דוד טסה צילום מרגלית חרסונסקי

El Hajar – אלבום שלישי לדודו טסה והכוויתים

/5

El Hajar אל חג'ר הוא האלבום שלישי של דודו טסה והכוויתים.  Dudu Tassa and the Kuwaitis. זהו פרק ההמשך לאלבומים של שירי האחים כוויתי,  שיצאו ב –  2011 וב -2015. טסה ממשיך לחפור באדמת המוסיקה של אבותיו, המוסיקה העיראקית עליה גדלה אימו, שכל כולה האחים אל כוויתי, שנחשבו עמודי תווך במוסיקה העיראקית ובין מגדירי השיר העיראקי המודרני. דאוד הוא שם סבו, שנפטר שלושה חודשים לפני שדודו נולד (נקרא על שמו). שיתוף הפעולה המוסיקלי של דאוד עם אחיו סאלח תחת השם אחים אל-כווית התפרסם בעולם הערבי בין שנות השלושים וה -50. טסה נתקל באחד הימים בקופסת קלטות ישנות של סבו ודודו. האחים אל-כווית היו מגדולי המלחינים והמוסיקאים בבגדאד במחצית הראשונה של המאה העשרים, שנחשבו לחדשנים וליוצרים של מוסיקה עיראקית מודרנית. הם סייעו בהקמת רשות השידור המקורית של בגד. המוזיקה שלהם נאסרה מאוחר יותר בעיראק על ידי סדאם חוסיין בתקופת שלטונו.
טסה לא גדל על המוסיקה הזו, היא אפילו הייתה זרה לאוזניו במבנים שלה, בטקסטים מלאי הפאתוס.  משגילה אותה בקלטות ישנות,  החל לחקור טסה את שורשיו וגילה היסטוריה מוסיקלית מדהימה. בתהליך ארוך וממושך, הצליח לא רק לרדת למהותה, אלא אף לגלות את החידוש שבמוסיקה של האחים – כדי לחבור אליה בצומת, שאפשר לו להוסיף את הנדבכים המודרניים שלו. נולדו שני אלבומים: דודו טסה והכוויתים (2011) ועַלַא שַוַ'אטִי (2015). 'ון גאלוב', שהוביל את אלבום הבכורה דודו טסה והכוויתים, שזכה להשמעות תכופות בתחנות הרדיו בישראל. שני האלבומים בהפקת טסה ושותפו המוסיקלי ניר מימון, מצדיעים למורשת של אל-כווית, משלבים שירים עיראקיים בניחוחות של מוסיקה מזרח תיכונית ורוק בסגנון ייחודי. השירים הוקלטו בערבית עיראקית, אשר טסה למדה במיוחד עבור הפרויקט. בשני האלבומים אירח טסה זמרים יהודים וערבים, מישראל ומעיראק (כולל הזמר העיראקי, איסמעיל פאדל).
גם באלבום החדש, השלישי בסדרה,  טסה בחר לשלב זמרים שונים – יעקב נשוואי, נסרין קדרי, Rehela, חאיר דלאל ותמר שוואקי. הוא הראשון שיוצא באירופה, אחרי המוניטין שטסה ושות' זכו על החימום של "רדיוהד" בארה"ב ובישראל ועל השתתפותם בפסטיבל קואצ'לה.

(Dudu Tassa & The Kuwaitis – Al Hilwa W'al Murra (feat. Ya'aqov Nashawi

Dudu Tassa & The Kuwaitis – Bint El Moshab

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות