תם ולא נשלם

עילי בוטנר וילדי החוץ

אן.אם.סי
4/5

האלבום נפתח בקצב ושירה רבי עוצמה. כאן יש כיוון נסיעה אחד. "אני בורח ונוסע אליך", שרים אדר גולד ואוהד שרגאי בשיר שנשמע התפרצות במרומי חווית האהבה ("תם ולא נשלם"), מסוג השירים שבעריכה משאירים לסוף דיסק, כמו בהופעה. אבל עילי בוטנר ומפיקי הדיסק בחרו לפתוח בשיא. הם כנראה מבינים יותר ממני מה מוכר.
אני מגיע לאלבום אחרי מופע ההשקה. מאזין ביום חורף קר. האנרגיות הפורצות מחממות לב. לפעמים, גם הפופ המעוגל-ישיר הזה, מחורז במלאכת מחשבת, תובנות בסיס "על החיים" עושה לך את זה, גם כשאתה שומע משפט שחוק כמו: "להצלחה יש אימא וגם אבא/ הכישלון נשאר יתום" בשיר "קדימה והלאה" המנסה לבחון אמיתות חיים במשמעות של עלייה ונפילה, כישלון והצלחה. הביצוע של אוהד שרגאי כל כך מתכוון, שאתה מאמין שהוא מאמין בזה. העיבוד מטעין בדרייב של "קדימה הלאה הלאה" בלבד.
עילי בוטנר וילדי החוץ אינם משדרים הידרדרות לתהום. מהות המוסיקה והביצועים – היא קדימה, עלו על הכביש הראשי, תן למוסיקה להאיץ לך את הדרך. קחו את "רץ אלייך" – להיט. שיר אהבה אופטימי – תמונות מתחלפות של סיטואציות שונות בין בני זוג. פעם הוא התומך, השומר והמגונן, ופעם – הוא חי בזכותה. המנגינה הקליטה חיה גם בזכות הקצב שנושא אותה אל התדר המיינסטרימי המחניף. הקולות התחושתיים המתכוונים, העיבוד לגיטרות, ההפקה המלטשת – עושים מזה שיר שלמרות מתקתקותו והשירה המעט פומפוזית – הוא משיג את התוצאה של התרוממות רוח אופטימית שמחלחלת
אבל לא רק שירים ממריצים. ב"נהר" – מורידים הילוך לשיר אווירה בעל ניחוח נוסטלגי, נגיעה בימי ילדות, שיר געגועים נוגע ומגיע בזכות הרמוניות קוליות מרנינות בנוסח עידן רייכל. גם כאן – לא מלנכוליה, אלא זיכוך נוגה מלטף. המינורי המעודן קיים גם ב"אדם יוצא לדרך חדשה" בביצוע הדר גולד, מצליחה להביע את מהות המצוקה של אדם היוצא לדרך חדשה וחווה מהמורות ומכשולים. שיר במקצב מי-טמפו, בלדה שנכתבה לא כדי להפוך ללהיט הגדול הבא.
עילי בוטנר הוא יוצר פופ משובח, מהסיבה הפשוטה: אין אצלו קונפקציות, לא נוסחאות ייצור של להיטים. הוא ממשיך מסורת, והדגש על מסורת, של המינור הישראלי הזה, שנשען על שפה נקייה, תמה, יוצר ברוח המנגינה וההרמוניה היפים, שמתנגנים כאילו המתינו להיוולד.
הבחירה באדר גולד ובאוהד שרגאי – נכונה לצרכיו של בוטנר, לאו דווקא באוריינטציה של מנעדים טובים, אלא נוכחות קולית מרשימה. לעתים הם נשמעים מעט פומפוזיים במובן של "ריצה לפני השיר", אבל כיוון שכל מהות הפרויקט של בוטנר היא "אמצע דרך" איכותי ולא מה שמכנים רוק אלטרנטיב – שניהם עושים את העבודה על הצד הטוב גם בשירים הפחות ""להיטיים" בשמיעה ראשונה כמו "כל עוד נשאר לאהוב", (עם נגיעה קלילה מ"סיגליות" המוכר מדיוויד ברוזה) וב"ובימים", ששרה הדר וב"עוד ועוד לנוע" – שבו מפעיל שרגאי טון גבוה במיוחד כדי לבטא את תחושת ההתעלות שנוצרת מתוך הפער בין הזיכרון-געגוע ובין הרצון להמשיך אל המחר, שיר שיש בו עירוב יפה של עצב וחדווה.
עילי בוטנר אדר גולד ואוהד שרגאי נמצאים על מסלול מיינסטרים מוסיקלי יותר מזכך מאשר נוגה. השירם עוברים דרך הפילטר המלודי החם והלוטף של עילי בוטנר וההפקה המוסיקלית הפופית הקליטה, הסימטרית והזורמת של גיא מנטש ויהל דורון התואמת את הקונספט שמנחה את בוטנר לכל אורך דרכו המוסיקלית. ייאמר לשבחו: הקלות היפה, המהוקצעת, המחניפה להגיע אל אוזני המאזין.

שירים: תם ולא נשלם, תתן לי יד, נעים עכשיו, קדימה והלאה, נהר, אדם יוצא לדרך חדשה, רץ אלייך, כל עוד נשאר לאהוב, עוד ועוד לנוע, ובימים

צילומים: מרגלית  חרסונסקי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות