אחד משלנו

יענקלה רוטבליט חוזר עם "החצר האחורית"

מילים: יענקלה רוטבליט לחן: איתמר ציגלר
4/5

בתוך עמנו אנחנו חיים, ויש לנו תחושה שאנחנו מיוחדים, ושכל אחד הוא "אחד משלנו", אבל יענקלה רוטבליט בא להרוס לכם את המסיבה. אנחנו עם ככל העמים. אנחנו מבינים מהו צדק, אבל גם לוחצים על ההדק. אחד משלנו פתח עסק, אחד משלנו ברח עם הכסף. אחד משלנו הכה את הילד, אחד משלנו יושב בכלא. אחד משלנו הביא את הבשורה, אחד משלנו קרא למשטרה. ה"אחד משלנו" ממש לא מיוחד. אנחנו עם ככל העמים, אנשים רגילים בטוב וברע.
זה מגיע בסוג של ראפ-רגאיי, שמח ומקפיץ, שירה כוחנית, מעבר מלודי מרככך, פאנקי למועדון, לא המצאת הגלגל במוסיקה, לא אינדי מהפכני, חובר היטב למסר וגם מעלה חיוך מעט ציני של חבר'ה שאומרים: עזבו אתכם מכל המיתוסים, בואו נחגוג, כי בתוך עמנו אנו חיים, עם ישראל חי וקיים, זה לא ממש ה"בחרתנו" הזה, אבל אפשר לברך – שהחיינו.
רוטבליט – אחד משלנו, אבל עם זכויות מיוחדות. איש בן 68, מחייך ואופטימי ליד שלושה עלמי פופ-רוק, רוח נעורים מנשבת במפרשיו. הולך על פרויקט צעיר. משורר המלחמות והשלום, פזמונאי המחאה, מי ששיריו מפארים את הפופ הישראלי במיטבו. תגיד יענקלה רוטבליט ואמרת "שיר לשלום", "אמא אדמה", "דרכנו", "דברים שרציתי לומר", "כמה טוב שבאת הביתה", "באה מאהבה", "רואים רחוק רואים שקוף", חוזה לך ברח", "לוח וגיר", "דברים שרציתי לומר", "אחרי עשרי שנה", "אני רואה אותה בדרך לגימנסיה", "שבתות וחגים", ועוד עשרות שירים מוכרים שמיטב זמרי ארצנו שרו.
רוטבליט אינו עסוק בסיכומים. אינו מתרפק על העבר. הוא חבר לשלושה חבר'ה, שהיו יכולים להיות בניו: – תומר יוסף, יוצר בפני עצמו וסולן הבלקן ביט בוקס, הגיטריסט איתמר ציגלר (גיטריסט-בסיסט, שלושה אלבומים) וגדי רונן (פסנתרן, חברת הלהקות "1:1" ו"דבק") כדי להקים את "החצר האחורית", פרויקט אינדי שמתבשל לאט כבר שנה וחצי בהשקעה עצמית. עכשיו הגיע הפרויקט  לשלב הבשלה הסופי, אבל נזקק לעוד כמה שקלים כדי להגיע לקו הסיום עם 14 שירים. חבריו מבקשים תרומה של חמישים שקל. רוטבליט מבטיח לתורם עותק ממהדורה מוגבלת חתום על ידו.

מי קם מן האפר? אחד משלנו מי כתב את הספר? אחד משלנו
אחד משלנו נשא על גבו את הצלב אחד משלנו תיראו איפה הוא עכשיו
אחד משלנו נתן את הפקודה אחד משלנו לא חשוב העדה
אחד משלנו מבין מה זה צדק אחד משלנו לחץ על ההדק
איך ששמענו את שמו ידענו אחד משלנו איזה כבוד גדול הוא עשה לכולנו אחד משלנו
אחד משלנו הכה את הילד אחד משלנו יושב עוד בכלא
אחד משלנו הטיל את הפור אחד משלנו המציא את כל הסיפור
אחד משלנו שיחק אותה בגדול אחד משלנו היום הוא כמעט כל יכול
אחד משלנו לקח את כל הקופה אחד משלנו שינה את פני התקופה
איך ששמענו את שמו ידענו אחד משלנו איזה כבוד גדול הוא עשה לכולנו אחד משלנו
אחד משלנו עלה ראשון על הגל אחד משלנו שוב המציא את הגלגל
אחד משלנו פתח את העסק אחד משלנו ברח עם הכסף
אחד משלנו הביא את הבשורה אחד משלנו קרא למשטרה
איזה כבוד הביא הוא לנו אחד משלנו אחד משלנו
אפשר באמת לברך שהחיינו

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות