בדרך לסנטה פה

יונתן כנען

עצמאי
4/5

מיהו יונתן כנען אחרי עשרה שירים? רשות הדיבור לאיש שמאחורי האלבום: קצת פחות מבולבל, פחות מקלל, פחות מפחד, פחות בודד, קצת יותר מחושב, מתחשב. ואולי זה הבחור העברי בדרך למדינת ניו מקסיקו, יגיע למסקנה שאולי עדיף לחזור לארץ ולנסות לתקן דברים כאן.
השיר הזה ("קצת מזה") מייצג מומנט בתוך עולם תזזיתי של סטורי טלר, שניזון מכל סגנון ומקצב שמרכיבים את ההוויה הקוסמופוליטית של המוסיקה המקומית. כנען ישמש נציג גם לרבים מילידי הארץ שהלכו לחפש את עצמם בעולם, שיצאו לכבישי אמריקה כדי להגיע לתובנות חלקיות על חייהם.
"בדרך לסנטה פה" הוא שיר דרכים של סינגר סונגרייטר, שמספר את הנרטיב שלו במהימנות. המנגינה, הטון, ההפקה המאוזנת – הם סוג של שיר אורבני על אנשים שנוסעים בעקבות גורלם, לא הכי יודעים מה הם רוצים מחייהם, אבל מאמינים שעדיין משהו בוער שם, משהו שבשבילו כדאי להמשיך.
המוסיקה האיטית של "בדרך לסנטה פה" מסייעת לחוש את האווירה. קול לא גדול אבל אינטונציה שמצליחה להביע את מצב הנפש. כנען הוא השחקן הראשי של השיר הזה במלוא משמעות המילה – כיוצר, כמבצע. המוסיקה בהפקת לואי להב לוקחת לארצם של זמרם-יוצרים משדות הפולק-רוק האמריקנים. הבלוזיות נמדדת בכמה קרוב אתה יכול להגיע לאמת הפשוטה שלך.
מבחינה זו, יונתן כנען הוא הטרובדור של הפשטות הישירה, מספר את סיפוריו -מחשבותיו בחיוך אופטימי, לעיתים בסרקזם.
הניסיון להסתפק במה שהוא מול הצלחות וריגושים של אחרים ("לא מתחלף") – מתורגם ע"י כנען לשיר פולק אינטימי ("אני כאן בתוך אוטו מצ'וקמק תקוע בתוך פקק") בטון אותנטי – בלי ניסיון להיות "מישהו אחר" גם בביצוע.
החיוך מגיע גם ל"שחר של יום חדש" – על ניצחון אחד בזירה (איגרוף), שמעורר תקווה לדף חדש בחייו, ביחסים איתה. ואם יחסים איתה – כנען מחפש תשובות לאי השקט שבתוכו במעין ואלס מלווה בפסנתר – "עד שתתעוררי" – על מחשבותיו שאינן מאפשרות לו להירדם. האם אפשר לפתור את כל הבעיות עד שהבוקר יגיע?
בדרך למדינת ניו מקסיקו עוברים ב"ליטל יזראל", הומור כנעני במקצב קאונטרי על הווי והוויה במושבת הישראלים הצעירים בניו-יורק וגם בזירת ה"דיוטי פרי" – כדי לספר בקצב מלבב ובהיבט לעגני על קדחת הקניות של הישראלי הפרובינציאלי.
אני מקבל את יונתן כנען בפשטותו היפה – כיוצר-זמר שמספר את עצמו באותנטיות, בחתירה ללב ופה שווים, במילים, במנגינות בעיבודים ובהפקה.

שירים: סנטה פה, לא מתחלף, שחר של יום חדש, עד שתתעוררי, ליטל יזראל, הבית הלבן, קצת יותר, דיוטי פרי, קוסמוי
מילים ולחנים: יונתן כנען
הפקה מוסיקלית: לואי להב.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות