חיים גורי

עשוי מאותיות

חיים גורי הלך לעולמו

נענע דיסק
5/5

"ודע לך שהזמן והאויבים, הרוח והמים/ לא ימחקו אותך/ אתה תמשך, עשוי מאותיות/ זה לא מעט/ משהו, בכל זאת, ישאר ממך". (חיים גורי)

לא רק המילים. עכשיו אלה גם הצלילים שחברו למילים בספר-דיסק מפואר. גם הם  (הצלילים) ימשיכו את חיים גורי. "יעשו צדק" עם המשורר שאצל רבים מזוהה כמשורר "דור תש"ח" ועם שיריו המולחנים האלמותיים "הרעות" ו"באב אל ואד".  גם המלחינים שהלחינו ושרו  אותו בדיסק הזה התרגשו לפגוש, כמו שאמר פרופ' אריאל הירשפלד "משורר בגובה העיניים". זה לא רק המשורר של מלחמת השחרור, שהביע את כאבו המר של הלוחם בן הדור ההוא. זהו חיים  גורי העירוני שכותב את חלחלת הזמן החולף והחיים האוזלים. המשורר בן המקום הזה שחש, חווה את הנופים המקומיים ומצייר את תחושותיו במילים ומגיע אפילו עד גיבור המערבונים בוק ג'ונס (השיר "ברגע האחרון") כדי להביע את תחושת הכמיהה למיתוס, להיות שם כמו בוק ג'ונס. וזה גורי המשורר החילוני שחש כמו שאומרת פרופ' רות קלדרון חוויה דתית עזה ובודדה כשהוא ניצב משתומם מול הנופים.
מה תפקידם של הצלילים? לפרש את המילים, לרדת לעומקן, לנסות לייצר מצב רוח, אווירה, דרמה? "על הנייר" המילים לעיתים חזקות מכל לחן מוסיקלי שמתלווה אליהן. מצד שני, יש מצב שהצלילים יוציאו המילים מן הכוח אל הפועל ויעניקו להם חיים, כאילו נולדו מחדש. החופש שניתן ליוצרים יצר מרחב מחייה מוסיקלי גדול של 15 שירים מולחנים. אותיות שהפכו צלילים. חוויות שונות. סגנונות שונים (רוק, ים תיכוני, פולק, פופ, קברט). יש שירים שיפעימו משמיעה ראשונה. יש שיגדלו בשמיעה שלישית ורביעית. זהו הדיסק הזה – הכרוך בכריכה מהודרת (צילומים, איורים, מאמרים), שמוסיף שירים בקריאת המשורר ומביא את שיריו אל עולם המוסיקה בהפקה של אייל תלמודי, שיחד עם איש המיקסים ריג'ויסר טבעו בו את חותמם המודרני.
על מה אני עושה Repeat? האפלוליות התחושתית הנוגה העולה מפרשנותו של  ארז לב ארי ל"אולי זו רק פתיחה למשהו אחר", לתחושה הג'אזית של "אני גר כעת בספר ישן" בטון כמיהתה של רונה קינן, לפרשנות טעונת המתח והחרדה של אורי בראונר כינרות ל"שתיקת הים" בצליל ריתם סקשן חשמלי מהודק, לליריות המעודנת הכמעט מלוחשת מהורהרת של סיוון טלמור ל"ברוח הנושבת מן הים", לביצוע הסהרורי והמסוער של ברי סחרוף ל"האם אתה שומע אותי?!" המעוטר באפקטים אלקטרוניים, לפרשנות התחושתית המדוכדכת של עינת ג'קסון כהן ל"עקרתי לעיר אחרת" בעיבוד מדויק לפסנתר, בס וכלי נשיפה, לאווירת הקברט הצוהלת והמתהוללת של "ברגע האחרון" עם שלמה גרוניך, לעומק הדרמטי שהעניק שלמה בר ל"שעה אחרונה" לצלילי פסנתר וטאר, מוציא מן המילים רגש גדול. זה לחלוטין "הסרט" הבלעדי של בר שיצר שנוגע במהות החוויה, באווירת חצות של חיים  העולים מהמוות.

אולי זו רק פתיחה למשהו אחר – ארז לב ארי

אני גר כעת בספר הישן – רונה קינן

הנמלט – שי צברי

1923-1958 – ליאור אלבו

שתיקת הים – אורי בראונר כנרות

בנגב – אסתר רדא

ברוח הנושבת מן הים – סיון טלמור

האם אתה שומע אותי?! – ברי סחרוף

האדמה שותקת – יוסי נטיב

עקרתי אל עיר אחרת – עינב ג'קסון

ברגע האחרון – שלמה גרוניך

על החוף – מוטי ביקובסקי

כאשר היינו – מאיה אברהם

שעה אחרונה – שלמה בר

על שפת הים – אריק סיני.

 

יוזמי הפרויקט: ערן דורון ומיכל בהרב עוזרד
הפקה מוסיקלית: אייל תלמודי
מפיק: ניצן זעירא

על שיר הרעות

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות