שיעור מולדת

כוורת

מילים: עלי מוהר לחן: אפרים שמיר
4.5/5

ילדות שנראית יפה במרחק השנים בעיני המבוגר. קסמה גם הוליד מנגינה קסומה, תרומתו של אפרים שמיר ללהקת כוורת. "שיעור מולדת" הוא בבואת ילדותו של עלי מוהר שכתב את המילים. שיעור מולדת כשיעור בטבע. שיעור מולדת, שבו ישראל הישנה מצטיירת בזיכרון המתגעגע כארץ רועים כפרית בה האיכר "מצמיח לחם" … ארץ ישראל העובדת של פטישים מנגנים ומחרשות רנות.
מוסיקה ישראלית? אפרים שמיר כתב והלחין את השיר בפולנית עוד לפני עלייתו ארצה. השיר תיאר את ילדותו של שמיר בפולין, ולחנו הושפע ממנגינות ששמע בילדותו כשהיה בורח מבית הספר לכנסיות בפולין. שמיר שר אותו במבחן שלו ללהקת הנח"ל, והתקבל לא מעט בזכות מירי אלוני שהתרשמה מהשיר. אחרי שכוורת קמה, כתב עלי מוהר את הנוסח העברי לשירו של שמיר, ובו התייחס לתקופת ילדותו בבית החינוך ע"ש א"ד גורדון. הגרסה העברית של "כוורת" "איזרחה" אותו לחלוטין. כששומעים את שמיר שר את השיר בפולנית, קשה להאמין שזוהי מנגינה שלחלוטין לא נולדה בהשראת הנוף הארצישראלי. מלודית להפליא, מבוצעת בהרמוניה כובשת. פולנית? – למרות שרובנו פולנים – נוותר. (השיר מתוך האלבום כוורת – "צפוף באוזן")

אז בבית הספר / על הקיר תמונה / והאיכר חורש בה / את האדמה / וברקע, הברושים / שמי שרב חיוורים / האיכר יצמיח לנו לחם / שנהיה גדולים.

והמורה אומרת: / "עוד מעט כבר סתיו". / בשיעור מולדת / היא מראה חצב/ היורה יבוא עכשיו / שפע טיפותיו / כוילון שקוף על פני העמק / הפורש שדותיו.

כך זה היה, פשטות רכה / זה הצטייר בילדותנו / שהיתה יפה.

וכך בדמיוננו התרבו פלאות / הפטישים ניגנו / מחרשות רנות / יש יוגבים ויש כורמים / ארץ של רועים – / כך זה הצטייר בילדותנו / שהיתה יפה.

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות