ג'אז בים האדום 2012

חמישיית קני גארט

נמל אילת
4.5/5

קני גארט קווינטט הוא קודם ריתם סקשן נפלא, עוד לפני שמגיעים לכוכב הערב. נראה כאילו אינך יכול לנגן ליד גארט בלי שיש לך את תחושת הגרוב שלו. מהקטע הראשון –פוסט בופ עוצמתי, סווינגי. הערב הזה התחיל בנפקדות: מרקוס ביילור המתופף של גארט לא עלה על המטוס. רודי בירד, נגן ההקשה, החליפו. בג'אז כמו בג'אז – חסרונו של נגן אחד אינו קריטי בתנאי שמנהיג הערב יודע לקחת את ההובלה גם בהרכב החסר.
גארט הוא מוסיקאי שממשיך ליצור, כחלק בלתי נפרד מנגינתו בסקסופונים, אבל העוצמה היא בנגינה. אתה והוא יודעים מתי קטע מתחיל. אין לכם משוג מתי הוא מסתיים.
המופע התבסס בעיקרו על Seeds from the Underground. כמי שכתב את במוסיקה, גארט יודע היטב מה הוא רוצה מבחינה מוסיקלית. בניטו גונזלס בפסנתר הזכיר את מקוי טיינר בהרמוניות הבהירות שלו. המוסיקה חורגת מתבניות ג'אז שגרתיות. האלט סקסופון של גארט לעולם אינו משהו שאתה מקבל מכל סקסופוניסט אלט. הוא נגן שמחפש להפתיע אפילו את עצמו.
קני גארט הוא אחד מנגני האלט הבולטים של דורו. מהגיג הראשון שלו בתזמורת של דיוק אלינגטון (אותה הוביל אז בנו, מרסר אלינגטון) דרך הזמן שבילה עם מוזיקאים כמו פרדי האבארד, וודי שואו, מיילס דיוויס וארט בלייקי ושליחי הג'אז,
גארט הציג תמיד סאונד של סקסופון אלט נמרץ וחזק אך גם מלודי, שמתאים עצמו לכל מצב מוזיקלי. גארט זוכה הגראמי, יליד 1960 מהעיר דטרויט שבארצות הברית, מנהל קריירה מצליחה במשך יותר משלושה עשורים ובשני העשורים האחרונים הוא גם מלחין ומוביל הרכב. הוא מלחין רחב אופקים, פתוח לרעיונות מכל המקורות והז'אנרים, מקשיב לכל דבר ויכול לשלב גם אלמנטים שהגיעו מאפריקה, יוון, אינדונזיה, סין או גוואדלופ. "אני אוהב להישאר עם ראש פתוח, לגבי מוזיקה ולגבי החיים", הוא אומר.
לגארט יש חזון מוזיקלי בהיר ונהיר. עם גישה מיומנת למלודיה, הרמוניה וקצב, הוא מציג בצורה מושלמת את היכולות שלו כנגן דרך הלחנים שהוא כותב. "אני לא מנסה לשלוט במה שאני כותב", אומר גארט, "המוזיקה באה אליי. זאת מתנה שמגיעה, ואני פשוט מקבל אותה, ואומר תודה".

קני גארט סקסופון סופרן, סקסופון אלט
קורקוראן הולט גיטרה בס אקוסטית
רודי בירד  תופים
בניטו גונזלס פסנתר

צילום: מרגלית חרסונסקי

 קני גארט במועדון זאפה מאי 2009

קני גארט בנמל אילת יולי 2012

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות