עיון ביקורת

Laya Project לאיה פרוג'קט , A New Day יום חדש (Earthsync, ספטמבר 2010)

מוסיקה אמביינט, צ'יל, לאונג', ניו-אייג', מוסיקת עולם

Laya היא מילה ב – סנסקריט (הלשון ההודית העתיקה) שמרמזת על קשר או היתוך (פיוז'ן)  – מושגים העומדים ביסוד העשייה של  Laya Project – להקליט מוסיקה ושירה אתניים אותנטיים ולהפיקם למוסיקה עכשווית – מוסיקת עולם אלקטרונית.
A New Day הוא פרויקט הקושר מראות מהאזורים שנפגעו מהצונאמי, נחשול הענק שהביא אסון על מדינות דרום  אסיה, מחבר ברמיקס בין מוסיקה אסיאתית למוסיקה אלקטרונית. את התוצאה המוגדרת musical celebration of life  ניתן לסווג גם תחת צ'ילאאוט ואמביינט. צלילי האווירה אימאג'יים מגיעים מהאולפנים של מפיקים ומעבדים מוסיקליים כפטריק סבג ויותם אגם הישראלים שרימקססו קטעי פולק מקוריים ממדינות כסרי לנקה, תאילנד, אינדונזיה, האיים המלדיביים, מיאנמר, הודו. זמרים מקומיים אנונימיים הוקלטו וצולמו. החומרים שנאספו עובדו בתהליך אלקטרוני כדי לחצות גבולות ולהגיע לכל אוזן בעולם. התהליך כלל תוספת שכבות מוסיקליות  באובר דאב, קטעים הרמוניים, צליל מלוטש מאוד שיכול להיכנס גם למועדוני דאנס. Tapattam מאת פטריק סבג ויותם אגם ברמיקס של גבריאל הוא אחת הדוגמאות. גם Touare – מוסיקה מלדיבית שעברה עיבוד רמיקסוס שמכניס אותה לדאנס קלאב.
קטעים אחרים הם קטעי אווירה אקזוטיים כמו Yallam  עיבוד למסיקה סופית שמקורה בהודו. אלבום שהוא תמצית יוצאת דופן של מיקסוסים שמעניקים לעולם האתני של אסיה משבים שאמנם מסרסים במקרים אחדים את האלמנט האתני – אבל כמוסיקה חדשנית יש כאן התנסות מרתקת.

דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *