פרויקט שירי הנופלים

עוד מעט נהפוך לשיר 2013

הפקה: גלי צה"ל הפקה מוסיקלית: עמוס בן דוד
0/5

"עוד מעט נהפוך לשיר" – הוא השם האירוני (מתוך שירו של שלמה ארצי "הו לעזאזל") שנתנו בגל"צ לפרויקט, כאילו יזמיו מדברים בשם הנופלים הכותבים, שצופים את סופם.
צריך להודות: האירוניה מקופלת בתוך מציאות לפיה התרגלנו, שבכל שנה מתווספים עוד שמות למצבה הלאומית הגדולה. אחר כך מפשפשים במגרותיהם, מאתרים מילים ומעבירים למלחינים, כי גם כאן, כמה אירוני, הזיכרון מתווה משימות – יען כי הוא חלק בלתי נפרד ממהות הקיום שלנו כעם, כמו גם ממהות הפרויקט הנ"ל.
מה מוזר: שירים הופכים ללחנים מזומרים רק משום שכותביהם אינם עוד בין החיים, ולא רק משום שהם אינם, אלא מפני שהם מתו ללא עת בעת מילוי תפקידם, כלוחמים, לובשי מדים. מהות הזיכרון היא בעצם הזכירה, והשירים הם אמצעי נוסף, לכן האתגר של המלחינים הוא לכאורה לסייע מצד אחד לפרויקט הזיכרון וההנצחה – אולם תוך ניסיון להעניק לשירי הנופלים חיים מוסיקליים כמעשה יצירה אומנותית לכל דבר.
השנה, במלאת 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, הורכב הפרויקט מטקסטים, שהותירו אחריהם לוחמים, שנפלו בקרבות 1973.

להקת "אתניקס" מבצעת את "מדבר" שירו של סגן רמי גורן ז"ל, בן 25 מחולון, שנהרג לאחר שמסוקו הופל ע"י הכוחות המצרים בשמי סיני. לחן: זאב נחמה.

סיון טלמור – "שיר בלי שם", שירו של סגן יואב יקיר ז"ל, בן 22 מכפר רופין, מפקד מחלקה בחטיבה 188 של השריון, שנפל בקרבות הבלימה נגד הסורים בתל א-סאקי ברמת הגולן. לחן: סין טלמור

דני רובס – "קווים מתים מקבילים", שירו של סגן משנה שמעון בן-דרור ז"ל, בן 22 משדה נחמיה, לוחם שריון, שנפל ביומה הראשון של המלחמה, בקרבות מול כוחות המצרים. לחן: דני רובס.

לירן דנינו "אחת שכזאת" – שירו של סגן בני חנני ז"לבן 21 מירושלים, מפקד בגדוד 50 של הנח"ל המוצנח, שנפל בקרבות הבלימה נגד הסורים בתל א-סאקי ברמת הגולן. לחן: קובי אפללו.

חגית יאסו – "עינייך" שירו של סמל ראשון נחמיה פרידקס ז"ל בן 21 מחיפה, ששירת כחובש קרבי בגולני, ונהרג מפגיעת כדור צלף, בעת שטיפל בפצועים בקרבות החרמון. לחן: חגית יאסו.

שלום גד – "אי בודד", שירו של סגן דגי מררו (מור) ז"ל בן 20 מנהריה, ששירת כמפקד מחלקה בשריון, ונפל בקרבות החווה הסינית. לחן: שלום גד.

יאיא כהן אהרונוב – "הקווים המקבילים", שירו של טוראי עמי (עמישלום) קהת ז"ל בן 20 מבית אליעזר, לוחם בתותחנים, שנפל בהפצצה ברמת הגולן. לחן: יא יא כהן אהרונוב.

רותי נבון – "זו את", שירו של סרן יהודה בנארי ז"ל בן 24 מקיבוץ מסילות, טייס מסוק "סקייהוק שנפל מירי קלעים סורים, לאחר שנטש את מטוסו ונחת בשלום בשטח סוריה. לחן: חני דינור.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. תשובה לנתי: ביקורת הסינגלים אמורה ללהייחס לכל שיר בנפרד. המאמר הזה מתייחס לפרויקט בלבד – ללא ביקורת.

  2. ביקורת לא אמורה להיות משהו שקשור להתייחסות שלך למוזיקה עצמה…???
    אתה יכלת לכתוב את כל זה מבלי להאזין אפילו לשיר אחד מהאלבום…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות