ניר אמבר - זה לא האלהים שלי

זה לא האלוהים שלי

ניר אמבר

מילים ולחן: ניר אמבר עיבוד והפקה מוזיקלית: רועי נויפלד
4/5

ניר אמבר יוצא במחאה על השתלטות הדת על החיים. האם החוקים שמנסים לכפות הם צווי אלוהי? האם כל אורחות חיינו הם "כמו שכתוב בתורה", ולא – "אלוהים יכעס"? אמבר חש מרומה – כמי שנגזלו ממנו חיים מול חוקי החרדים: "חילוני כמו שכתוב בתורה/ רוצה את החיים בחזרה". אם כך פני הדברים, שר אמבר – אז האלהים שלהם אינו האלהים שלי.
התפיסה  הזו היא שממשיכה להתוות תמונת מצב המגדירה את התהום הפעורה בין המשתמשים בחוקי ההלכה כקרדום לחפור בו וכופים הפרשנות שלהם על כולם,   ובין מי שחי באמונה בתורה בדרכו ומתנהל באורח חיים חילוני מודרני. היא גם שעומדת במרכז המחלוקת על יחסי דת ומדינה. "רוצה את החיים בחזרה" – בסיום השיר משתמע כאילו גזלו מהדובר את החיים. האם מדובר באדם דתי שהגיע להתפקחות, שכופים עליו את החיים האלה, או שזו המחאה החילונית המוכרת נגד כפיה דתית על ידי מי שנאלצים לקבל הלכה אנכרוניסטית ומרגישים דפוקים? (תשובה למטה ***) כך או כך הוא אינו מצליח לחיות חייו בשלמות אמונית.
מה שברור הוא: ניר אמבר כואב בשיר את הסיטואציה, שבמדינה דמוקרטית פוליטיקאים מפילים עליו חוקים בשם אלוהים שאינו "האלוהים שלו".
חלוקת האנרגיות השיריות אפקטיבית: מתחיל נמוך, מעט מלנכולי, על קצב מיד טמפו שמוביל אל הפזמון הדרמטי. המבנה של בית-פזמון משרת את המסר של אמבר בצורה יעילה. השיר צובר תנופה, הטון מתקשח ונרטיב המחאה עובר היטב. .

*** ניר אמבר: "אני ממש לא חרדי. אני חילוני, והמשפט "רוצה את החיים בחזרה" בא לבטא את התחושה של חילוני, ששולטים לו בחייו, קובעים את אורח חייו, מטילים עליו נטל של מיסים, שולחים את ילדיו לצבא וכופים עליו חוקים, שנוגדים את אמונתו החילונית, והכל בשם אלוהי השררה והשלטון, כי לזה אין קשר ליהדות. הגיע הזמן שהפוליטיקאים ישחררו אותנו, החילוניים, מהאחיזה הזו ויתנו לנו לחיות בשויון עם כל אזרחי המדינה, גם אלה שנולדו למגזר ה'נכון' וגם לנו החילונים המקופחים".

"זה לא האלוהים שלי" – הקליפ. עיצוב בובות: שניר פלג, אנימציה ועריכה: מאור ישי וצח צנגר


לאהוב כמו שכתוב בתורה/ כמו יצחק ושרה
דוד ויהונתן צריכים/ טיפולי המרה
לאהוב כמו שכתוב בתורה/ אחרת אלוהים יכעס נורא

לשרת כמו שכתוב בתורה/ או צבא או גמרא
זה לא שיש לך בחירה/ אתה לבד בסירה
אז תשרת כמו שכתוב בתורה/ אחרת אלוהים יכעס נורא

שם בשמיים/ פוליטיקאים/ מפילים עלי חוקים/ בשם האלוהים
זה לא האלוהים שלי
לשיר כמו שכתוב בתורה/ שלא נשמע בחורה
הקול שלה עושה בפנים/ הרהורים של כפירה
לשיר כמו שכתוב בתורה/ אחרת אלוהים יכעס נורא

שם בשמיים/ פוליטיקאים/ מפילים עלי חוקים/ בשם האלוהים
זה לא האלוהים שלי
חילוני כמו שכתוב בתורה/ מתפלל לעזרה
להיות עם חופשי בארצי/ ארץ דת ושררה
חילוני כמו שכתוב בתורה/ רוצה את החיים בחזרה
זה לא האלוהים שלי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות