New folder3

משיח עדיין לא בא גרסת מוקי וברי סחרוף

לקראת הימים הנוראים

/5

באחד הארגזים שעברו איתי דירה, מצאתי סינגל סגור בניילון: לא האמנתי למראה עיני: מוקי וברי סחרוף בדואט של "מחכים למשיח" האלמותי של שלום חנוך – אחד הסינגלים הנדירים לאספני מוסיקה ישראלית. הסרתי את הניילון בהתרגשות. היא (ההתרגשות) גברה אחרי האזנה  לדואט. לא אגזים: זהו הקאבר האולטימטיבי לשיר, מחזק את התחושה כי הוא ימשיך להלך עלינו, להיות רלוונטי לעד. תוקפו לא פג. כותרות האתמול וככל הנראה כותרות המחר – יעניקו לשיר חיים חדשים.
מוקי וברי סחרוף הפכו את "משיח" של שלום חנוך להצגה/ דרמה של ממש. מוקי בעמדת הראפר  בטון דרמטי וברי סחרוף –בקולו האפלולי והמנסר מתארים את האפוקליפסה. אם שלום חנוך שר את השיר בסרקזם, כאן הפכו המילים והמוסיקה לאשכרה דרמה.
באותיות קטנות על העטיפה גיליתי, כי הגרסה הזו הוקלטה ב-2003 לקראת ערב של שבק ס', אז ההרכב שמוקי נמנה עליו, שבו התארחו כל המי ומי של סצנת ההיפ הופ הישראלית לדורותיה. את הערב, כמו גם את הגרסה לשיר, הפיק דני (פילוני) קרק, אז תושב ג'מייקה, שהגיע לביקור מיוחד בארץ.
תזכורת: "מחכים למשיח" של שלום חנוך יצא ב-1985, גם באלבום באותו שם. הוא תיאר בקצב של סרט מתח דרמטי פגישת עסקים המתעכבת בגלל נפילת הבורסה . מתחת למפולת שתיאר חנוך הסתתרה מסה פילוסופית על אובדן התקווה והאמונה. רגע אחד לפני שקופצים מהגג, הציע שלום חנוך נחמה צינית:

הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם 
מה שבא בקלות באותה הקלות יעלם 
האזרח הקטן נאלץ לשלם בגדול 
ואותי מעניינת ירדנה יותר מהכול. 

המשפט "הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם"  ממשיך להיות אקטואלי, ועוצמתו אף מתחזקת. קיים ייאוש כללי גדול, אבל ממשיכים לחגוג – וכמו ששלום כתב – ירדנה מעניינת אותו יותר מהכול. כל אחד נשאר בתא הקטן שלו. את מי מעניינת המדינה? נדמה לי שאין מה להוסיף על השיר הזה – מתקפה חברתית פוליטית על האווירה, על הציבור, שנבחריו הם בבואה שלו. תקשיבו לשתי הגרסאות.

יושבים שעות / מחכים שמשיח יבוא / משיח איש מפתח / ידו בכל ויד כל בו / ענן סמיך / וירוחם ממצמץ בשפתיו / יהודה מסתכל בשעון / ומפלבל בעיניו / משרד בצפון / ארציאלי בע"מ יועץ / אחר הצהריים / ובחוץ העולם מתרוצץ / לוחץ זמזם עונה / תביאי לנו קפה. 
משיח לא בא / משיח גם לא מטלפן… 
שתיקה כללית / חמישה אנשים מתוחים / הדלת נפתחת / וירדנה כולה חיוכים / השחור ליהודה / התה לארציאלי הבן / ירדנה יוצאת / עזרא לא מפסיק לעשן / הנה כי כן מתחלפת 
שעה בשעה / זקן ארציאלי יודע / שהוא לא טעה / נוטף זיעה ומרעים / בקולו על הבן. 
משיח לא בא /משיח גם לא מטלפן… 
פעמון הכניסה / מנסר את אוושת המזגן / מקפיץ את ירוחם לדלת / חותך בעשן / ארציאלי הבן / מסתכל על אביו מהצד / ובפתח מתגלה / שוטר עם הכובע ביד / ויהודה אומר / משהו בטח קרה / אומר לו ירוחם / סתם לא שולחים משטרה / אומר השוטר הייתה תאונה. 
ולכן משיח לא בא / משיח גם לא מטלפן… 
תאונה למי / שואל ארציאלי הבן / תאונה למדינה / עונה השוטר המסכן / הבורסה נפלה 
אנשים קופצים מהגג / גם משיח קפץ / והודיעו שהוא נהרג / הכל אבוד / בוכה עזרא דהן הקבלן / משיח בשמיים / ואנחנו בלי הכסף כאן / וירדנה היפה ממלמלת / זה לא יתכן. 
משיח לא יבוא / משיח גם לא יטלפן… 
דצמבר המר / זעקו כותרות בעיתון / ושר האוצר נתן במבט ראיון / הציבור מטומטם 
ולכן הציבור משלם / מה שבא בקלות / באותה הקלות יעלם / האזרח הקטן / נאלץ לשלם בגדול / ואותי מעניינת / ירדנה יותר מהכל / הולך למילואים / וסופר את הכסף שאין. 
ומשיח לא בא / משיח גם לא מטלפן… . כן, כן משיח גם לא מטלפן.

צילום: מרגלית חרסונסקי

וידיאו: "מחכים למשיח" הגרסה המקורית של שלום חנוך

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות