עידן רייכל 4

גרסת הפרויקט או גרסת רייכל?

מכל האהבות

מתוך האלבום "ממעמקים"
/5

מה הבדל בין אהבה להתאהבות? ההבנה מהי אהבה אמיתית קיימת בשיר מנקודת תחושתה של הדוברת. התאהבות היא תחילת אהבה, הידלקות ראשונית, שיש לה לעיתים זמן תפוגה. אדם בחייו יכול לעבור התאהבויות קצרות רבות, אבל  אהבה – היא הוויה שנמשכת. זה כל רגע שנשמר, כל מה עבר, כל מכתב שלא נכתב, השתיקות. בשיר הזה אהבה היא אחת. לכן: "מכל האהבות שיש לחלום ביקשתי לי אותך".
את השיר כתב עידן רייכל לזמרת ל"הפרויקט של עידן רייכל"  ב – 2005 כסינגל הרביעי מתוך אלבומם השני של הפרויקט, "ממעמקים". שרה אותו מאיה אברהם, שאף שילבה אותו באלבומה האישי. הגרסה הזו נטבעה בזיכרון הקולקטיבי כגרסה מקורית. בהמשך יצאה גרסה של עידן רייכל עצמו, שלא שינה את  מילה, והמשיך לשיר אותו  בגוף נקבה. מה ראה רייכל להציג גרסה משלו לשיר ומדוע לא השאיר אותו בידיה אברהם? שאלה מענייינת , שמעידה על מהות היחסים  בין הפרויקט שלו כיישות אומנותית ובינו כסולן נטו.
הגם שאפשר להבחין כאן בבעיה, עדיין לביצועים של רייכל עצמו יש  פרשנות-איכות שעומדת בפני עצמה כסינגר-סונגרייטר, כלומר – הוא ממשיך את הפרויקט כפרשן של שיריו, גם אם הם שירים שנכתבים לזמרות. ב"מכל האהבות" של ריייכל יש גם ביטוי לשת"פ עם מארק אליהו בעיבוד היפהפה לקמנצ'ה (פתיח ארוך במיוחד), מי ששיתף איתו פעולה בשירי "בין קירות ביתי", שמעניק לשיר צבע נוגה מיוחד יותר אף מהביצוע המקורי של הפרויקט בשילוב של פסנתר וכלי המיתר, ומבליט את הייחוד המלודי של השיר כאחד משירי האהבה היפים שנכתבו במוסיקה הישראלית.

"מכל האהבות" – הפרויקט של עידן רייכל עם מאיה אברהם

עידן רייכל ואילן דמתי – מכל האהבות (שפת הסימנים)

כל רגע שנשמר – זכרון ישן/ וכל מה שנשכח עם השנים/ כל שכבר עבר
האם תזכור אותם/ האם תדע? אתה שם בכולם.
כל מכתב שלא נכתב/ כל שנאמר/ בכל סימן אשר נגלה אלי ואומר אותך
הבוקר שעולה, עלה נושר, ירח בחלון.
מכל האהבות שיש לחלום ביקשתי לי אותך/ האם תשמע קולי קורא לך, האם תדע?
האם תזכור שתיקות יפות את לחישת קולך/ את מגע ידך.
מכל האהבות שיש לחלום ביקשתי לי אותך/ אתה רחוק ממני וליבי חסר אותך
ולא ביקשתי לי דבר מלבד להיות שלך/ מלבד להיות איתך.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות