שושנה

אברהם טל

אן.אם.סי
4/5

"ווייב ווייב, זה מה שחשוב", כותב אברהם טל בקומוניקט שנשלח עם אלבומו השלישי. אחרי עשרה קטעים ובונוס, יש תחושה שהוא מתכוון למה שהוא אומר. זה אלבום שנושבת ממנו רוח סופר ספונטנית, בתערובת של הפקה מוקפדת מאוד, אבל גם בניחוח טבעי, אותנטי, מגיע ממקומות של אמירה פשוטה, ישירה – זה מה אני חושב/מרגיש וזה מה אני שר.
כן, זה עדיין אברהם טל של ראשוניות תמימה, אבל לא השאנטי-אידיאולוגי הזה – אלא תום מפוכח, אם אפשר להגדיר כך.
על הנייר פשטות כתיבה, משגיעה לעיתים עד פשטנות קצת מביכה: "אני זוכר את התמימות ואיך שלא הבנתי בתור ילד/ איך רוע שכזה יכול להיברא" (השיר "והבוקר יעלה") – סוג של התנסחות, שהמורה לחיבור שלי לא היה מעביר.
גם חוסר הקוהרנטיות בשיר הזה בהכנסת משפט, שנשמע כמו מתוך ספר הוראות חינוכי, הנוגע לילדים שגדלים עכשיו: "צריך רק לאפשר ולתת להם בשקט/ לקחת אותנו למקום חדש"
צריך אולי להשלים עם כך, שאצל אברהם טל לא מחפשים טקסטים פיוטיים, שלא לדבר על צרופים.
מה כן? האמת שלו שנתמכת במוסיקה עשירה בהפקה רבת גוונים. השיר "שושנה" (שיר אהבה למי שהושיטה לו יד והוציאה אותו אל תוך האור) הוא המורכב ביותר מוסיקלית בדיסק, הפקה רב-שכבתית, שיש בה סווינגל סינגרס, לופים אלקטרוניים, צעד ימני, סול גוספל, דאבסטפ. ראפ. מה לא.
מצד שני: שירים שראויים להגיע לקלאב ולדי-ג'יי – "מסתובב" – בגוון טראנס ובהפקה אלקטרונית כבדה ("אור חזק מעיר אותי מהשינה/ ובחלון רוקדת לבנה"), טקסט סתמי, אבל קולות גבוהים וסאונד שהוא דרייב וויב. נוריד הילוך ל"במעגל" ועדיין נישאר על הרחבה הלוהטת. גם כאן הטקסט משני ("במעגל קסמים כמו זוג יונים עפים"), על רקע הפקת האלקטרו פופ העדכנית.
מצד שלישיעירום כביום היוולדו: אקוסטי אפרו קריבי מינימליסטי בשיר "בואי נשכב" – בליווי יוקללה, שיר המביע משאלה פשוטה – החיים עוברים, והגיע הזמן לקבל קצת מהטוב (שלום, למשל) גם ב"בוא כמו שאתה", אברהם טל מתערטל מאלקטרוניקה, אקוסטי למהדרין בליווי גיטרה בודדת, שר "בוא כמו שאתה/ בוא כמו שאתה/ תהיה מה שטוב בשבילך" – מגיע לגוון ספיריצ'ואלי. זוהי הספונטניות שדיברתי עליה בראשית דברי. 
אחרים: "כאבי גדילה" – צליל אווירה אלקטרוני אפלולי מונוטוני עוטף דכדוך מלנכולי. שיר על הקשר שבין "כאבי גדילה" תרתי משמע לאמונה ("עושה שלום במרומיו")
"אני לא מבין איך היום עולה עליי" – אברהם טל עדיין בשלב של "אינו מבין". מי מאיתנו מבין משהו על החיים. מנין באנו ולאן אנחנו הולכים. השאלה איך אנחנו מקבלים את חוסר ההבנה, את החלל הזה בתובנות שלנו. טל תוהה, מנסה לגעת בפלא הזה שנקרא חיים, אבל הוא מאושר. אשרי וטוב לו, שהוא מרגיש ככה. הפלא ופלא. אשרי וטוב לו שאווירת ה"שאנטי" הזו, שמגיעה מהשיר, ממלאת אותו במוסיקה נעימה. לא מטלטלת, לא בועטת, אפרו נעים של דמדומים, מזמזמים ורוקדים בקטנה. מנסים להיכנס לשלוות הנפש היפה. אני מאמין ל"רוחניות" הזו שנובעת ומפכפכת מאברהם טל כמו ממעיין נובע במדבר. המנון קטן לשירה חרישית שהוא מהות חיים של יוצר אותנטי.
"אני איתך" שפותח הדיסק . על חבר שהוא ישות נשגבת, על אנושית, מעבר משירה בטון נמוך כנוע ורוטט "והדרך היא שלך, תלך בה בבטחה" עד לגבוה ומתכוון ב- "בסוף תהיה שלם עם עצמך ועכשיו הזמן ללכת עם הלב" . טל עולה בסיום השיר על מסלול של נשמה ולב, שמובילים לשלמות של כוונה ושמחה. הקול הגבוה המסתלסל בתחושתיות גבוהה,  חובר להפקה של מוסיקת עולם אלקטרו-ביט-גוספל-קרוס קלטשר, שיש בה נגיעות קלטיות ושירת אפרו עם אפקטים קוליים אלקטרוניים. לזכותו של אברהם טל: הוא טהור וזך בתחושותיו, חובר למגמות מוסיקליות קוסמופוליטיות – כדי להוציא מהכוונה שבלב מארג צלילי מרהיב.

רשימת שירים: אני איתך, אני לא מבין איך היום עולה עליי, והבוקר יעלה, שושנה, מסתובב, במעגל, הוא יבוא, בואי נשכב, בוא כמו שאתה, כאבי גדילה / עושה שלום בונוס: ושוב הבוקר
מילים ולחנים: אברהם טל למעט "מסתובב" – מילים: אברהם טל ושושנה טל
הפקה מוסיקלית: אברהם טל
עיבודים: אברהם טל אמוץ נחמני

Avraham Tal – Shoshana

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות