עיון ביקורת

שמוליק קראוס, בית הערבה (האלבום ידידותי לסביבה, 1994)

מוסיקה ישראלית, מוסיקה ישראלית פלוס, שירים ישראלים - הגדולים ביותר

ונפתח ברגע של נוסטלגיה: "אני זוכר את בית הערבה, פיסת מדבר צרובה בארץ חרבה". (דגימת סאונד למטה) גיטרה של אילן וירצברג מפליאה בסולו, וזה הבלוז הכי ישראלי בין 12 השירים בתקליט של שמוליק. הקול מלוח, צרוב ועצוב, משדר את עומק ומרחק הגעגועים. הטרובדור שבע הימים מתרפק על שברים של אהבה גדולה.
בהשראתו של הצמוד הנצחי יענקל'ה רוטבליט, מנסה קראוס סול, רוק, קאונטרי. מוסרי השכל שחוקים ונדושים חוזרים בפזמונים. אף אחד לא יקח איתו שומדבר לקבר, שר קראוס, אז על מה הרדיפה? מה שנכון נכון, ומזי כהן עוזרת לזרוק הנצחי לייפייף את השיר. עוד דואט איתה, "תני לי", קליט מאוד, נשמע כמו פליט קדם-אירוויזיון. שיר אחר, "את ברשות עצמך", מניפסט פמיניסטי _ לא ממש בעצמותיו.
קראוס מנסה לתעד את עצמו בהגיגי רוטבליט. לא תמיד זה מצליח. "משחק ההישרדות" הוא תמליל נדוש למדי. ההפקה הבלוז-רוקית היא שנותנת לקול הצרוד איזו תקווה להישרדות, אבל השירים הטובים הם דווקא הפשוטים כשהוא לא מתקשט בנוצות: "המקום הכי נמוך בלב" לפי זך, "ימי ראשית הקיץ" עם ניחוח טקסטואלי של פעם, מגע אלתרמני, וגם "השלום לך". קראוס את רוטבליט מצליחים ליצור את הקלאסיקות האלה, מילים שנולדו למנגינה, מנגינה שנולדה למילים, צליל אקוסטי חף מרוק. מאוד ידידותי לסביבה.

על הדיסק "יום רודף יום"

על הדיסק "גלגל מסתובב"

דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

עד כה נכתבו 3 תגובות

 1. שלום יש לי העתק אחד למכירה
  (ילון)(08/01/2017)
 2. גם אני מחפשת ת הדיסק בנרות!!
  ראיתי שניתן להוריד אותו מהחנות של אפל (ITUNES)

  (פם, צפון)(09/11/2013)
 3. שלום יוסי!
  לפני כשש שנים נגנב לי הדיסק בפריצה שבוצעה בביתי.
  מאז, אני לא מצליח להשיג אותו בשום חנות דיסקים.
  גם לא ברשת. אם תוכל לומר לי היכן ניתן להשיג את הדיסק המדהים הזה של קראוס, אודה לך מאוד.
  דורון
  (דורון קרביצקי, קרית גת)(06/12/2007)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *