עיון ביקורת
לרכישה >>

שירי המשוררים לילדים , הגדולים בכל הזמנים (אן.אם.סי, אוסף משולש, אוגוסט 2012)

שירי ילדים

חגים בפתח. סבא יגיע לסטימצקי. יש לכם משהו בשביל הנכד/ נכדה? אוטומטית – יצביעו על האוסף הזה. שירי המשוררים לילדים? ואללה. משוררים מילה יפה. האם העובדה ש"משורר" כתב את הטקסטים מבטיחה גם שיר איכותי לילדים שלנו? – תרשו לי לגחך, אם לא לצחוק בקול רם.
80 שירים בשלושה דיסקים. האם הכמות אטרקטיבית? ממש לא. זהו אחד האוספים היותר מעצבנים, שיצאו כאן לילדים. עריכה מקובעת, מאולצת, ארכאית. הורידו שירים מהבוידעם. ניערו אבק. בליל. כן לילדים לא לילדים, העיקר שאפשר לקבץ לאריזת מתנה.
נתחיל בהצהרה הכוזבת של עורך האוסף ליאור מזרחי  "לצורך הרחבת נפח שירי הילדים בעברית, התגייסו מיטב משוררי התקופה". מזרחי, מנין לקחת את זה? וגם הוסיף: "במשך זמן קצר יחסית כתבו מאות שירים שהפכו חלק חשוב ומושרש בתרבות המקומית" – כאילו היה כאן פרויקט מכוון ויזום של משוררים לכתוב שירי ילדים! לא רק שזה מופרך, אלא השירים שהוכנסו לאוסף – חלקם כלל אינם "שירי ילדים"? לאה גולדברג לא כתבה את "ערב מול הגלעד" דווקא לילדים.
"התרנגולים" של "ככה סתם" שייכים לכאן?  "לילה לילה" של אלתרמן שמבצעת רביעיית הזמר של חיל האוויר – שיר ילדים? ולאיזה ילד או ילדה של ימינו שרים "נומי נומי כבי את הנר"?
אבל למזרחי זה הסתדר, כי את השיר כתב משורר. העובדה שהטקסט ממש לא רלוונטי (איפה היום נמצא פרשים?) לא ממש הטרידה אותו. "עץ הכוכבים" ששרה חוה אלברשטיין – שיר ילדים? "החליל" – שיר ילדים? יש עוד עשרות דוגמאות של שירים, שהוכנסו לכאן סתם, ואני כבר לא מדבר על ביצועים מיושנים, חלקם גרועים כמו זה בביצועה של אופירא גלוסקא, ששרה "קן לציפור" – עונש של ממש.
תפקידו של עורך אוסף  שירי ילדים לקבוע את מידת הרלוונטיות של השיר, האם קסמו עמד לו לאורך השנים, והאם הוא עדיין מתאים לגילאים האלה של בין שנתיים לחמש? "מדוע הזברה לובשת פיג'מה" של ע.הלל הוא שיר שעבר את מחסום הזמן של ז'אנר שירי הילדים, גם מרבית השירים של מרים ילן-שטקליס שהלחין שמוליק קראוס ("הבובה זהב"), השירם של נורית זרחי ("שבע" בביצוע חוה אלברשטיין) ואני מוכן לקבל גם את "מה עושות האיילות" (לאה גולדברג / יוני רכטר) כשיר רלוונטי, למרות שהוא אינו מופיע ברשימות  "שירי הילדים".  אני לא מוכן לקבל מבול של שירים שנבחרו מתוך אילוצים – שירים של ברירות מחדל (שירים דהויים מכל מיני פסטיבלי זמר משנות השבעים), שירים לא רלוונטיים לימינו, ואין להם הצדקה להכלל באוסף שכזה, רק מפני שאת מילותיהם כתבו "משוררים" . "שירי המשוררים לילדים" הוא בסופו של דבר כותרת יומרנית, נפוחה מחשיבות, שאינה מבטיחה בהכרח איכות.
אגב, מה המשמעות של "שיר משוררים" לילדים עצמם? האם לילד בן 3 יש יכולת הבחנה?  המבוגר הוא שחושף את הילד לשיר כזה או אחר רק מפני שכתב אותו "משורר"…
שורה תחתונה: זה אינו אוסף שירי הילדים האולטימטיבי, אלא מאגר שירים מנופח באצטלה של "משוררים". חלקו הגדול לא רלוונטי לימינו, ערוך סתמי. אילו היו מצמצמים, נאמר ל-40 שירים ומחלקים אותם פונקציונאלית – כמו דיסק אחד לשירי ערש לילדים – הוא יכול היה להיות אפקטיבי יותר. ככזה הוא נועד להיות "מתנה קלה" להורים ולסבים. מתנה בעייתית, מסורבלת ולא רלוונטית מאוד לצרכנים הסופיים שלה.

 

 

 

דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *