Privateering

Mark knofler מארק קנופלר

הליקון דיסק כפול
4/5

מארק קנופלר מה קרה? אתה רוצה להיות דילן? עשרים שירים חדשים בין בלוז לקאונטרי עם ניחוחות קלטיים. מה עם דייר סטרייטס? יש געגועים.  ועכשיו כל המסע הזה אל הבלוז. אמרנו דילן? קנופלר הקליט איתו בעבר, הופיע איתו בשנה שעברה, יופיע איתו באביב. ידידות חמה. הם אפילו יכולים לדבר על יהדות. לא בטוח שזוהי התשובה לדיסק הכפול הזה,
אבל זה-מה-יש, וזה לא מעט. אפילו מתאהב: מי שאוהב בלוז – מוזמן להצטרף אל מארק קנופלר במסע המוסיקלי שלו לאמריקה. לא סערה. אפילו רוח קלה. יצירה ממרום גילו, ציטוטים של מסורת האמריקניות (בלוז, קאונטרי) מהולה בקלטיות (פולק). שירים שיוצאים מאיפוק, מאוד מסוגננים אישית, סיפורים על פורעי חוק במנוסה, שודדי ים, נהגי משאיות, אנשים הרוסים. אנשים בודדים.
I crouch in dread / Discovery my certain death / Police reaching for my head / As I suspend my breath / Redbud tree shelter me, shelter me
"אני מתכווץ מפחד/ מגלה את מותי הבטוח / המשטרה מחפשת את ראשי/ כאשר אני עוצר את נשמתי/ עץ הריבד הגן עלי הגן עלי"
תקשיבו לתוגה שבוקעת מ – Haul Away, נשמע שיר נוודים, עיבוד לכלים קלטיים כחליל אירי, כינור ואקורדיון.
אוז הוא עובר לבלוז Don't Forget Your Hat בליווי גיטרת סטיל סלייד, מפוחית ופסנתר בוגי.
Look out the window / Never saw so much rain / You better get down to the station / If you wanna catch that train / So long, I guess that's that / Hey hey, don't forget your hat.
"מתבונן החוצה/ מעולם לא ראיתי כזה גשם חזק/ מוטב שתגיע לתחנה/ אם אתה רוצה לתפוס הרכבת הזאת/ להתראות, זהו זה/ היי היי אל תשכח את כובעך"
מהיבשה לים ב- Privateering – נגזר מכינויה של אונייה חמושה, בבעלות ובפיקוד פרטיים, שפעלה בזמן מלחמה נגד הספנות המסחרית של האויב. עיקר פעולתם במאות ה-16 עד ה-18. בעלי האונייה קיבלו משליט המדינה כתב הרשאה, המתיר להם לתפוס אוניות סוחר של האויב ולמכור אותן או את מטענן על פי חוקי השלל הימי מה רוצה להגיד? שהפרייבטיר היה טוב יותר מסתם פיראט? שיר פולק טיפוסי.
ואז מגיע מנגינה יותר מעודנת Miss You Blues – שאינ ה בדיוק בלוז. Corn Beef City מחזיר לרוק נוסח דייר סטרייטס – שיר נהגי משאיות לזמנים קשים כלכלית: You don't ask questions when there's nothing in the bank / You gotta feed the kids and put the diesel in the tank – "אתה לא שואל שאלות, כשאין שומדבר בבנק/ עליך להאכיל את הילדים ולמלא את המיכל בדלק". Go, Love משדר עצבות מזככת של פרידה. Hot or What מחזיר לנתיב הבלוז בשיר דיבורי-רברבני שמגיע מגמבלר מצליח – בליווי מפוחית שמצטרפת לקלידי הבוגי.
Seattle בסיום הדיסק הראשון – הוא איפוק המלודי המינימליסטי של קנופלר על זוג חולמים מפוכחים בעיר הגשומה:
I still believe that there's somewhere for us / But now it's something that we don't discuss / You're the best thing I ever knew / Stay with me, baby, and we'll make it to / Seattle
"עדיין מאמין שיש שם משהו בשבילנו/ אבל עכשיו זה משהו שאיננו מדברים / את הדבר הכי טוב שהכרתי מעולם/ הישארי עמי בייבי וכולנו נגיע לסיאטל"
דיסק 2 נפתח במנגינה קלטית – Kingdom of Gold. השיר מתאר את גורלם של שודדי הים שהעזו להתקיף מלך בימה"ב. Got to Have Something הוא בלוז בסיסי מהיר על ויסקי ורובים, Radio City Serenade – שיר אהבה נוסטלגי צובט לעיר ניו-יורק עם טאץ' ג'אזי ואירי, ובמעבר חד ל – I Used to Could במקצב הונקי טונק תוסס – שיר על ברנש פוחז ומשאית ה – GMC שלו.
אנחנו על הכביש הראשי, ממשיכים ב – Gator Blood, דם של תנין, אמריקניות שורשית בליווי פדאל סטיל גיטאר. Bluebird הוא בלוז המלנכולי – על חוואי שכשל. הקדרות היפה הזו מחלחלת גם ב – Dream of the Drowned Submariner, חלומו של הצוללן הטבוע, מנגינה קנופלרית פחות בלוזית, נוגעת ומגעת. אבל ב – Today Is Okay נדלקת קרן אור בלוז-קאונטרית באפלוליות. מתאגרף פונה לאהובתו:

"Baby, you can read my mind / I'll be home just after nine
You're the best medicine I know / Tonight we're gonna let it all go
Put on that pretty silk shirt / Put on that tight black skirt
Put on those heels so black / We can party on when I get back
"

Privateering הוא מארק קנופלר מתרפק, היוצר והזמר הסקוטי שמתגעגע לשורשי ה – Americana, בלוז, קאונטרי, קלטי וכל השאר. ,מאופק ויבשושי מבחוץ, אבל חם ואותנטי מבפנים, מוסיקת דרכים שמתיידדת בלי להבטיח הבטחות גדולות.

Disc: 1
1. Redbud Tree
2. Haul Away
3. Don't Forget Your Hat
4. Privateering
5. Miss You Blues
6. Corned Beef City
7. Go, Love
8. Hot or What
9. Yon Two Crows
10. Seattle
Disc: 2
1. Kingdom of Gold
2. Got To Have Something
3. Radio City Serenade
4. I Used To Could
5. Gator Blood
6. Bluebird
7. Dream of the Drowned Submariner
8. Blood and Water
9. Today Is Okay
10. After The Bean Stalk

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות