עיון ביקורת

עדי שרון ודנה ברגר, עצים (מילים: אריק איינשטיין לחן: שלום חנוך עיבוד והפקה מוזיקלית: DNA - עדי שרון ודנה ברגר, ניר מימון, מרץ 2020)

Uncategorized

קאבר רלוונטי לערב בחירות. עדי שרון ודנה ברגר חוזרים לשיר של אריק איינשטיין מתוך "חמוש במשקפיים", שמרכז את מרבית השאלות העוסקות ביכולת לבחור/ להחליט נכון.  בחירה חופשית או רצון חופשי הם ביטויים הבאים לציין שהתנהגותו של האדם (מעשיו, החלטותיו, מחשבותיו ורגשותיו) הם פרי רצון עצמאי ובן-חורין, ואינם קבועים מראש ומוכתבים בידי הסיבתיות הדטרמיניסטית ואף לא על ידי הגורל, או כוחות על-אנושיים. לפי תפיסה זו לאדם יש יכולת להחליט וחופש לבחור את מעשיו והלכי-רוחו, ובכך לקבוע במידה מסוימת את השתלשלות חייו. אריק איינשטיין – ע"י אנלוגיה לבחירת עץ נכון לשבת תחתיו, תועה-תוהה  בדרכי החיים אם לאדם יש את היכולת לבחור עץ אחד/ דרך אחת מכל הדרכים – שתהיה דרכו שלוללכת בה.
כשעושים קאבר – מחפשים מניע אומנותי.שרון את ברגר העניקו לשיר משב רוח רענן בעיבוד והפקה הנשענים על ביטים אלקטרוניים פריכים. מול הטון הבריטוני הנוגה-רומנטי-חם של איינשטיין, מקבלים את התובנה בקצב מהיר יותר, באווירה טיפה מסתורית-ריחופית, אבל בהחלט לא קרה ומנוכרת. השניים הצליחו להוציא ישן מפני חדש, אבל הישן ימשיך לחיות כקלאסיקה ישראלית. הריענון כשלעצמו אלי פחות עמוק אבל – אלגנטי ומיוחד.

כל כך הרבה עצים יש בעולם/ אז תחת איזה עץ לשבת
שהצל יפול עלי כולו/ ויהיה לי טוב
כל כך הרבה ימים יש בעולם/ אז תגיד באיזה ים לשחות?
שהחוף יהיה תמיד קרוב/ ויהיה לי טוב
כל כך הרבה מילים יש בעולם/ אז איך אדע מה את חושבת
כל כך הרבה אולי/ כל כך הרבה אבל/ כל כך דומים אנחנו בעולם
כל כך הרבה דרכים יש בעולם/ אז איך אוכל לבחור בדרך
שבה אלך לי עד הסוף/ ויהיה לי טוב
כל כך הרבה מילים יש בעולם/ אז איך אדע מה את חושבת
כל כך הרבה אולי/ כל כך הרבה אבל/ כל כך דומים אנחנו בעולם

דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *