על הקשר בין כדורגל למוסיקה

אתניקס - צהוב עולה

0/5

אתניקס שרים את המנון האליפות של מכבי תל-אביב "צהוב עולה" כמו בטוקדה ברזילאית בקרנבל, אם אני ארד על השיר הזה, יגידו שאני אוהד הפועל. יגידו גם – את הדברים שאתה כותב על השיר הזה לא היית כותב על שיר של הפועל. אז ככה: א. גילוי נאות – אני אוהד הפועל. ב. הייתי כותב גם כותב. ג. השיר חלש בלשון המעטה.
בגדול, יש לי תחושה, ששירי אליפות מייצגים התלהמות גברית שמתחילה ביוצרים עצמם. מתכנסת חבורת גברים על טקסט רע ונותנת קולה בשיר אוהדים מצ'ואיסטי, שאולי יספק את הקבוצה ואוהדיה, אבל אינו יכול להיכנס לשום רשימת שירים שראויה להאזנה נטו, בלי קשר לקבוצה האהודה. "צהוב עולה" לא יהפוך אותי מאדום לצהוב, כולל הניואנס של הראפ, אבל גם לא יכנס לאיזו רשימת שירים שאני אוהב לשמוע.  
הקשר בין מוסיקה לכדורגל הוא בערך כמו הקשר בין ביאליק לאיקאה. מצד שני, יש המון "צלילים" במגרשי הכדורגל, חלקם צורמים, שנעים בין קללות (בעיקר על האמא של השופט), שאגות, צלילי משרוקית מהקהל ועד המנונים שמחברים את האוהדים לקבוצתם. ההמנון של ברצלונה נשמע הירואי כמעט כמו ההמנון הלאומי של ספרד. You'll Never Walk Alone, "לעולם לא תצעדי לבד" הוא שיר טעון רגש שנכתב על ידי צמד הכותבים רוג'רס והמרשטיין למחזמר "קרוסל", ואומץ כהמנון ע"י אוהדי קבוצת ליברפול עוד בשנות השישים. השיר הפך למעשה להמנונה של הקבוצה. בכלל שירים ושערים חברו זה לזה מאז שאני שומע רדיו, וגם באולפן ערוץ הספורט מארחים את מיטב הזמרים בשידורי הליגה האירופאית. אז מה? – ממש כלום. שום קשר.
יש מי שרוק מתקשר לו עם כדורגל (כוחניות – "מוסיקה בועטת"), סמבה עם כדורגל ברזילאי. שלפתי מספריית התקליטים שלי דיסק שנקרא "עוד שבת של כדורגל" (1999) לאספנים – אוצר בלום של שירי כדורגל. לאוהבי מוסיקה, תודה אבל לא. עם זאת, יש כאן כמה שירים, שהם בכל זאת פופ מולחן ולא סתם המנון מתבהם של אוהדים.
הרצל קביליו שר מאוד אמוציונאלי "לירושלים הלכתי", חיה ארד – "אדום הוא צבע", וזוהי לא הפועל תל-אביב אלא הפועל חיפה (שיר של יוני רועה) "סמבה למכבי חיפה" עם עמי שביט ולהקת שיר, "יאללה יאללה יא בית"ר" עם להקת "צלילי העוד" (קורטוב של הומור) , "אדום בלב" עם איתן מסורי, שיר האליפות (הקודמת) של מכבי ת"א (אילן גולדהירש-קובי אושרת) עם שלומי שבת, מרגלית צנעני, אורנה ומשה דץ, "עוד שבת של כדורגל" עם הרצל קביליו, "הפועל, בית"ר מכבי" (אהוד מנור-גרמנוס) – בטעם יווני, ניסים גרמה שר שיר לבני יהודה – "אריות יהודה" בעיבוד מטורלל, צדי רון ולהקת סקסטה שרים לאלופה "הפועל כפר סבא" בשיר שנשמע כמו תשדיר של הליכוד, אלי משה שר פופ סמבה ל"מכבי הרצליה" לרגל עלייתה, וגם: "שלום לך ליגה ארצית" – איתן מסורי בליווי הפועל רמת גן, "הכוח זה הכוח" עם צביקה פיק, מכבי נתניה אלופה – בני אל ולהקת גן עדן, המנון להופעל באר שבע – מוסטקי ובסיום – הייתם מאמינים ששלמה ארצי כתב שיר כדורגל – "פנדל" – שהוא מבצע עם שחקני. 
אריק איינשטיין, אוהד שרוף של הפועל, שלא שר מעולם "אדום עולה",  גם כאשר הקבוצה זכתה באליפות או בגביע, בחר דווקא להזכיר את המפלות של הפועל בשיר "סע לאט: "ואני חושב הפועל שוב הפסידה, ואיזה מסכנים האוהדים שאוכלים להם את הלב". ואולי זה ההבדל הגדול בין איינשטיין לנחמה.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות