שירלי באסי ג'ון בארי - גולדפינגר

Goldfinger

שירלי באסי

פסקול הסרט Goldfinger Soundtrack
4.5/5

"ילדה מוזהבת יודעת מתי הוא נשק אותה / זו נשיקת המוות ממיסטר גולדפינגר"… המגע הגולדפינגרי עומד במרכז שיר הנושא לסרט ג'יימס בונד "גולדפינגר". אנתוני ניולי ולסלי בריקוז כתבו את המילים וג'ון בארי את המוזיקה. זה היה הלהיט הגדול ביותר של שירלי באסי.
באסי:
"היינו בסיבוב הופעות באנגליה. בארי ניצח על התזמורת. יום אחד הואסיפר שיש שיר חדש הזה לסרט ג'יימס בונד 'גולדפינגר', וכי הם רוצים שאני אבצע. בארי ידע שאני לא מסכימה לבצע שיר לפני שכתבו עבורו מילים., כמו במקרה הזה, שהמוסיקה נוצרה לפני המילים. אבל כיוון שנוצרו יחסים כה טובים ביני ובינו במהלך ההופעות, הסכמתי להאזין למנגינה ללא מילים, לשבור את העיקרון עליו עמדתי תמיד. כבר בהאזנה הראשונה, קיבלתי עור ברווז. אמרתי לו: לא איכפת לי מה תהיינה המילים,  אני אקליט את זה".
לג'ון בארי לא היה כיוון, כשקיבל את המשימה לכתוב את השיר הזה, אבל הוא ידע שזה צריך להיות על נבל, נושא מאוד חריג לשיר. את ההשראה שאב מהשיר הקלאסי "מאק סכינאי" (Mack The Knife) הלחן נכתב מתוך ידיעה שיש להכיל בו את המילה "גולדפינגר".
על פי מאמר שפורסם ב"טיימס" הלונדוני – בארי השמיע בארוחת הבוקר במהלך צילומי הסרט שלושה תווים מפתיחת השיר למי שהתגורר איתו באותה דירה במהלך הצילומים – השחקן מייקל קיין. קיין לא היסס ואמר בבוטות, "זה נשמע "מון ריבר" בארי הוסיף במהירות צלילי חצוצרה כדי להסוות את הדמיון. מפיק בונד הארי זלצמן שנא את השיר. לקח הרבה זמן לשכנע להשתמש בו כשיר הנושא של הסרט. ג'ון בארי סיפר  כי זלצמן כינה אותו "השיר הגרוע ביותר ששמע בחייו", אך מכיוון שלא היה זמן לשנות אותו, הוא נאלץ לחיות עם זה.
בארי סיפר, שהמטרה שלו בשירי הנושא לסרטי בונד הייתה להפוך אותם גדולים מהחיים, כאלה שעושים לך הרבה כיף. : "כולם ידעו שבונד יהרוג את הנבל ויצא מנצח. גם המוסיקה הלכה בעקבות המוטו הזה. הלכנו על הפאן. זו לא היתה המוסיקה של "האזרח קיין". עזבתי את הסדרה, כאשר המוסיקה הפכה נוסחה והכיף יצא מזה." סרט הבונד האחרון שבארי כתב לו מוסייקה היה The Living Daylights ב -1987.
היכולת הקולית העוצמתית של שירלי באסי השאירה את השיר הזה חי לנצח. זמרים אחרים ניסו את השיר הזה, אך הביצועים שלה באולפן וגם בלייב הם עדיין הטובים ביותר.

על המוסיקה של סרטי ג'ייימס בונדGoldfinger, he's the man, the man with the Midas touch/ A spider's touch

Such a cold finger beckons you to enter his web of sin/ But don't go in
Golden words he will pour in your ear/ But his lies can't disguise what you fear
For a golden girl knows when he's kissed her/ It's the kiss of death from Mister
Goldfinger, pretty girl, beware of this heart of gold/ This heart is cold
Golden words he will pour in your ear/ But his lies can't disguise what you fear
For a golden girl knows when he's kissed her/ It's the kiss of death from Mister
Goldfinger, pretty girl, beware of this heart of gold. This heart is cold
He loves only gold. Only gold. He loves gold. He loves only gold
Only gold. He loves gold!

Writer/s: ANTHONY NEWLEY, JOHN BARRY, LESLIE BRICUSSE

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות