פוסי ריוט

Pussy Riot להופעה אחת במאי

/5

ב-16 במאי תגענה בנות "פוסי ריוט" Pussy Riot לישראל נושאות דגלים חברתיים ופוליטיים לתת בראש עם מוזיקה חסרת מעצורים. פוסי ריוט, שהוקמה במוסקבה ב 2011, היא להקת פאנק פמיניסטית פרובוקטיבית. שהופעותיה מוגדרות "הופעות גרילה" בטקסטים המכווונים  לנושאי הליבה המוסריים והפוליטיים שמטלטלים את העולם.
במשטר שעדיין לא השתחרר ממנטליות הקומוניזם ומשטרת הק.ג.ב –  עונשן של בנות להקת הפאנק הפמיניסטית "פוסי ריוט" Pussy Riot  ב- 2012 היה מוכתב וצפוי. בית המשפט במוסקבה דן כל אחת מהשלוש לשנתיים מאסר באשמת "בריונות המונעת ע"י שנאה דתית".
השלוש, נדז'דה טולוקוניקובה, מריה אליוקינה, יקטרינה סמוטביץ' נעצרו במרץ אותה שנה אחרי הפגנת מחאה בקתדרלה של מוסקבה נגד בחירתו של ולדימיר פוטין מחדש. חיציהן הופנו גם נגד הכנסיה שתמכה בפוטין במערכת הבחירות.
בית המשפט קבע, שחברות הלהקה פגעו במאמינים אורתודוקסיים רוסים, כשהן הופיעו בקתדרלה במוסקבה ב-21 בפברואר, לבושות בשמלות צבעוניות וכובעי פרווה, ב"תפילת פאנק" למריה הקדושה/בתולה, כדי שזו תפטור את רוסיה מעונשו של הנשיא ולדימיר פוטין. הכרעת הדין הושפעה לללא ספק מפוטין עצמו.
שחרורן של נדיה (טולוקוניקובה) ומאשה (אליוכינה) מהכלא הביא לסיום הפרק הראשון בסאdה של "פוסי ריוט". יקתרינה סמוצביץ', ח שהורשעה גם היא  ב"חוליגניזם המוּנע משנאת דת", אך עונשה הומר במאסר על תנאי' נעלמה בשנים האחרונות מהזירה הציבורית והקפידה להחליף מספר טלפון וכתובת מייל מפעם לפעם.
יותר מחמש שנים אחרי שפרצו לתודעה הציבורית והשתרשו בה כסמל למחאה אמיצה, נראה היה כי הן מתחילות להוות גם דוגמא להתמסחרות אמנות המחאה, להפיכתה לאמנות מגוייסת המחובקת ע"י המיינסטרים פופ.  בקליפ Police State", שיצא בנובמבר 2017 מגלמת השחקנית האמריקאית קלואי סביני דמות של שוטרת ברוטאלית שמטילה מורא על כל סובביה שעוטים על ראשם את הסמל של "פוסי ריוט" – כובע גרב צבעוני ומחורר. קליפ קודם  "Make America Great Again", היה סרטון  שכולו אנטי-דונלד טרמפ על כל משמעויותיו הגזעניות. הסרטון הכיל סצנות של עירום חלקי, אונס, עינויים קשים. חברת הלהקה נדיה טולוקאוניקובה מגלמת קריינית חדשות, אישה רוסיה המותקפת ע"י לובש מדים, שופט, דמות של נשיא ושוטר. חברות הלהקה צפו את העתיד. הקליפ התחיל בהודעה שטרמפ נבחר לנשיא ארה"ב. נדיה טולוקאוניקובה מופיעה בו בדמות רוסיה עליה מוטל "לדבר אמריקנית", נושאת על תחתוניה את הסיסמה "Make America Great Again". בסצנה אחרת היא מובלת בכוח כדי לבצע בה ניסויים באזור מפשעתה בנוסח המוכר מהניסויים של הנאצים להשבחת הגזע הארי בימי מלחמת העולם השנייה. הקליפ האלים רצוף באמירות של טרמפ, מסתיים כאשר הדמות הראשית נורית למוות, כאשר היא מנסה להימלט משולחן בו נערך בה ניסוי גינקולוגי. פוסי ריוט הוציאו את הסרטון על רקע התמיכה של טרמפ בפוטין. הן ראו בשניהם דיקטטורים פשיסטים.

פרשנות: עשה להן טוב הסיפור עם פוטין והכלא הרוסי. בלעדיו – איפה הן היו היום. מי מכיר את המוסיקה שלהן? מישהו רכש אלבום שלהן? אבל "פוסי ריוט" מגיעות כמנצחות לכל מקום בעולם רק בזכות הקטע הפרוקובוקטיבי ההוא. כאשר היו בכלא, Pussy Riot מיד הפכו לא רק פופולאריים אלא חלק מתנועה בינלאומית, מושאות חיקוי באוריינטציה של מחאה פעילה נגד עוולות ואי צדק גם בארה"ב. ההופעה בבארבי תהווה מבחן לא רק למהות המחאה הפופוליסטית שהן מייצגות אלא גם לטיב המוסיקה שהן יוצרות.

קליפ: Pussy Riot – Police State

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות