תמי ויינט

Stand By Your Man

תמי ויינט

שירי שנות השישים
4.5/5

הפמניסטיות לא אהבו את השיר הזה של זמרת הקאנטרי תמי ויינט (1942-1998)  ויינט שרה על נאמנות והבנה לגבר שאיתה גם בזמנים קשים. טענתן היתה, כי השיר ממעיט בערך הנשים, שנכונות לגלות סובלנות כלפי גברים למרות נחיתותן. הילרי קלינטון, המועמדת לנשיאות ארה"ב אמרה: "אני לא אעמוד לצידו של גבר כמו תמי ויינט", כאשר בעלה ביל רץ לנשיאות ב-1992. בשביל התנועה לשחרור האישה, תמי ויינט הפכה דוגמא לאישה צייתנית ונכנעת. ויינט עסקה רוב חייה בהתגוננות והגנה על השיר, מתוך הבנה שקיים פער בין גבר לאישה, שבלתי נמנע לגשר עליו.
הבעיה של ויינט, ילידת באונדס שבמיסיסיפי, בתמיכה ב – Stand By Your Man הייתה לא פשוטה: ויינט התגרשה לא פחות מחמש פעמים. למעשה, כל נישואיה הסתיימו בגירושים, כולל אלו לזמר הקאנטרי, ג'ורג' ג'ונס, שהחזיקו מעמד 6 שנים. הם התגרשו ב-1975, אבל חזרו לעבוד יחד במהלך שנות התשעים והוציאו אלבום דואטים. ויינט הלכה לעולמה ב-1998, כשהיא בת 55 בלבד, לאחר שנים של בעיות רפואיות, ניתוחים ואשפוזים רבים.  באוצה שנה בשנת הוכנסה  ויינט להיכל התהילה של מוזיקת הקאנטרי.
השיר שהוקלט ב-1968,  והגיע רק למקום ה-19 במצעד האמריקני, חזר לכותרות ב-1975 –  מקום ראשון במצעד הבריטי, ותהילה מחודשת לזמרת, 7 שנים אחרי שהשיר יצא. בגדול, הבריטים התעלמו ממוסיקה הקאנטרי האמריקנית, אבל היו חריגים של שירי קאנטרי בעלי איכויות של להיטי פופ שהצליחו כמו "The Most Beautiful Girl", שירו של צ'ארלי ריץ' שהגיע למקום השני בבריטניה ב-1974. שירי הקאנטרי יצאו בדרך כלל בבריטניה כסינגלים לקראת פסטיבלי קאנטרי. השיר הנ"ל יצא בבריטניה ב-1968. חברת התקליטים של ויינט המשיכה לדחוף אותן במהלך שנות השבעים, ורק ב-21 בפברואר 1975 זה קרה – השיר הגיע למקום הראשון, הגם שבאופיו הוא נשמע שיר סיקסטיז.

מקום 19 ארה"ב ב-1968, מקום 1 בבריטניה – 1975

Sometimes it's hard to be a woman
Giving all your love to just one man
You'll have bad times
And he'll have good times, 
Doin' things that you don't understand

But if you love him you'll forgive him,
Even though he's hard to understand
And if you love him oh be proud of him,
’cause after all he's just a man 

Stand by your man,
Give him two arms to cling to,
And something warm to come to 
When nights are cold and lonely

Stand by your man,
And show the world you love him
Keep giving all the love you can
Stand by your man

Stand by your man,
And show the world you love him
Keep giving all the love you can
Stand by your man

Writer/s: WYNETTE, TAMMY / SHERRILL, BILLY 

Tammy Wynette Stand By Your Man

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות