ההופעה

עידן עמדי

אמפי שוני בנימינה
4/5

עידן עמדי סיפר על איזו הופעה באשקלון. עשרים ושמונה אנשים קנו כרטיסים. ברור היה שאם זה יימשך ככה, יש להחזיר ציוד, ועמדי יודע מה זה להחזיר ציוד.
באמפי שוני התברר שאם אתה אמן בדם – לך עם זה עד הסוף. תניח תסכולים ואכזבות בצד. ספרתי יותר מ-28 אנשים. לפחות 800. אני לא ממש טוב בלספור קהל, תגידו אלפיים, ואני אאמין.
מי הקהל? בעיקר בנות. המון בנות, לא מהסוג שאני מחבב, כאלו שצווחות את "כאב של לוחמים", המעריצות המתלהמות. כאוהב עידן עמדי, קצת חבל לי, שההופעה שלו מקבלת צביון של מופע מעריצות, שכל שיר בשבילן הוא המנון שירה בציבור, מפטפטות בלי לאות, מצלמות, מצטלמות, מעלות לפייסבוק, כאלו שההערצה היא חזות הכל.
אנחנו באמפי שוני. משיקים את "בזמן האחרון" שלו . עמדי, כבר אמרתי, הוא אחד מאמני המיינסטרים הטובים והחשובים שיצאו מ"כוכב נולד". אני יכול לחזור על עיקרי הדברים של הפרקים הקודמים: יש כאן אמת של יוצר וזמר שפיו וליבו שווים. אמת מתחילה ממקום של תהייה ותעייה כמעט על כל מה שהוא ומה שסובב אותו – זמן, אלהים, יחסים. מכאן נובעים השירים הכמו פילוסופיים של עידן עמדי – שאלות מהות על עצמו כאדם, כחייל, כיוצר, כאיש במה, כחבר, כאוהב. הצלילים שלו אינם משקרים. הגדירו אותו פופ מיינסטרים, כאילו כדי להמעיט מאיכויותיו. הגדרות אינן משנות. הגדרות הן עניין של דימוי. עידן עמדי אינו עוסק בדימוי או איך לשמח אנשים. הוא יוצא מתוך עצמו, מהסיפורים שיש לו לספר על עצמו, ורק הוא יודע לספר ולשיר אותם, כדי שהם יישמעו בבואה שלו. אצל עידן עמדי אין פוזה. הוא אינו זמר של מניירה, ולא דבק בו גרגיר של מסחור. יש לו את זה. את המנגינה המלודית ללא עוררין, הסנטימנטליות ללא ויכוחים, התחושתיות ללא לבטים, האישיות שאינה משקרת.
עד כאן הפרקים הקודמים. ההופעה של שוני לא אמרה דברים אחרים. גם על הבמה מקרין עמדי תכונות של פרפורמר אותנטי בפשטותו, ביטחון שנובע מהאמת הפנימית, טונים חמים, מינונים יפים בין בלדות לקצב, מספר את הסיפורים בצורה לא אמצעית, והעיבודים והתאורה משאירים אותו פחות או יותר בקווי המתאר של של הדיסקים, ללא ספק מעניקים לו דרייב ורוח גבית חזקה.
אז נכון ההנאה שלי לא הייתה מושלמת בגלל עדת הלומות ההערצה, שנראות לעיתים כלא מבינות על מה הוא שר, אבל בל נשכח: הערצה או האלהה בגיל הזה היא יציאה משליטה. על שאלה אחת אין לי עדיין תשובה: איך כל היסטריית הנעורים הזו הגיעה דווקא לעמדי? אני רק מאחל לו, שבסיס הקהל העתידי שלו יהיה רגיל, כי הערצה היא עניין ארעי.
נ.ב: אני לא מת על אורחים בערבי השקה, אבל אמיר דדון היה האורח הנכון במקום הנכון. 

שירים: בזמן האחרון, דברים יפים לראות, אלייך, שיראל, רץ אל האור, המכתב האחרון, משום מה, לא סתם – עם אמיר דדון, גלים – עם אמיר דדון, זמר מדורות – עם אמיר דדון, תמיד היה אותך, גם וגם, המעיין, רדיו רמאללה (קאבר), תשליך. הדרן: כאב של לוחמים, אז, נגמר, מה שנשאר.

עיבודים והפקה מוסיקלית  – איתמר מאירי ואיתן רז , תופים – איתן רז, גיטרות – איתמר מאירי, רועי צעדי, בס – אבי חזות, קלידים – אופיר קנר

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

4 תגובות

  1. הייתי בהופעה המדהימה זאת עידן כל כך כובש ואמיתי ולהגיד שהקהל היה ילדות זה לא נכון היו שם חיילים זוגות צעירים ולידי ישבו 3 זוגות שעבר את גיל 50..פעם הבאה שאתה כותב על הופעה תסתכל טוב טוב סביבך…

  2. יוסי, אתה בטח ישבת למטה. גם אנחנו שמענו את קהל הילדות שלמטה שצרח את כל השירים (חלק מהילדות גם הגיעו איתנו מהחנייה והן צווחו כל הדרך פנימה). בכל מקרה, כנראה שהחוויה משתנית בהתאם לסביבה ולמי שלידך. לידנו ישבו הרבה זוגות בני 20 + / 30+ ואפילו זוג צעיר עם תינוקת בת שנה (כן, זה היה מוזר..). מלפנינו היתה חבורה נחמדה של בני 50+ ואפילו פקאצה אחת לא נצפתה ברדיוס של 20 מטר. בקיצור, חבל שלא הצטרפת אלינו למעלה 🙂

    מסכימה איתך גם לגבי אמיר דדון. הוא מצוין וזה היה שילוב מאד מעניין. בדיוק כמו שאמרת- האורח הנכון במקום הנכון.

  3. מסכימה, אך חולקת לגמרי בעניין הקהל. נכון, היו די הרבה מעריצות, מן הסתם זאת הייתה הופעת השקה.. אך רוב הקהל לא היה מעריצות, צר לי. היו דווקא הרבה מאוד חיילים ובחורים והרבה אנשים מבוגרים. לעידן יש קהל מגוון מאוד שמכיל את רוב חלקי האוכלוסייה בארץ. ממעריצות 'צווחות' חילוניות לגמרי ועד דתיים בני 50 או יותר. בכלל, חלק גדול מאוד מהקהל של עמדי הוא דתי-לאומי. מה שבטוח הוא שכל הקהל בראש ובראשונה בא להופעות בגלל השירים והתוכן.

  4. בדרך כלל אני מאוד מסכימה עם הביקורת שלך אבל הפעם חולקת עלייך בעיקר בענין הקהל (הייתי שם ואני די נעלבת..) ראיתי שם המון אנשים שחצו את גיל ה-30 ואפילו 40 וגם המון גברים היו שם, בעיקרון יש לעידן עמדי את הקהל הכי מגוון לאומן בארץ ובטח לאומן צעיר כמוהו, כמובן שהנערות הצעירות הן הכי בולטות בשטח והן גם עושות הכי הרבה רעש אבל אל תטעה נראה לי שאפילו אצלן האהבה הגדולה נובעת בעיקר מהשירים הכל כך חשופים ונוגעים של עמדי, אני התחלתי לאהוב אותו בעיקר מהשירים שלו שגורמים לי להרגיש כאילו אני מכירה אותו אישית וכל שיר חדש גורם לי להכיר וגם לאהוב אותו יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות