השלום בפתח

אבי בניון

מילים ולחן: אבי בניון עיבוד והפקה מוזיקלית: אבי בניון ותומר מתנה
4.5/5

קינת אבי בניון מגיעה ממקומות של אמת. סלסולו המלודי שואב מירמיהו ל"א "…כֹּה אָמַר יְהוָה, מִנְעִי קוֹלֵךְ מִבֶּכִי, וְעֵינַיִךְ, מִדִּמְעָה: כִּי יֵשׁ שָׂכָר לִפְעֻלָּתֵךְ נְאֻם-יְהוָה, וְשָׁבוּ מֵאֶרֶץ אוֹיֵב. וְיֵשׁ-תִּקְוָה לְאַחֲרִיתֵךְ, נְאֻם-יְהוָה; וְשָׁבוּ בָנִים, לִגְבוּלָם".
אבל אבי בניון נשמע כמו נביא בשער כשהוא פונה לדמות האם: "אל תמנעי קולך מבכי … שאי קולך בשאגה שתפרוץ את ליבם של בנייך". זו אינה נחמה. זה ניסיון לשתפה בתוכחתו הזועמת. בניון מודע למחזוריות הפאטאלית. כמו שהסתיו יחזור כך גם שלום ואחריו מלחמה. אין מצב אבסולוטי של שלום לעד. השלום בפתח – אירוניה. אין שלמות. אבל משירו של בניון מגיע מסר תוכחה – באשר לשלום הפנימי, שבתוכנו,  על "בנים שאיבדו דרכם". הוא קורא לאם: "שאי קולך בשאגה שתפרוץ את ליבם של בנייך" . לאלו בנים התכוון אבי? בבית האחרון – אנחנו מוצאים את צמד המילים "מלחמת אחים". לא חייבים ללכת רחוק. לא חייבים לתת לדמיון דרור. זה כאן ועכשיו.
צליל אקוסטי, מנגינה מינורית וטון לוטפים. אבי בניון שר בנינוחות על קצב מידטמפו. השינוי מגיע בפזמון "אל תמנעי קולך מבכי" – אבל גם כאן – זו אינה זעקה/שאגה. אבי בניון אינו רץ לפני השיר. קולו רחום וחנון, סלסולו ערב ומחלחל.

השלום בפתח גם המלחמה/ בו תבוא אחריו שוב הגיע סתיו/ חלקים חילקנו אין עוד לב שלם / אין כאב בעולם כמו כאב של אם / מבכה על בנים שאיבדו את דרכם/ אל תמנעי קולך מבכי / עד דמעתך תצרוב כל לחי /שאי קולך בשאגה שתפרוץ את ליבם של בנייך /הגואל בפתח ועימו משטין/ המביא בחיקו מלחמות אחים/ מבכה על אחים שאיבדו את עצמם

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. נראה לי שלא ירדת לסוף דעתו,האם זו אדמת ארץ ישראל והוא מוכיח את אלה שמסרו חלקים ממנה , בקיצור שיר תוכחה נגד חלוקת הארץ שתגרום למלחמת אחים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות