החופש הגדול

מאור כהן

נענע דיסק
3.5/5

מאור כהן הוא התגלמות החירות האומנותית. חוזר לחיים כל פעם מחדש. משנה כיוונים, עוקף סגנונות, מסתכן בסיבובים, לובש מסכות. מצחיק, רציני, לא צפוי, שובב בנשמה, זרוק ומסוגנן, פופיסט ורוקנרוליסט, קומיקאי, חופשי, בדרך כלל מאושר, ולא עושה חשבון לאף אחד. זה, אגב, אינו אומר דברים באשר לאיכות האלבום החדש. כשאתה לוקח לעצמך חופש גדול, אתה לוקח בחשבון גם מעידות.
עברו 14 שנים מאז אלבום הסולו הוקדם שלו. החדש מאיר לעיתים את מאור כהן באור ליריקן צרוף. טקסטים של שירה שיכולים לחיות חיים ספרותיים עצמאיים גם ללא צליל. לא בטוח שכל שיר כאן התחנן ללחן. טקסט ביזארי כמו "הולך על הבטוח" המוגש במנגינה נעימה ובקצב מהיר – לא נגאל ע"י המוסיקה. זרם מחשבות, שחי במישור אחד. מוסיקה מישור אחר. ("אני חוזר הביתה עם גדוד טנקים לצידי/ הם יורים אל האויר מה שיש בתוכי")
הטון הרך הנמוך, המנגינה הנוגה צליל המפוחית וטון הערגה מצליחים יותר עם "ארץ קשה", שיר שבו שולח מאור שאילתה על רקע יום של חולין חסר חמלה: "למה בני אדם תמיד כאלה גם כשאין אוויר/ רצים בכל מחיר אל קו האופק".
דויד אבידן נכנס לתמונה וגורם למאור להתחפש ל"הנמר הקליל" החושק בסטיק-ראם, מחפש צרות, ויוצא לרדוף נמרות. מוגש קברטי קופצני עם נגיעות רוק. אל תנסו לשיר.
מנגיעות רוק – לאשכרה רוקנ'רול – "אל תתחתנו בנות" של בוריס ויאן (תרגום: דן דאור) – שיר אנטי גברים סרקסטי – המוגש כאזהרה לנשים. מאור כהן שר צרוד, מעניק לשיר ולתובנותיו עוצמות מיוחדות. מרגעי השיא באלבום.
פחות אהבתי: "את יודעת" הסתמי. גם "הדרמה" – ניסיון עקר להאיר באירוניה מציאות פוליטית של מהפכות.
שירים להתיידד: "חוזר אל החיים" מקצב אלקטרפופ שנות השמונים כפס קול להרהורים מתוחכמים על החיים בזרם תודעה רב שכבתי, מוביל לנתיב מיינסטרימי מלודי, טון נאיבי, קורטוב ילדותי, מעבר רוק אפקטיבי בנגינת חשמליות. גם  "לחש תלת לחשי" נע על פסקול ג'יימס בונד – צרור הצעות של דוד אבידן להתמודדות עם המוות בעיבוד יפהפה.
האם יש תשובה לשאלה: מי אתה מאור כהן? "החופש הגדול" הוא אלבום לא קוהרנטי, אפילו ניסיוני, שאינו מפזר ערפל, התעוזה בבחירת חומרים עדיין אינה מביאה לשלם שאומר – יצירה אולטימטיבית. מצד שני יש כאן כמה שירים שמחייבים להגיע לחדש שלו.

עיבודים: פיטר רוט, טל מטמור ומאור כהן

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות