כריסטיאן מקברייד, שון ג'ונס

פסטיבל ג'אז בים האדום הערב השני

נמל אילת
5/5

תרשמו: א. חמישיית שון ג'ונס. ב. שלישיית כריסטיאן מקברייד. הסדר אינו קובע. בשביל שני ההרכבים האלה כדאי להגיע לפסטיבל ג'אז. כל פסטיבל ג'אז. כל אירוע ג'אז. להאזין פעם פעמיים, ולהגיע לתחושה שאתה חייב עוד ועוד ועוד.
כריסיטיאן מקברייד כבר נמצא בפנתיאון הג'אז, למרות גילו הצעיר (40), ואני מרשה לעצמי לפסוח על רשימת הענקים שאיתם ניגן, שמופיעה בתוכניה, ולנחות ישר ל"אולם פיאמנטה" בנמל, כדי להציג את השניים, שמפארים את הטריו שלו: כריסטיאן סנדס בפסנתר, יוליסס אוונס בתופים.
מה הופך שלישיית נגנים לאטרקציה? מעבר לאלתור המשותף המצוין, הסולואים הנפלאים של כל אחד מהשלושה, יש ערך מוסף. ההתררגשות באה ממקום אחר – בטון בנגינה, במלודיה, בקצב, בכריזמה. אתה מחפש מלים כדי להבהיר את ההתרחשות המוסיקלית הזו כשהם מנגנים, למשל,
I Mean You" של טלוניוס מונק – כאשר כל אחד מהנגנים מוצא את הדרך שלו, את חוכמת הנגינה שלו לנגן את הסטנדרט. גם הטיפול שלהם בסטנדרט שחוק כמו, My Favorite Things, במקצב 5/4, מראה שיש כאן עדיין אתגר.  את סולו התופים של יוליסס אוונס אני לא מתכוון לשכוח כמה ימים. מאסטר קלאס לכל מתופף. חושף כל אלמנט במערכת התופים שלו ככלי מוסיקלי  ממדרגה ראשונה, לא רק כלי לחבוט בו. והצלע השלישית – פסנתרן דינאמי, צעיר מאוד, בן 22 בלבד, כריסטיאן סאנדס, גם הוא כבר בנבחרת העתודה של ענקי הג'אז.
שלישייה אנרגתית, ממציאה את עצמה כל רגע מחדש. רמת הנגינה היא נתון: כל השאר – זרימה אותנטית של אנשים יצירתיים שפורחים בנגינה המשותפת.

ב"אולם קמינסקי" ניגנה החמישייה של שון ג'ונס. נגן חצוצרה, שבפסטיבל הג'אז הבא באילת כבר יהיה, מן הסתם, יקר להביא  אותו. בן 34, יליד אוהיו, התחיל בתופים עד שקיבל שני תקליטים של מיילס דיוויס ששינו את חייו. אם  לקצר סיפור – שינוי חייו הגיע לבמה באילת, כשלצידו טים גרין בסקסופון, אורין אוונס בפסנתר, מט קלוסי בבס, אובד קלוויאר בתופים. המוסיקה על בסיס אלבומו האחרון – No Need For Words  מסבירה איך מתרגמים תחושות לב לצלילים. שון ג'ונס מנגן חצוצרה ממקומות ספיריטואליים, מהגוספל רוטס. הוא קורא למוסיקה ששמענו  "שירי אהבה". מי צריך מילים כשיש צלילים. "רציתי מנגינות שיעבירו את התחושה בלי צורך במילים". מילים, מלים, מילים – עד שלא מקשיבים, לא מבינים למה התכוון רומנטיקן הג'אז.
פסטיבל ג'אז בינלאומי הוא לפעמים הפעם האחרונה בה שמעת תגלית ענקית לפני שהוא חוזר כסטאר. שון ג'ונס הוא היום אחד מנגני החצוצרה הבולטים בג'אז לצד ענקים כניקולס פייטון וג'ים רוטונדי 

 נ.ב: דודו טסה והכוויתים הגיעו לפסטיבל הג'אז בים האדום, ואירחו את מירה עוואד במסגרת פרויקט עיבוד מורשת האחים דאוד וסאלח אל כוויתי, מהמוסיקאים החשובים בעיראק במחצית הראשונה של המאה העשרים. 
סיכום הערב: מלך העירקנ'רול הישראלי התארח בפסטיבל הג'אז. נקודה.

צילום: מרגלית חרסונסקי

ביקורתהערב הראשון
ביקורת: הערב השלישי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות