שי צברי - זוהר

זוהר

שי צברי

מילים: דודו טסה ועלמה זוהר לחן: דודו טסה עיבוד והפקה מוזיקלית: דודו טסה וניר מימון
4/5

הקונוטציה לשיר של לאה גולדברג "ולא היה בינינו אלא זוהר" – הפוכה. גולדברג כתבה שיר נעורים צלול, המתאר מפגש אהבה – כולו עדנה, תום וטוהר. לבלוב של גן, פריחת אביב צחורה, השקיפות הצלולה של חלונות מצטלצלים עם רוח. דבר לא התקלקל עדיין, לא הבשיל ולא נפגם. שחר שנקטף למזכרת, ראוי להישמר כפרח בין דפי ספר. המשוררת מתארת את התחושה – כמה קל ונפלא לפתע לחוש אושר, כשכל הדרכים עוד פתוחות, וכל שמפריד אינו אלא אור זוהר.
שי צברי שר אנטיתזה לשיר הזה: האהבה אינה פלא ואינה זוהר. היא "פצע פתוח/ או שקר וכזב/ חלום שאבד ברוח/ עגל זהב/ האהבה היא בגד קרוע/ או פירצה לגנב". כמעט כל מה שרע מתגלם בה.
לא אכנס לשאלה – מה מוביל את שי צברי לשיר שיר שנאה כה ישיר וקיצוני לאהבה. מבחינת המוסיקה והטון נראה שהוא שלם עם הנרטיב המושר. העצב והצער עמוקים. המוסיקה מתפתחת כדרמת מתח, סלואו שנות השבעים. האנרגיה המושקעת בהפיכת השיר לקינת אהבה נרגשת  – עצומה. ההזדהות – עד הסוף. התזמור – פיוז'ן של ג'אז רוק וקישוטי מזרח – הוסיף מימד משמעותי. העוצמות האלה אינן מזויפות. שי צברי מתכוון למה שהוא שר. אין כאן סיפור, אלא מבע אישי שמערב רגש ורציונאל, ומבחינה זו – השיר משדר אותנטיות. הקליפ בשחור לבן מעורפל מוסיף נופך אפוקליפטי לסיטואציה.

בימוי וצילום: חיים אסיאס

אצבעותיי ינגנו לך/ ויהי ערב ויהי בוקר
ולא יהיה זה פלא/ או זוהר
אצבעותיי ינגנו לך/ ויהי ערב ויהי בוקר
ולא יהיה זה פלא/ או זוהר

האהבה היא פצע פתוח/ או שקר וכזב
חלום שאבד ברוח/ עגל זהב
האהבה היא בגד קרוע/ או פירצה לגנב
ולא יהיה זה פלא/ או זוהר

אצבעותיי ינגנו בך/ ויהי ערב ויהי בוקר
ולא יהיה זה פלא/ או זוהר

האהבה היא פצע פתוח/ או שקר וכזב
חלום שאבד ברוח/ עגל זהב
האהבה היא בגד קרוע/ או פירצה לגנב
ולא יהיה זה פלא/ או זוהר

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. רק השילוב הזה כבר …מדהים, שי צברי ודודו טסה, מוכחים שאפשר מזרח איכותי. ועלמה זוהר המצוינת ונהדרת (אמנם פה רק מעורבת חלקית, במלים) ואפילו..לא מוערכת מספיק וגם הדיסק האחרון שלה, מיוחד ולא מדובר מספיק (חיים משוגעים, הקצר 2018), כאשר גם "לחם אהבה" היה אש (2014). בין העקביות ומשובחות של ימינו, בכל מובן. הבכורה וחורמים אלה- בעיני המיטב של ישראל\שירה נשית בעשור האחרון,
    לעוד מהטובים של ימינו \שמיעות https://open.spotify.com/playlist/0HTAi2u2sLJ4JiSgCCmAuk?si=0ntSlf_4Ra2vpsA4qy62Ww
    https://rateyourmusic.com/list/DavidIs/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות