תיסלם חדש

תיסלם – פרצופה של המדינה 2020

תיסלם

/5

תיסלם שלפו בזמן את השיר הזה. סוף מאי 2019. הפגנת ראשי האופוזיציה ברחבת המוזיאון בת"א נגד יוזמות החקיקה של מפלגת השלטון לחסינות לראש הממשלה ולפגיעה בבית המשפט העליון. עכשיו יולי 2020, הפגנות הקורונה – שוב עולה על הבריקדות  מול  זרנוקי המכת"זיות, כשפרצופה  של המדינה על הפנים.
"פרצופה של המדינה" יכול היה להיכתב כראפ, אבל תיסלם לא הייתה מעולם ראפ. היא עשתה מהטקסט המצוין של יאיר ניצני פופ מעולה, שהצליח לשדר את המסר.
מה רצה יאיר ניצני להגיד? בואו לא ניתמם. הפרצוף של המדינה הוא בבואה של הפוליטיקאי-העסקן הישראלי הקטן והמושחת. "פניו משתקפים בחלון בפינה/ הפרצוף שלו/ הוא פרצופה של המדינה". כלומר: הפוליטיקה הישראלית היא בבואה נאמנה של החברה שאותה היא מייצגת. האזרח מן השורה לא יכול להרשות לעצמו להזדעזע, כי הוא בחר בנציגיו, מפני שהוא עצמו בבואת הפוליטיקאים בהם הוא בחר. את הפוליטיקאי כמו בוחרו לא מעניינת מהות הדמוקרטיה, שמירה על זכויות האדם, גזענות, שלום אמיתי.
עד כתיבת שורות אלו, עברו כעשרים ותשע שנים מאז ביצוע הבכורה של השיר. משהו השתנה? ניצני, בכתיבתו הנוקבת ידע לזהות צורת התנהגות מוטבעת של הפוליטיקאי הישראלי, מהסוג שלא ניתן לשרש. באופן כמעט ברור, הוא חזה את הדרדרות הפוליטיקאי המקומי.
זמרי מחאה בישראל?
 האם להיות להיות בדרן שמאלני זה עד כדי כך מסוכן? החשש של רבים – משמעותי. זיהויים של יוצרים וזמרים עם מחנה כזה או אחר עלול לפגוע בפרנסה. לא סתם יובל בנאי שר "למה לי פוליטיקה". מצד שני אנחנו ממתינים לזמרים שיעלו על הבמה כדי להשמיע דברים נוקבים, שיזעקו את הכאב.
ישראל דלה בזמרי מחאה אותנטיים. מעולם לא צמח כאן דילן מקומי. אולי מאיר אריאל, אבל הוא היה משורר מתוחכם מדי מול הממסד. אהוד בנאי הוא זמר מחאה אותנטי, "הדג נחש" יכולים ללמד הרבה להקות מהי שירת מחאה, בטח שלום חנוך. אלה כנראה לא יגיעו להפגנות. הם גם דואגים לפרנסה שלהם. מזמרים דורשים לבדר, להנעים, והעיקר שיהיה שמח!  הם מגיעים לעיתים לכיכרות כבדרנים מתנדבים. לא טרובדורים שבאים באמת לזעוק את זעקת המחאה. גם בגיחה המחודשת של תיסלם – יש מקום לנחמה פורתא.

הוא יצא בבוקרו של יום קיץ מתיש / נשק לאישה, חצה את הכביש, / מכונית מטופחת נהג מיומן / שועטים לבירה – יום חדש לעסקן הקטן.
מחייג בנסיעה – ענייני מפלגה / ודואג לחלקו בפרוסת העוגה. / השיחה קולחת, הובטחו לו דברים / כבר שנים שהוא לא מייצג בוחרים.
מסמכים לעיון תקציבים לפיתוח / ועשן הסיגר לחלון הפתוח / הוא אומר לחבר מפלגה "רגע גדליה אולי תהיה השגריר באוסטרליה".
הוא משקיף אל הנוף למדינה שאהב / אז מה אם בדרך שיקר וגנב, / פניו משתקפים בחלון בפינה / הפרצוף שלו הוא / פרצופה של המדינה…
מסדרונות השררה וקומות בירוקרטיה. / תקציבים לישיבות על חשבון האינפלציה / הוא קיצץ בדקה שלושה מפעלים / וארבע מאות איש הפכו מובטלים.
מדרימים במכונית – וילונות כחלחלים / הוא קופץ לביקור, הורים שכולים / הוא שכח שהטיף בעד מלחמה / הפרצוף שלו הוא פרצופה של המדינה.
הוא חשוב מקורב הוא יהיה ויהי מה / זה הוא שיחליט אם תהיה מלחמה. / זה הוא שיקבע את חינוך ילדיך / הוא יקבע נהלים אתה תצא מכליך.
בלהט נואם לקהל מתרגש / אדמה גואלים במגל וחרמש / הצביעו נכון ואני מבקש..
תנו לי כח / תנו לצרוח / מה שבא לי / כי הייתה לי / ארץ זבת חלב
נגנו עכשיו…
ואני לא מבין מה השתנה? / אם אני האידיוט היחיד במדינה, / שחרד למחר וחולם עלי זית / ורוצה להרגיש שכאן זה הבית?
מלטף את פנייך משקיף לחלון / ואת מחייכת מתוך החלום / אוהב שאת ככה/ ולא משתנה / החיוך שלך הוא / פרצופה של המדינה…

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. תודה על הכתבה הזו – אלה בדיוק המחשבות שעברו לי בראש אתמול בהפגנה. האומץ של תיסלם, המילים הנוקבות והמבריקות שעדיין כל כך רלונטיות ואולי יותר, איפה עוד אמנים – ואולי קשה להאשים אותם כשהמחיר שמשלמים על אמירה נגד גדולים מאד כולל איומים על חיים (ראה מקרה אחינועם ניני). מעבר לפוליטיקה – פשוט שיר טוב והם שרו אותו אתמול נהדר. תודה תיסלם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות