אני גאה להיות זמר מזרחי

אייל גולן קורא לך

גמר אייל גולן קורא לך
0/5

"אני גאה להיות זמר מזרחי", קרא  אייל גולן שניות לפני ששם כתר על ראשה של עדן אבוטבול בגמר "אייל גולן קורא לך" בנוקיה.
לא ידעתי אם לצחוק, לבכות או להאמין למשמע אוזני. גם המלך מקופח? מה, יכול להיות שגיספן שכנע את אייל גולן שגם הוא נמנה על קבוצת הזמרים המקופחים? האמירה הזו הייתה משהו כמו: "אוקיי, לחצתם עלי, אז אני מוכן לשחק אותה "זמר מזרחי". לשחרר "שד עדתי" מתוצרת גולן.
גיספן דיבר בשבוע שעבר על "השד העדתי" כשהסתמן, שערוץ 2 לא ישדר חי את תחרות "אייל גולן קורא לך", הוא אמר משהו כמו – למה להוציא שוב את השד העדתי. למה להיות גזענים.
נו, גיספן, מי הוציא את "השד העדתי" אם לא גיספן בכבודו ובעצמו, האיש ה"מקופח" שאקו"ם העניקה לו פרס מלחין השנה בשנה שעברה.
ואייל גולן? זמר מזרחי, מקופח? עכשיו כבר אינני צוחק. אני על הרצפה. מתגלגל מצחוק. אינני מכיר אותו באופן אישי, אבל יש לי תחושת בטן חזקה, שהוא לא רצה להיכנס לזה. לאייל גולן יש מניעים שונים לחלוטין בתוכנית הריאליטי המשודרת בערוץ 24 : הם מסחריים גרידא. רייטינג טוב יעשה לו את זה. עסקים טובים חשובים יותר מאשר מחאה חברתית מצוצה מן האצבע. ובכלל, גם הוא הודה ששירים רבים שלו בכלל אינם "מזרחיים".
לנופף בדגל "הזמר המזרחי" – לא עושה לו את זה. גם אני וגם הוא יודעים ש"מזרחי" הוא גוון בלתי מזוהה, סלסול, קישוט, עניינים של ח' וע'. אנחנו חיים באגן הים התיכון ומייצרים פופ מסוגים שונים, גם כזה שמתבסס על הפיוטים, התפילות והמקאמים, גם כזה שהולך על הרדוד ביותר, טקסטים גובה רצפה ומתכונים רדודים לשמחות, אפילו לא שירי מחאה שבאים לדבר בשם אוכלוסיות רבות הזקוקות לסיוע.
הסיפור של אפלייה במוסיקה על רקע עדתי הוא עורבא פרח. ישנם המון זמרים ממוצא מזרחי שהאמירה "אני גאה להיות זמר מזרחי" אפילו אינה קיימת בתודעה הכי נסתרת שלהם. הם עסוקים ביצירה ולא במחשבה: רגע רגע השיר האחרון שלי לא נכנס לפלייליסט כי מוצאו של אבי הוא עיראקי… אני יכול לעשות לכם בשניות רשימה של 30 זמרים ממוצא מזרחי שנמצאים בפסגת המוסיקה המקומית, שאינם קמים בבוקר ואומרים לעצמם: אני גאה להיות זמר מזרחי.
איל גולן, נסחפת. איבדת גם את חוכמת החיים הזהירה שלך. עלית על הגל המופרך של "המזרחי המקופח", שגיספן, ידידך, עדיין מאמין שהוא נושא שיש לנפח ולטפח. רד מזה. אתה לא "זמר מזרחי מקופח", ונדמה לי שזה אפילו אינו משרת את המניעים המסחריים שלך להמשיך להריץ את "אייל גולן קורא לך".

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. אני חושבת שיש להבחין בין ה"שד"העדתי שאי אפשר להכחישו לבין השימוש שנעשה ב"שדהעדתי"בתכנית הריאליטי"אייל גולן קורא לך".אין ספק שהמוסיקה המזרחית היתה שנים רבות בשוליים והאופן בו התייחסו אליה בארץ שיקף במידה רבה את האופן בו מידרו את המיזרחי ואת. מאפייני תרבותו.התכנית אייל גולן קורא לך היא לצערי בעיקר תכנית של פולחן אישיות ולא תכניתהמבטאת באמת מרי עדתי.זו תכנית שובניסטית(רק גברים שופטים בה),והשימוש בסוגייה העדתית נעשה שם על מנת שלא להתמודד באמת עם שאלת איכותה.חבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות