Avital Meets Avital

Meets Avital

Avital

אבי אביטל פוגש את עומר אביטל
4.5/5

הגם שמפגש של שני אביטלים מריח איזו קומבינה מקדמת מכירות, אין כאן גימיק. כשמדובר בשני מוסיקאים מעולים, סביר להניח שלא המסחור היה הטריגר, אפילו השורשים המרוקאים שלהם (שניהם אבוטבול בעבר) אינם מקור לנפנף בהם.  אבי אביטל ועומר אביטל חיפשו לעלות על דרך אחת משותפת. אבי אביטל הוא עילוי בנגינת מנדולינה במוסיקה הקלאסית. עומר אביטל  הוא  ג'אזיסט (בס, עוד) יצירתי, שעסוק בלהמציא עצמו כל פעם מחדש.
שני הנגנים התיידדו לפני שנים רבות בירושלים, אך לא ניגנו יחד עד לפרויקט הזה. הייתה זו הזמנה של פסטיבל הג'אז בברמן (גרמניה) בספטמבר 2012,  שבחר לחבר אותם זה לזה יחד עם מי שילוו אותם גם בארץ – פסנתרן הג'אז עומר קליין ונגן כלי ההקשה איתמר דוארי. שנה מאוחר יותר, ב-2013, הוזמנה הרביעייה להופיע במסגרת פסטיבל ישראל.
האלבום המשותף במסגרת החברה היוקרתית דויטשה גראמופון – הוא סיכום דרך של ההרפתקה המשותפת. שנגדיר את התוצאה? הגדרות אינן מכילות את מה שהאוזן קולטת. זה לא בדיוק ג'אז, לא קלאסי. היום קוראים למוסיקה הזו "קרוס אובר", ומתכוונים בין השאר למוסיקת עולם המחברת בין מזרח ומערב. בין מקצבים אתניים מזרחיים להרמוניות מערביות. האביטלים מצליחים ליצור חיבור יפהפה של צבעים, מהמוסיקה המרוקאית, האנדלוסית, הבלקנית. בקטעים כמו Zamazma ו – Hijazain עושים השניים שימוש במקאם הערבי לצורך בניית ההרמוניה. ב – Ana Maghrebi (אני מרוקאי) מתענגים השניים על צלילים השואבים מהמוסיקה אנדלוסית והמרוקאית (בקצב). כיוון אחר – Lonely Girl   ו – Ballad For Eli האיטיים נשמעים מערביים יותר, נוגעים במוסיקה קלאסית.  Avi's Song לוקח לאזור הבלקן על בסיס קצבי של 11/8, ובסיום – The Source and the Sea  אינו אלא "בלדה על מעין וים" הישראלי שהלחין משה וילנסקי.
האביטלים נמצאים בנקודת מפגש של מה שבא  להם לעשות, שהם אינם יכולים לעשות כשהם במסגרות אחרות. זהו סוג של חופש יצירתי מלהיב חוצה ז'אנרים, תרבויות מוסיקליות שונות שהם לקחו לעצמם כדי להגיע למרקמים מוסיקליים חדשים שמחוברים למסורת מתוך פתיחות יצירתית ונגינה משותפת המתבססת על המיומנויות של כל אחד מהם. ההאזנה מובילה למסע רב תרבותי קולח, שגורם לך להריץ פעם שניה ושלישית את הקטעים.

אבי אביטל – מנדולינה, מנדולה, עומר אביטל – בס ועוד  יונתן אבישי – פסנתר, איתמר דוארי – כלי הקשה, אורי שרלין – אקורדיון.

Zamzama, Lonely Girl, Ana Magherbi, Avi's Song, Ballad For Eli, Perlude, Maroc, Hijazain, The Source and The Sea (Balada Al Maayan Ve'Yam)

*** אבי אביטל ועומר אביטל יופיעו באמפי שוני ב-12.9 במסגרת "לא רק ג'אז" בהפקת Production-Z .יעוץ מוסיקלי: דובי לנץ

וידיאו: Lonely Girl

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות