריירה מוסיקלית מפוארת, המתמקדת בעושר הסגנוני של המוסיקה האנטולית.
סבחאת אקיראז הקליטה יותר מעשרים אלבומים, הופיעה ברחבי העולם וזכתה לפרסים רבים, ובהם פרס פרפר הזהב 2010 למופע המוסיקה העממית הטוב ביותר בטורקיה. היא השתתפה בפרויקטים מוסיקליים רבים בטורקיה ומחוצה לה. לצד נאמנות למסורות העתיקות מציגה אקיראז עיבודים מודרניים וחדשניים. הופעתה החד-פעמית בישראל תנעל את פסטיבל העוּד.
עוד בפסטיבל: קטרינה פפדופולו, גדולת הרבטיקו והמוזיקה היוונית המסורתית במופע הפתיחה, יצירה חדשה מאת פרץ אליהו שבמרכזה עיבודים לטקסטים של המשוררת חביבה פדיה, מחווה לאום כולתום של תזמורת אלפאראבי בניצוחו של סמי ח'שיבון, הזמרת רחלה ועמוס הופמן מחברים בין המוזיקה הבדואית של חצי האי ערב (חליג'י) לג'אז, חיה סמיר במוזיקה מערבית וערבית לטקסטים שנעים מביאליק ועד מייקל ג'קסון, הרביעייה של מרים טוקאן מחברת בין ביאליק, פיירוז, לאה גולדברג, כליזמר ופלמנקו.

בתמונות: סבאחת אקירז, קטרינה פפדופולו ולהקתה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות