עיון ביקורת

שיר בערבית ייצג את ישראל באירוויזיון? , רעיון נפלא! (איהב עטילה - הכוכב הבא לאירוויזיון 2019, דצמבר 2019)

הכוכב הבא לאירוויזיון, מה נשמע

שיר בערבית שייצג את ישראל באירוויזיון? מירי רגב, מיוזמות חוק הלאום, עוד תקבל התקף לב. לא רק ערבית אלא גם זמר דרוזי! זה התחיל בהצעה של המנחים אסי עזר ורותם סלע לאיהב עטילה  להחליף את שיר האודישן שבחר – "נגעת לי בלב" של אייל גולן לשיר בערבית. גם אם הרעיון הגיע כגימיק מיואב צפיר וההפקה של "כוכב" – אין לי אלא לברך עליו. בעידן שבו המוסיקה היא קוסמופוליטית, חוצה גבולות תרבותיים, מערבת אלמנטים אתניים וגם משמשת ככלי יחיד נגד אפליה על רקע לאומי ודתי – יוזמה כזו עשויה להציג את ישראל באור אחר מהדימוי הנורא שיש לה במקומות רבים בעולם. נדמה לי גם, שהיא עשויה לתרום לא מעט נקודות על לוח התוצאות – דווקא על רקע העובדה שהאירווזיון נערך בישראל.
איהב עטילה מבית ג'אן הלך על שיר של אייל גולן לא רק משום שהוא אוהב אותו, אלא מתוך הכרה במציאות – שגולן הוא קונצנזוס, שיעניק לו יתרון במעבר לשלב הבא. על שירה בערבית הוא ככל הנראה לא העז לחשוב. והנה – הזדמנות לא רק מבחינתו לייצג תרבות שהיא חלק מההוויה הישראלית, להעניק גם לדרוזים ולשפה הערבית תחושה של שייכות לכאן, לאדמה ולמדינת ישראל, ומייצגים את הפלורליזם התרבותי.
איהב עטילה שר "למסטק", המוכר מהגרסה העברית של ליאור נרקיס – "אתן לך שנים". תגובת שתי השופטות קרן פלס ושירי מימון היתה חנופה ישראלית טיפוסית לאקזוטיות הדרוזית. פלס הדגישה בשאלה: "אז אתה דרוזי בעצם?", למרות שזה הובהר לה מפיו, ומימון עפה על האוכל הדרוזי ("כמה אני אוהבת אוכל דרוזי"). רותם סלע עלתה יפה על הצביעות המתרפסת – בנוסח Some of my best friends are Druze. השתיים נמצאות באזורי ההתרפסות הישראליות הדביקה והבידור הנמוך. הייתי מעדיף שהחנפנות תפנה מקום לכוונות מקצועיות אמיתיות, וכן, אין שום מניעה שזמר דרוזי ייצג את ישראל באירוויזיון בתל-אביב, למרות מירי רגב, חוק הלאום (שביטל את הערבית כשפה רשמית שניה בישראל), הלאומנות הקיצונית והגזענות.

נתנאל וירדן ברזילי – "צבעים" ציון: 7
מעיין ברינזה – "לילותיי" ציון: 4
אור בן עטר – "אחרי הכל מתגעגע" – ציון: 8
מיטל לוק – "בדרך אל הכפר" ציון: 6
אבי עשור – "אתן לך"  ציון: 7
סופיה מקובקין – Highway To Hell ציון: 7
איהב עטילה – "למסטק" ציון: 8

דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *