פרשנות יאיר לפיד לשיר של שלמה בר

ילדים זה שמחה

5/5

"ילדים זה שמחה" יכול היה להתנגן כרקע לדבריו של שר האוצר, יאיר לפיד לחברי הכנסת מהסיעות הדתית-חרדיות בעניין גידול ילדים. לפיד הגיב להאשמות האופוזיציה בעניין קיצוץ בקצבאות הילדים, עד כדי מצב שילדים ירעבו.
הוא אמר: "אני רוצה להזכיר שהגוף שאחראי להאכיל את הילד הוא קודם כל ההורים שלו. זו אחריות כבדה להביא ילד וצריך לדעת את זה ולא לסמוך על אנשים אחרים שיאכילו את הילדים שלכם".
עכשיו תקראו את הטקסט: "תביאו שניים תביאו שלושה / תביאו ארבעה ילדים / תקבלו שיכונים עם כניסה ומטבח ושני חדרים קטנים / תביאו ארבעה תביאו חמישה / תביאו ששה ילדים / תקבלו הנאה וכבוד מקרובים / אתם אוהבים ילדים / ילדים זה שמחה / ילדים זה ברכה / ולכם יש לב של זהב /כתוב בתורה / אולי בגמרא"
"ילדים זה שמחה" – מהשירים היותר מזוהים עם שלמה בר והברירה הטבעית, נכתב ע"י יהושוע סובול להצגה החברתית "קריזה", שהועלתה בתיאטרון חיפה בשנות השבעים. שלמה בר חיבר את לחנו.
השיר נכתב כסטירת מחאה עוקצנית וחריפה וכביקורת חברתית – מצד אחד על משפחות המביאות לעולם הרבה ילדים ללא יכולת פרנסה וכלכלה, גם ללא הבנה – מה מקור המצווה (גמרא, משנה), מה המשמעות החברתית-חינוכית-כלכלית שבקיומה, כמו גם ביקורת על הממסד המעודד משפחות להרבות בילדים, אבל לא תומך בהן. השיר אינו יוצא נגד ריבוי ילדים, אלא נגד ריבוי ילדים, כשאין מספיק הבנה ואמצעים כלכליים לתמוך במשפחות מרובות ילדים.
מחאתו של השיר נבלעה מזמן בלחן השמח של בר, שהפך בין השאר לשיר חתונות אהוב ומלהיב שמוציא אנשים לריקודים ופיזוזים. גם ריטה משלבת את הגרסה האנרגתית שלה לשיר בהופעתה כאמצעי לעורר והתלהבות, עושה ממנו המנון המונים שמח מעקרת משמעות המילים האירוניות הנוקבות – "אלוהים גם יתן, הסעד גם כן"

תביאו שניים תביאו שלושה / תביאו ארבעה ילדים / תקבלו שיכונים עם כניסה/ ומטבח / ושני חדרים קטנים / תביאו ארבעה תביאו חמישה / תביאו ששה ילדים / תקבלו הנאה וכבוד מקרובים / אתם אוהבים ילדים
ילדים זה שמחה / ילדים זה ברכה / ולכם יש לב של זהב / כתוב בתורה / אולי בגמרא / לכו תשאלו את הרב
תביאו ששה תביאו שבעה / תביאו שמונה ילדים / זאת לא בדיחה / הארץ צריכה הרבה צעירים נחמדים
תביאו תריסר ולמה לא חי? / תביאו עשרים ילדים / אלוהים כבר יתן / הסעד גם כן
מה שצריכים ילדים
אלוהים הוא גדול / קשה לו לסבול / שאחד יקבל את הכל / לאחד הוא דוחף כסף, כח וכיף / ולכם הוא נותן ילדים

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות