אייל-גולן

לא יותר מפופוליזם פוליטי

שדולת הזמר העברי בכנסת

דצמבר 2018
/5

אני שומע הרבה "אייל גולן" לקראת הענקת אות הזמר העברי ע"י שדולת הזמר העברי בכנסת בראשות ח"כ נאוה בוקר באירוע הוקרה שנערך באודיטוריום של הכנסת. כנראה, לא הייתי שומע על השדולה הזו אלמלא פרשת אייל גולן. חיפשתי את רשימת המוסיקאים והזמרים המקבלים את האות, ומצאתי עצמי מלקט שמות, כי רשימה מסודרת לא התפרסמה ברוב הכתבות העוסקות בנושא. השדולה הזו לא ממש עניינה את התקשורת. מה שעניין/ הרגיז בעיני אחדים מחברי השדולה היתה יוזמתה של ח"כ בוקר להעניק פרס לזמר שנחשד בעבירות מין. חמשת חברי הכנסת שדרשו לבטל את ההחלטה להעניק פרס לגולן טענו, שבוקר לא התייעצה איתם לא רק לגבי האות לגולן, אלא באשר לרשימת מקבלי התעודה וקביעת הקריטריונים לבחירתם. "ציון הוקרה מטעם הכנסת הוא אירוע שחשיבתו ומשמעותו חורגים מעבר לציון פועלו האומנותי של אדם כלשהו. לאור זאת, אנו רואים בחומרה את החלטתה החד צדדית של חברת הכנסת בוקר לגבי רשימת מקבלי האות, ואין בכוונתנו להשתתף באירוע".
בין מקבלי אות ההוקרה מצאתי את עינת שרוף, אילנית (שלא תגיע לארוע*), אייל גולן, הפרויקט של רביבו, ארקדי דוכין, רגב הוד, עידן יניב, ישי ריבו ויוצרים שכבר אינם בינינו – אהוד מנור, נעמי שמר. לא אכנס לשאלה האם אייל גולן ראוי לקבל את אות השדולה על רקע הפרשיות המיניות בהן היה מעורב. אותי יותר מעניין מה היו הקריטריונים, שעומדים מאחורי רשימת הנבחרים שמכילה  גם זמרים מהשורה השניה והשלישית, חלקם אינם יוצרים (עידן יניב, רגב הוד). לא מצאתי בה, למשל, ענקי יצירה בתחום ההלחנה כמתי כספי, שם טוב לוי, שלמה יידוב, יצחק קלפטר, דודו טסה, יוני רכטר, שלמה בר ועוד רבים אחרים. מה זו השדולה הזו? מה בדיוק היא תורמת לזמר? השדולה, הבנתי,  אינה גוף של הכנסת, אבל היא פועלת מתוכו. מי מינה את  נאוה בוקר לעמוד בראש השדולה? האם נבדקה הבנתה במוסיקה? האם חברת הכנסת בקיאה מקצועית בנושא עליו היא אמונה? נדמה, שכשרת התרבות, מירי רגב, שתרבות אינו בדיוק תחום שהעסיק/ מעסיק אותה ביום יום – גם נאוה בוקר לא ממש עסוקה לעומק בזמר עברי. בראיונות היא אומרת על זמרים: "אני והילדים שלי גדלתי עליהם", משפט קלישאתי סתמי חלול.
נאוה בוקר למדה שיעור ממירי רגב, והיא יודעת שמוסיקה הוא תחום פופולארי, שעשוי לתרום לה לקידום בתחום הפוליטי לקראת הבחירות הבאות. עכשיו היא רותמת את האירוע למותו של יגאל בשן. בחירת רשימת האמנים היא סוג של מניפולציה פופוליסטית, בה נשלף תמהיל סתמי של שמות שיותר מאשר ישרת את המטרה – יסייע לגברת בוקר בקריירה הפוליטית שלה, ולאחר הפרשה עם אייל גולן – אולי אפילו יזיק.

*  הזמרת אילנית הודיעה בכעס, כי לא תגיע לקבל אות ההוקרה של שדולת הזמר העברי – "כי אהיה בטקס האשכבה של חברי יגאל בשן. זה אירוע משמעותי וחשוב יותר מאשר לקבל את הפרס. לדעתי, בשל מותו של יגאל בשן היה ראוי לדחות את הטקס וגם להעניק לו פרס מיוחד"

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות