מיטב השירים מתכנית הרדיו

ארבע אחרי הצהריים ד

אן.אם.סי גל"צ
4/5

במה התוכנית "ארבע אחרי הצהריים" מייחדת את האוסף (הרביעי שלה) שיוצא כצפוי לקראת החגים – על פני אוספים אחרים של שירים ישראלים ותיקים?
פרט לעובדה ש"תמונה", אות הפתיחה של יעל לוי, ממשיך להיות סמל מסחרי שרץ לפניה – אין כאן משהו שיכול לייחד את הרשימה הזו על פני אוספים אחרים של שירים ישראלים של מיטב היוצרים. אם יש חותם שטבוע על האוסף – זהו חותמם של שני העורכים דלית עופר ויורם רותם.
למשל: אנחנו שומעים הרבה נעמי שמר (13 שירים), יורם טהר לב (10 שירים) לא מעט נחום היימן (7 שירים) הרבה יותר משה וילנסקי (8 שירים) מאשר סשה ארגוב (שיר בודד). וגם "הפרברים" – לא מעט.

אינני יודע אם לעורכים הנ"ל יש "טעם משותף" זהה ועל מה הם הולכים מכות. אבל העריכה שלהם עיצבה את "ארבע אחרי הצהריים" כתוכנית שירים נעימה, לעתים מנומנמת משהו של פסק זמן נוסטלגי נטול יומרות, רדיו שקוע בעבר כבחלום מתוק של ארץ ישראל של זיכרון שמנותב לחורשות, לדרכי עפר, לכאילו-תום של "ארץ ישראל היפה", זו שמאוירת בצורה הכי ראשונית-תמימה על אריזת הספר החגיגית ועל החוברת הפנימית.
אריזה: אין ספק שהאריזה הזו היא כבר חלק ממותג המזוהה עם התוכנית ועם שירי העבר, ומבחינה זו (מיתוג) אין לאוסף מתחרים. אומנותית – יש בהחלט מקום למתחרים, לאו דווקא באוריינטציה של תוכנית רדיו שהתקבעה בתודעה הלאומית.
מסורת מנצחת: לא אקסיומה שיש להישען עליה לעד. שירים רבים באוסף שחוקים, חלקם נמוגו עם השנים, אבל יש להודות כי אלה הם השירים ששודרו בתוכנית הזו, חלקם "קלאסיקה", חלקם – חלפו עם הזמן.
מיוחד ופיקנטי: הסיפורים הקצרים שמאחורי השירים שמתלווים לכל שיר. פה ושם תגלו כמה עובדות ואנקדוטות מעניינות.
עריכה: דלית עופר ויורם רותם

רשימות שירים
דיסק 1"ספירת מלאי": תמונה – יעל לוי, ספירת מלאי – יוסי בנאי, אור – שושנה דמארי, קום והתהלך בארץ – להקת פיקוד הצפון, ארץ ישראל יפה – להקת פיקוד הדרום, שלום לך ארץ נהדרת – יהורם גאון, שירת הנודד (ציוניוני הדרך) – אסתר עופרים, קרנבל בנח"ל – להקת הנח"ל, ים השיבולים – הגבעטרון, נגן לי ירדן – רבקה זוהר, כנרת (שם הרי גולן) – חוה אלברשטיין, עוזי מאירי – בצל כפות תמר, עמק שלי – הגבעטרון, אי שם בבקעה – צוות הווי פיקוד המרכז, הבלדה על יואל מה סלומון – אריק איינשטיין, שיירת הרוכבים – הדודאים, שיר הבוקרים (ערבה ערבה) – אריק סיני, הורה ממטרה – דודו זכאי, שני שקי שינה – הגשש החיוור, ארץ הצבר – כמו צועני, חלקת אלוהים – רבקה זוהר, בנוף ילדות – שלמה ארצי, ארץ שיראל – אריק איינשטיין, אין לי ארץ אחרת – גלי עטרי, ללכת שבי אחרייך – אילנית ושלישיית צבע טרי.
דיסק 2"הכל פתוח": הכל פתוח – עופר לוי ולאה לופטין, ריח תפוח אודם שני – עפרה חזה, הכל זהב – התרנגולים, ואלס להגנת הצומח – להקת הנח"ל, זר של נרקיסים – רן אלירן, סתיו – אסתר עופרים, ליל סתיו – יפה ירקוני ואריק איינשטיין, אנשי הגשם – משה דץ וצוות המופע "חופים", מטריה בשניים – להקת הנח"ל, שלגיה – שלישיית התאומים, את ואני והרוח – הפרברים, רוח אבב – צוות הווי נח"ל, האוהבים את האביב – השלושרים, בשביל את הברכות – חוה אלברשטיין, דרך הכורכר – אריק סיני, יש לי ציפור קטנה בלב – יגאל בשן, סרנדה לך – שלישיית גשר הירקון, לילה של פריחות – יהורם גאון, צריך לצלצל פעמיים – שושנה דמארי, בכרמי תימן – רוחמה רז, שיר בארבעה בתים – אילנית, רק הד קולך – הפרברים, ילדה קטנה – החלונות הגבוהים.
דיסק 3"הלילה הוא שירים": הלילה הוא שירים – חוה אלברשטיין, הלילה הולך בשדרות – אילנית, בשדה תלתן – הכל עובר חביבי, מחבואים (חפש אותי) – אסתר ואפרים שמיר, בשמלה אדומה – הלהקה, אהבת פועלי הבניין – שלישיית גשר הירקון, בית חלומותיי – נעמי שמר, שובך יונים – עליזה קאשי, לשיר ילדה לשיר – שלישיית גאולה גיל, אני אוהב אותך בשקט, כמעט בסוד – הפרברים, אהבת איתמר בן אב"י – מירי אלוני, הגבירה בחום – יוסי בנאי ואילנה רובינא, ימינה ושמאלה הלאה – חוה אלברשטיין, בית אבי – יהורם גאון, שיר שבת (בואי כלה) – מוטי פליישר, מי האיש – שולי נתן ונחמה הנדל, בבוסתנים – אריק לביא, הייה לי חבר הייה לי אח – נתנאלה ולהקת חיל האוויר, שיר לערב חג – מירי אלוני, הביתה – ירדנה ארזי, כל עוד – יוני רכטר, אבנר קנר וקבוצת בנות ממקהלת עפרוני, במזרח זורח ורד – חבורת שירי תנועת הנוער.

 

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. ברשימת השירים של דיסק מספר 2, נשמט שמו של שיר מספר 17: "אהובתי יעל" בביצוע הגשש החיוור (בין "יש לי ציפור קטנה בלב" ל"סרנדה לך")
    כל הכבוד ותודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות