רביעיית אריק טרופז איתמר דוארי ו – Unipulse

ג'אז חורף בים האדום, אילת 2013

בתי המלון באילת
4/5

על דבר אחד אני יכול לחתום עם יותר משני עדים: פסטיבל ג'אז חורף בים האדום יצא לדרך. נכון שבראש התוכניה מתנוססת תמונתו של סטנלי ג'ורדן, ענק הגיטריסטים שלא הגיע בגלל איומים מגורמים פלסטינים. נכון שגם שלישיית האקורדיוניסטים "מושן טריו" מפולין דפקה נפקדות ברגע האחרון (אחד הנגנים חלה ולא הורשה לעלות לטיסה – זה הסיפור הרשמי), ולמרות זאת הכל בסדר: נפתח פסטיבל ג'אז חורף בים האדום. זה רשמי. ברגע ששתי ידיו של איתמר דוארי נגעו במערכת כלי ההקשה באולם ההופעות של מלון "המלך שלמה", הבנו ששום ארגון אנטי ישראלי שמציף אמנים במיילים מאיימים ואפילו וירוס פולני, לא ימנעו פתיחת הפסטיבל.
איפה היינו? דוארי. איתמר דוארי. (דרבוקות חרס, תוף סורדו ברזילאי, תופי עור אפריקאים) גייס איש כלי הקשה נוסף – רוני עברין כדי להוציא לפועל מופע מוסיקת עולם קצבי שמחבר גיטרה ספרדית לבגלמה ועולה על מסלול פלמנקו מאוד דומיננטי עם זמר ששר באופן מאוד דרמטי שירים שאין כנראה צורך לתרגם. שוקי שוויקי הוא זמר פלמנקו מיומן ומצוין, אבל התחושה: דוארי הגזים קצת עם הפלמנקו. היו בערב הזה כמה קטעים מקוריים שצריכים להנחות אותו בהמשך כמו "טרנספורמר" וגם הקטע המסיים "ארבע אחד" כאשר אלמנט הפיוז'ן המקורי והמיוחד בהדגש כלי ההקשה – בולט. גם סולו כלי ההקשה בדואט עם עברין – יחיד במינו.
קינוח צרפתי אנין של הערב הראשון: אריק טרופז קוורטט. אנחנו ב"תיאטרון ישרוטל". איש  ציורי עם כובע מפעיל חצוצרה בצליל שמשרטט קו אווירה מהסוג הנדיר. מישהו כתב: מיילס דיוויס של המאה ה-21. לא נלך כל כך רחוק.
אריק טרופז מנגן חצוצרה נוגה-מחלחלת. נוגע בג'אז, לוקח לעצמו מרחב מוסיקלי שמעבר לפורמט מסוים, כאילו הוא משתמש בחצוצרה כבמכחול. טרופז התנסה כבר בכל סגנון – היפ הופ, אלקטרו, רוק, פאנק. אלבומו העשירי אינו מתחקה אחרי צליל טרנדי. מישהו כינה את הצליל שהוא מפיק מהחצוצרה – "מגע פואטי". משרטט תחושה בקווים נוגים יפהפיים במקצב שנע על קו באס מודגש במקביל לתמיכת קלידים יפהפייה. בהמשך נוסף צליל המונד להשלמת אווירה פסיכדלית רגועה. Blue Movie מגיע בשירתה של Anna Aaron. בסגנון שהיה מתאים לסרט ג'יימס בונד. אנה אהרון אינה זמרת גדולה – מצטרפת ככלי לאותו קו תחושתי העובר לאורך ולעומק הקונצרט של רביעיית טרופז.

צילום: מרגלית חרסונסקי

בתמונות: אריק טרופז,  בנויט קורבוז, מארק ארבטה, מרסלו ג'וליאני,  אריק טרופז, איתמר דוארי  ורוני עיברין

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. ההופעות מתקיימות ב-3 בתי מלון של רשת ישרוטל באילת, וכך גם הג'אם סשן שמתקיים בפאב המנקיס שבבעלות הרשת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות