מאיה הרמן - כמו ויטמין

כמו ויטמין

מאיה הרמן

הפקה עצמאית הפצה: התו השמיני
4.5/5

היחסים עם בן הזוג תלויים בקצב, בשקט, ויש סודות אותם קשה לראות. מאיה הרמן נרגשת, מתרגשת בשלוש הדקות שהיא שרה לבן הזוג. העיבוד וההפקה של "הכל תלוי בזווית" נותנים עוצמות מסחררות לדרמה.
קשה מדי לראות אותה, אבל הגוף עוד "מבקש להרגיש יותר, להתמסר", ממשיכה הרמן בקו הדרמטי ב"כמו ויטמין" (שמו של האלבום), ואחרי עשרה שירים, זה קרה. הרגשתי אותה.
"רוצה לחשוב שעוד תיקח אותי ללב כמו ויטמין". גם אם הדימוי לא יקבל ציון גבוה בסדנה לכתיבה יוצרת, עדין זה טון הלב שמשדר את מצוקתה של היוצרת-זמרת הנרעשת. צליל הפסנתר מעצים את הסחף הנפשי.
נוריד הילוך כדי להצטרף אליה להתפכחות מאוחרת בתוך דירת שני חדרים, שאומרת ש"מה שקיים זה לא מה שרואים". וגם לאור הקטן בקצה מנהרת הייאוש: "יש לי בית/ יש בי אור/ ויש אמת", כשהפעם מנטרלת את עצמה מדרמה ושרה את הנרטיב כזמרת-יוצרת מקורית-ייחודית-מיומנת בסגנון פולק-קאונטרי, בליווי אקוסטי, טון מבוקר-מאופק שמחזק אמינות הביצוע.
ההפקה המוסיקלית האקוסטית מסייעת להעצים את אמינות הסיפור בסגנון הזה – ב"חצי סיכוי", סיפור על יחסים באהבה שנולדה בטעות עם "חצי סיכוי". מאיה שרה  כאן כמו "מן הצד" פחות דרמטית,  ובכול זאת נמצאת בתוך הסיפור.
"מהפכה" מחזירה למסלול הרוק והטון הדרמטי. לא מאוחר לעמוד מול המציאות, שרה הרמן. המהפכה תתחיל בינך לבין עצמך. כאן מאיה הרמן הולכת על אמירה. אם יש סיכוי להצלה היא תתחיל ביחיד. היא מוותרת על מנגינה מחניפה, ומעדיפה לבטא עוצמה בקצב ישיר, חד-כיווני, בצעקה שאינה משתמעת לשתי פנים. הזכירה לי רוקרית כמו כריסי היינד. תגידו שנסחפתי, וזה בסדר.
גם ב"חמניות", תיאור יחסים בינו -"אני מחפש בך ולא מוצא", ובינה – "אתה זורם לי בדם", נשמעת הרמן כמי שבוער בעצמותיה לשיר  על מערבולת הרגשות ביחסי הבינו ובינה.
ואז מגיע השיר של האלבום – "ראיתי שאפשר". זרם תודעה בלחן פתלתל, במהלך הרמוני יפהפה, סלסול קולי א-לה קייט בוש, תזמור מעצים ופסנתר ששר לצידה. על אנשים שמשחקים ב"כדאי לא כדאי", אנשים קשים, שגם הם מבינים שלא נשאר הרבה זמן, ובכל זאת ראתה שאפשר "לחבר בנקודות עולמות שונים". בשביל השיר הזה כדאי להגיע למאיה הרמן.
האם אהבה מספקת כדי לחבר בין אוהבים לטווח ארוך? מאיה הרמן שרה על כך בשיר היחיד באנגלית, במעין  וידוי  – Let Go. "היינו צעירים, פראים וחופשיים/ כמו סופה/ אבל פעמים/ אהבה אינה מספקת/ למדנו בדרך הקשה". הדרך הקשה מגיעה מההבעה המשכנעת, קול שמגיע ממיתרי קול  מתוחים.
ואז, מאפקת דרמה כשהיא שרה על עצמה כמי שנאחזת באמנות שלה, במילים  – "מה אני בלי כל זה"  ב"בדיוק במקום", כשהיא מביטה בנימה פילוסופית על מילים ואמונה מתוך הכאב שבהעדר, והתשוקה להגיע לחוף מבטחים בשיר "אמונה".  מאיה הרמן – יוצרת זמרת אותנטית, שעשתה יחד עם אמיר צורף, שעל העיבודים וההפקה, אלבום פולק-רוק, המאיר במהימנות פינות במנהרת רגשותיה.

וידיאו: דירת שני חדרים

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. אלבום מדהים!
    מאיה היא אחת היוצרות היותר מוכשרות שצמחו כאן בשנים האחרונות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות