סלין דיון

32 שנה אחרי האירוויזיון באירלנד

סלין דיון

מגיעה לישראל עם Courage World Tour
/5

1.5.1988 האירוויזיון בדבלין, אירלנד. אני שומע לראשונה זמרת קנדית, סלין דיון, שמייצגת למרבית ההפתעה את שוייץ.  שימשתי אז שליח "מעריב" שהצטרף לירדנה ארזי ולמשלחת שייצגה את ישראל (ראו צילום כתבה מימין). המצלמות הבזיקו אל סלין שנשענה על בקבוק שמפניה גדול. מנהל הטלוויזיה האירית נשק ללחייה. שוויץ ניצחה  באירוויזיון 1988 עם השיר "Ne partez pas sans moi" ("אל תעזבו בלעדיי") ששרה סלין דיון, שעד אז הייתה מפורסמת רק במדינות דוברות צרפתית.   דיון ניצחה כשזכתה ב-137 נקודות. ירדנה ארזי הגיעה למקום השביעי עם השיר  "בן אדם" עם 85 נקודות.
סלין דיון מעולם לא היתה אזרחית שוויץ. למעשה, מעולם לא התגוררה בשוויץ. היא הגיעה לתחרות האירוויזיון באמצעות המלחינה השוויצית נלה פרטינלי, שהגישה את מועמדותה אחרי ששמעה את קול מטייפ. פרטינלי ניצלה את חוקת קדם האירוויזיון השוויצי, לפיה מותר לזמרת זרה לייצג את שוויץ בתנאי שמחברי השיר הם ילידי שוויץ. היא שרה בצרפתית. גם כיום יש מי שחושבים שסלין דיון בצרפתית שמעת טבעית יותר מסלין באנגלית. (האלבום "האם זה מספיק לאהוב" מ-1998)
32 שנה אחרי הזכיה ההיא, היתה סלין אמורה להגיע  כמגהסטארית לגני יהושוע בפארק הירקון (4.8.20) להופעה במתחם שייבנה כאמפיתיאטרון ל- 20 אלף איש בלבד במסגרת Courage World Tour. בעקבות מגיפת הקורונה – ההופעות נדחו ליוני 2021 באיצטדיון בלומפילד.
את השיר Courage מתוך אלבומה ה-27  היא ביצעה  לראשונה במת אולם ה”קולוסיאום” במלון “סיזרס פאלאס” בלאס וגאס, לאחר שהופיעה שם במשך 16 שנים רצופות. השיר הזה כבר נועד לקדם את הפרויקט החדש שלה. לאן סלין דיון עפה בדיוק. אחרי לאס וגאס – השמיים הם הגבול. האתר "אמזון" סיפקו סופרלטיב: 'World's Biggest Selling Female Artist'
מה שלא שפחות יספרו בביוגרפיות שלה: ארבע  השנים האחרונות הן מבחינתה מסע יציאה מתוך הטרגדיה הכפולה שפקדה אותה ב-2016: יומיים אחרי שבעלה רנה אנג’ליל, בן ה-73 נפטר, מת גם אחיה, דניאל דיון,  בן ה-59. שניהם הלכו לעולמם אחרי שנים של מאבק במחלת הסרטן.
מה נראה בהופעה ביוני 2021? סלין  דיון תגיש שרשרת להיטים בפרודוקציה מלו-קצבית מגוונת . הדגש יותר על בלדות רומנטיות, אבל בשביל איזונים מתבקשים היא  תיקח אותך גם לרצפת הריקודים, למוסיקה השחורה. באים לשמוע אותה שבל הטווח קולי-רגשני שלה. העובדה שאין כאן הפתעות אומרת: לא לוקחת סיכונים. המיינסטרים הבטוח שלה יגיע לפארק בחום של אוגוסט. 

סלין דיון מאי 1988 זוכה באירוויזיון כנציגת שוויץ

Flying On My Own מתוך המופע בלאס וגאס

סלין דיון – My Heart Will Go On

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. נלה מרטינטי לא הלחינה את השיר של סלין דיון, אלא כתבה את המילים. השיר הולחן על ידי המלחין הטורקי-שווייצרי, Atilla Şereftuğ, יליד איסטנבול.
    בגדול, לא חייב בכלל להיות קשר בין המבצע לבין המדינה אותה הוא מייצג, ויש עשרות דוגמאות לאורך השנים של זמרים וזמרות "זרים", שייצגו מדינות שאין להם קשר אליהן. עם לחדד, האירוויזיון הוא לא תחרות בין מדינות, אלא תחרות בין רשויות שידור ציבוריות. רשות השידור השוויצרית שלחה לאורך השנים מבצעים שאינם אזרחי המדינה, כמו לדוגמה אסתר עופרים הישראלית ב-1963.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות