עבודה עברית מחווה לשישים שנות יצירה

מחווה לשישים שנות יצירה מקורית

עבודה עברית

דיסק 1
4/5

רונה קינן בהקדמה לגרסת הכיסוי לשיר "סוף העונה" כותבת: "יש משהו מהנה מאוד מבחינתי בעבודה על גרסת כיסוי. אני נוגעת בשירים שהייתי רוצה לכתוב, ומפצה את עצמי על כך, שלא אני כתבתי אותם. זה כמו להתחפש בפורים, אבל לקחת את התחפושת שלך בשיא הרצינות".

60 "גרסאות כיסוי" – שישים תחפושות כאלה נתפרו לאוסף החדש. לא בטוח שכל שיר שבנחר ראוי ל"כיסוי". "כיסוי" מגיע מלעז – "קאבר ורשן" (Cover Version) אני חיפשתי בין השישים את "גרסאות הגילוי". כאלה שיגלו בהן משהו חדש, רענן ומרגש.
מה מושך לזה? הזמר, השיר? השאיפה לעשות את זה אחרת? יש שירים שמזוהים לחלוטין עם מבצעיהם. את "צמח בר" אי אפשר לקחת מחוה אלברשטיין. את "אפר ואבק" יכול לבצע הכי נכון פוליקר. את "יצאנו אט" אני מעדיף בעיקר בביצוע אריק איינשטיין. לאופן שבו ג'ים מוריסון שר את שירי הדורז – אין שום כיסוי.

מצד שני, יש יוצרים ששיריהם הם "סטנדרטים", זוכים לאינספור ביצועים – ז'אק ברל, למשל. גם הביטלס. באוסף הזה מתברר שאחד ה"מכוסים" ביותר במוסיקה הישראלית הוא יצחק קלפטר, מלחין ורסטילי נפלא. ומבחינת כותבי מילים – רחל שפירא, משוררת המוסיקה הישראלית. וזמרת – גלי עטרי. (האם זה מחמיא לה? – תחשבו …)
יש שירים שבעקבות ה"כיסוי" הם "מתגלים" מחדש, והביצוע מעניק להם חיים חדשים, אפילו בסגנון-עיבוד אחר – רגאיי, רוק, סמבה. יש עיבודים שלוקחים את השיר למקומות אישיים אינטימיים מרגשים (מה שעשה אריק סיני ל"רק אתמול" של רחל שפירא ויצחק קלפטר)

60 גרסאות כיסוי הוא פרויקט מאתגר, שישחקו המעבדים והזמרים לפנינו. אבל כמו שאמרנו: יש גרסאות חדשות שלא הפעימו, יש גרסאות מיותרות, ביצועים קלושים, יש גרסאות שאינן מתעלות על המקור, אבל יש גם כמה קאברים שמעניקים מימד/ הארה חדשה למקור. ויש מעטים שהם גילוי של ממש.

הבחירות שלי:

רמי קלייינשטין – חידוש אפקטיבי ל"הכעס" של "רוקפור" (טל גורדון/אמיר צורף) קליינשטיין העניק לשיר עוצמות חדשות המתבקשות גם מהטקסט שלא הגיעו לביצוע המעודן משהו של רוקפור.
איה כורם ריככה את "ערב ב' בכסלו" (ערן צור/יובל מסנר) המוכר מהביצוע המקורי של ערן צור במסגרת "כרמלה, גרוס וגנר". הגרסה של כורם מביאה את הסיפור שלה לשיר, רחומה, לירית, מעובדת באיזון יפה בין חשמלי לאקוסטי.
שלומי שבת"ניגונה של השכונה" מילים ולחן: עוזי חיטמן. ביצוע מקורי: יזהר כהן. הסלסול של שלומי ממש התבקש לשיר הזה, ואני מקבל גם את עיבוד הסלסה לחלק השני של השיר, כי זהו שלומי שבת בין אוריינטאל לדרום-אמריקני.
התקוה 6 "אני אשיר לך שיר" מילים: אריק לביא. לחן: שמוליק קראוס. ביצוע מקורי: אריק לביא. "התקווה 6" הצליחו להעביר את השיר למקצב רגאיי ולשמור משהו על "רוחו" של אריק לביא.
עידן יניב"תשאירי לי מקום לחבק אותך" מילים ולחן: אמיר בן-דוד. ביצוע מקורי: אבטיפוס. עידן יניב פירשן את השיר בטון רומנטי מעודן שמעיד כי הוא מאוהב בשיר. ההוצאה מהקונטקסט הרוק-פופי היטיבה עם השיר.
דנה ברגר: "שובי לביתי" מילים: דליה רביקוביץ. לחן: שם טוב לוי. ביצוע מקורי: שם טוב לוי. יש משהו מאוד מרענן בהפקה הפופ אלקטרונית (עם נגיעות עוד) של אסף אמדורסקי לשיר המופלא הזה.
קרן אן"ברחוב הנשמות הטהורות" מילים: שמעון ספיר. לחן: נתן כהן. ביצוע מקורי: צוות הווי הנדסה קרבית. קרן מגישה את השיר בפשטות, בפרשנות מהורהרת, מלנכולית משהו, אבל בלי דרמה, כאילו מתוך הזיה. זה מה שכל כך מיוחד בביצוע הזה.

Avoda Ivrit

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות