מצטרף אל המסע לפיוט הלובי

ברי סחרוף

האלבום נדודים
3.5/5

"המוסיקה המזרחית" מצטיירת לרוב כים של מסחרה שאינו מחובר למקורות האמיתיים. מציאות שאין להילחם בה: העם רוצה בידור. לא פיוטים מורכבים מבית סבא. העם יקבל ים של בידור "מזרחי".
הים הזה מציף ומסתיר איים בודדים של חיבורים שמעלים את המקורות מן האוב. לא הייתי נסחף ואומר, שפיוטים של בני עדות המזרח הם טרנד, אבל האלבום החדש והמפואר – "מסע אל הפיוט הלובי" (נענע דיסק) בעיבודים אקזוטיים של יניב רבה וינקלה סגל הם המשך של מגמת ההתחברות של מוסיקאי ג'אז, מוסיקת העולם והרוק למקורות העתיקים. מי היה מאמין שרוקר כמו ברי סחרוף יכנס בשתי רגליו לעולמות האלה. זה התחיל ב"אדומי השפתות" – שירי אבן גבירול ומגיע עכשיו לפרויקט "נדודים".
המושג "מסע" אולי גדול על הפרויקט, אבל בואו נגיד – שיש יציאה לדרך. השאלה איך זה קורה – מסקרנת אותי: אחרי הכל, אנחנו (בטח האשכנזים) לא גדלנו על פיוטי יהדות המזרח ועל השפה הזו. גם היום הפיוטים של ר' מוסא בוג'נאה, ר' דניאל בן יהודה הדיין, הרב יוסף חיים לא ממש יהפכו לחם חוקנו ויחניפו לאוזנינו.
מצד שני – עצם הניסיון להעניק חיים חדשים לפיוטים וללחנים של יהודי לוב מעורר התרגשות אמיתית. אין כאן פופ, יש כאן פיוטים, סולמות מיוחדים, גם נגיעות עכשוויות בעושר מוסיקלי מזרחי-מערבי, קישוטים וניסיונות כנים להתחבר – באמצעות פייטן מודרני צעיר (יצחק חיון), נגן עוד נפלא כמו יניב רבה, יענקל'ה סגל בעוד, טאר פרסי ובגלמה, נגן הקמנצ'ה מארק אליהו, אנשי ההקשה זהר פרסקו ואיתמר דוארי, אמיר שהסר בניי, הזמרים – יצחק חיון, ברי סחרוף, שי גבסו, ארז לב ארי, רביד כחלני וזוהי רשימה חלקית בהחלט. 
יש רגעים שהמערבי שבי מקבל האת המזרח המודרני ("חננו יה חננו", "יעלה יעלה") אבל הריגושים הגדולים – על ההשקעה, הרצון לשמר, על החבירה של מוסיקאים מכל קשת הסגנונות. המוטיבציה הזו ראויה להצדעה. האם המוסיקה הזו גם תכה שורשים ותתנחל? כאן הספקן שבי מתעורר. ואולי – יש לרדת מתקווה, שתהפוך לשדות פוריים ומלבלבים. יש להסתפק בזריעת הזרעים שכבר הולידו שתילים יפים.

שירים: אבי חנני, אערוך זמר, יגדל, חננו יה חננו, נא שלח לנו את אליה, יוצר מידו, שור לעמל, אתה חתני, ארך זמני, יעלה יעלה, יה שמע אביונך.

עיבודים והפקה מוסיקלית: יניב רבה וינקלה סגל.

האלבום יושק בפסטיבל ישראל ב-4.6 בתיאטרון ירושלים.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות