ההופעה

ג'פרסון סטארשיפ

רידינג 3
4/5

הערב נפתח בלהיט הגדול ביותר של Jefferson Airplane – "מישהו לאהוב"  Somebody To love, שיר שמשאירים להדרן. אבל "גפרסון סטארשיפ" 2012 כנראה רצתה לקבוע עובדות בשטח, כדי לומר – אנחנו הרכב ההמשך של Jefferson Airplane, ואתם תקבלו את הלהיט הגדול שלנו על הפתיחה כדי שתבינו מיד שזה אכן זה.
זה אכן זה? מה נשאר מהרוק הפסיכודלי של אז? רגע, רגע – איפה אנחנו? שנות השישים של וודסטוק וסן פרנסיסקו, שנות השבעים שבמהלכן הההרכב מתחיל להתפרק ולהיבנות מחדש בגלגולים שונים?
קיצור הפרקים: בהתחלה הייתה ג'פרסון אירפלן Jefferson Airplane, אייקון רוק אנד רול אופ פיים שהתפרקה ב-1972, וסללה את הדרך להולדת ג'פרסון סטארשיפ Jefferson Starship. אז הגיעו גם "סטארשיפ" עם מיקי תומאס ולא יאומן גם הרכב שנקרא "סטארשיפ הדור הבא". מכאן לכאן אפשר לומר שהצירוף של "איירופלן" ו"סטארשיפ" הוליד רגעים גדולים בתולדות הרוק, כמו גם רגעים שרצוי לשכוח אותם.
היום – ג'פרסון סטארשיפ היא צירוף של ג'פרסון איירפלן וסטארשיפ. פול קנטנר ודיוויד פרייברג הם הפליטים שמובילים הספינה.
כדי להבין כמה זה אמיתי, צריך להתבונן עוד בטרם הופעה על שורת הגיטרות של קנטנר הניצבת על סטנד. ואז – מופיעה אגדה חיה: ניצב מולי איש קשיש, בנדנה בשיבתו, גיטרה חשמלית, פול קנטנר, נער בן 71, ששייך  לעידן הפרהיסטורי של ג'פרסון, אמצע-סוף השישים, תחילת השבעים. לצידו – דיוויד פרייברג – גם הוא חיית רוק פרהסטורית, בן 74, קול נשמה גבוה, שליטה מופלאה, רוח חיה של ממש.
ברידינג זו היתה הגרסה האחרונה של
Jefferson Starship, ומי שיגיד שהיא עולה על מרבית הגרסאות הקודמות – לא אתווכח איתו, כי אין לי הרבה אמצעים להשוואה. קיבלנו בישיבה כשמונים דקות עם המיטב שבמיטב של איירפלן/ סטארשיפ. יכול להיות שבזמנים הטובים שלהם, ההרכב הזה היה ממלא גם את ההאנגר לקהל עומד ורוקד. נוסטלגיה כנראה היא לקהל יושב.
הנוסטלגיה שלטה לאורך הערב. הגיעו שירים מהשישים כמו Wooden Ships, שירם של קרוסבי סטילס ונאש שקנטנר היה מעורב בכתיבתו. חלקה של קת'י ריצ'ארדסון, הזמרת במרכז בהרכב משמעותי, לחלוטין אינה מביישת את עברה של הלהקה המזוהה עם הזמרת האגדית, גרייס סליק.  במיוחד  בשיר הקלאסי White Rabbit  שהלם בדרמטיות,  וגם בשיר היותר המתוחכם Miracles. ההגיטריסט  סליק אגילר – מצוין, עובר בין ריפים פסיכודליים וסולואי רוק במסורת הכבדה של המילה.
הערב הסתיים עם–
Volunteers, שזכוהלתגובות נלהבות ובסולו מצוין של "עם מעט עזרה מידידי", קאבר  שקת'י ריצ'ארדסון לקחה לשיאי הדרמה וחגיגת הרוק.
קשישי רוק – במיטבם, נראים ונשמעים כאילו מר זמן פסח עליהם והעניק להם ארכה לרוקנ'רול לכל החיים. נראה שכל עוד הרוח ההיא נושבת במפרשיהם בחוזקה, ג'פרסון סטארשיפ תמשיך להיות כוכב בשמי הרוק שאינו מתכוון לכבות בקרוב..

הרכב: פול קנטנר – שירה,  גיטרה,  דיוויד פרייברג – שירה וגיטרה, קת'י ריצ'ארדסון – שירה, סליק אגילר – גיטרה מובילה, דוני באלדווין – תופים, כריס סמית' – קלידים.

שירים: Somebody To Love, Freshhair, Crown Of Creation, Get Together, Miracles, Wooden Ships, Harp Tree Lament, Making A List, Connection, Fast Buck Freddy, Jane, When The Earth Moves Again, Pride Of Man, Me You + Pou Neil, White Rabbit, Volunteers.

צילום: מרגלית חרסונסקי

 

 

 

ג'פרסון – הלהיטים הגדולים

Jefferson Starship Live In Tel Aviv

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות